Bangkok - chrámy a svatyně (1)


V Bangkoku je několik set chrámů (uvádí se že kolem 500). V tomto přehledu je jich uvedena jen část. Jsou řazeny podle následujícího klíče: v této první části jsou ty, které navštíví většina turistů, ať již prostřednictvím organizovaného výletu nebo na vlastní pěst. V následující části jsou ty (podle mne) zajímavé uvedeny v abecední pořadí. Tradiční problém je s názvy chrámů a jejich transkripcí. Snažím se držet nejčastěji používané anglické podoby, která je většinou zkratkou thajského (nebo jednoho z několika thajských) jmen, které pro doplnění také uvádím. Chrámy, jejichž názvy začínají na "Rat-, Racha (čti: rača-), Maha-", byly založeny členy královské rodiny nebo opatrují nesmírně uctívané předměty (před jménem mají často slovo Phra). Takových významných chrámů je v Thajsku kolem 180.


Velký palác


Nebo také Královský palác je jednou z nejúžasnějších staveb jihovýchodní Asie. Nechal ho postavit král Rama I. r. 1782 po své korunovaci. Architektonická struktura je shodná jako u královského paláce v Ayutthayi. Tento komplex se skládá z mnoha budov s nápadně detailní výzdobou.

Více informací ...


Wat Phra Kaeo


Nazývaný Chrám smaragdového Buddhy byl postavený jako královský chrám brzy po nástupu panování Krále Ramy I., zakladatele dynastie Chakri. Chrám  byl dokončen v roce 1784. Nachází se v uzavřeném prostoru uvnitř Královského paláce, podobně jako Wat Phra Si Sanphet v bývalém hlavním městě Ayutthaya.

Více informací ...


Wat Pho


Velký a rozsáhlý chrám vedle Velkého paláce ukrývá obrovskou zlatou sochu ležícího Buddhy. Socha je 46 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká. Chodidla Buddhy jsou vykládaná mozaikou z perel. Wat Pho je znám také jako první centrum veřejného vzdělání a někdy je nazýván "První thajskou universtou".

Více informací ...


Wat Arun


Leží na západním břehu řeky Chao Phraya. Nejzajímavější stavbou je 82 metrů vysoká pagoda ozdobená keramikou barevnými porcelánovými úlomky. Chrámu se také říká "Chrám úsvitu nebo Chrám boha červánků nebo Chrám ranních červánků" a nejkrásnější pohled je na něj z východní strany řeky při západu slunce.

Více informací ...


Wat Traimit


Chrám pověstný slavnou sochou Zlatého Buddhy leží na konci ulice Yaowarat Rd. v čínské čtvrti, blízko železničního nádraží Hua Lam Phong. Krásná socha z pravého zlata je vysoká 3 metry a váží 5,5 tuny.

Více informací ...


Wat Mahathat


Leží na ulici Na Phrathat Rd., blízko university Thammasat. V chrámu je Buddhistická universita Mahachulalongkorn, kde se vyučuje Buddhistické učení. Pro cizince nabízí hodiny meditací. Chrám je sídlem nejvyššího patriarchy.
Více informací ...


Wat Suthat a Velká houpačka


Na ulici Bamurung Muang Rd. Než byla stavba chrámu zcela dokončena, uplynulo 37 let a vládli 3 králové dynastie Chakri. Chrám je slavný pro nástěnné malby z 19.století. Důvodem k návštěvě viharnu (kazatelna) je sbírka zlatých soch Buddhy. Dříve zde byly rovněž rozlehlé dveře s uměleckou dřevořezbou, později zničené.

Více informací ...


Wat Saket


Hlavní atrakcí chrámu je Zlatá hora z období před rokem 1800. Je to umělý kopec pokrytý zlatou pagodou vysokou 260 stop. Stavba započala za vlády krále Ramy III a byla dokončena za vlády krále Ramy IV. Zlatá hora je jedním z nejoslavovanějších míst starého Bangkoku a z věže nabízí krásný výhled.

Více informací ...


Wat Benchamabophit


Znám také pod jménem Mramorový Palác. Leží na ulici Sri Ayutthaya Rd., blízko Paláce Chitralada. Hlavní budova byla postavena za vlády krále Ramy V. Jsou zde k vidění evropské architektonické prvky, jako např. barevné okenní tabule. V chrámu je uložena i výjimečná sbírka bronzových soch Buddhy.

Více informací ...


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bangkok - chrámy a svatyně (2) - pokračování

Bangkok - chrámy a svatyně (3) - pokračování

Architektura - Ratanakosin

Historie - absolutní monarchie

Historie - konstituční monarchie

Historie - současnost

Zajímavosti Thajsko

Thajská NEJ...