Bangkok - doprava


Nic srovnatelného nezažívá v Bangkoku tak převratný a překotný vývoj jako je doprava. Před sto lety byly tyto Benátky východu protkány nepředstavitelně hustou sítí vodních kanálů (klongů), po kterých se provozovala veškerá doprava. V padesátých letech, kdy začíná překotná modernizace města byla většina kanálů zasypána a zůstalo jich jen několik. Mimo řešení přepravních problémů byl dalším důvodem boj proti komárům. Nastává lavinovitý výbuch pozemní přepravy, který vrcholí téměř kolapsem města zavaleného smogem. Částečným řešením se stala nová hustá síť nadzemních okružních dálnic a zejména otevření nadzemní rychlodráhy BTS v roce 1999 městu značně ulehčilo. Toto zlepšení situace však nemělo dlouhého trvání. Momentálně zažívá Bangkok nový dopravní kolaps a vše znovu připomíná staré časy. Důvod je znovu podobný jako v minulosti - další rychlý nárůst životní úrovně a nekontrolovatelný přírůstek nových automobilů. Podle statistik dnes v hlavním městě přibývá každý den 2000 nových osobních automobilů a toto číslo ještě poroste. V roce 2004 byl zahájen provoz prvního úseku metra, jehož stavební řešení je naprosto unikátní a doprava v Bangkoku tak začíná psát svoji novou kapitolu. Dopravní zácpy a čas ovšem hraje proti všem obyvatelům a návštěvníkům města. Je zpracován velkolepý dopravní systém masivně rozšiřující stávající linky BTS a metra, který by mět spojit všechny čtvrti. Jeho výstavba začíná v roce 2005 a uvedení do provozu je v nedohlednu...


S mapou snadno a rychle?


Je třeba se smířit se s tím, že většinu míst v Bangkoku není možné dosáhnout díky rozlehlosti města pěšky a je nutno použít některý z druhů veřejných dopravních prostředků. Thajci jsou nesmírně srdeční a rádi vám poradí. Bohužel jejich orientace v mapě bývá často zcela nulová. Každopádně pokud se ocitnete v nesnázích objeví se během chvilky někdo kdo vám bude schopen ochotně poradit nebo pomoci. Map je k dispozici nesčetně. Mají však jeden základní nedostatek - názvy v nich uvedené se často liší od toho co je napsáno na ulici (každý autor používá jinou transkripci), ale hlavně Thajci v drtivé většině neznají názvy uvedené v anglických mapách. Používají totiž thajské názvy. Moje rada: až si budete pořizovat mapu, vždy raději dvojjazyčnou, aby si to mohl radící Thajec přečíst po svém.

Interaktivní mapa


Autobusy


- na první pohled naprosto nepochopitelný a zmatený systém. Autobusy nemají většinou anglické nápisy, pouze číselné značení. Bývá komplikované orientovat se ve směrech jednotlivých linek značených v mapě, protože některé bangkokské ulice jsou jednosměrné. V dopravních špičkách ovšem není nic neobvyklého, když se směr dopravy v těchto jednosměrkách obrací. Autobusy však jezdí vždy po své původní trase.


- neklimatizované - charakteristické červenou nebo zelenomodrou barvou, velice levné, často však velice přeplněné. Kdo má vyšší postavu, zaručeně si natluče hlavu. Tak jako všude na světě bývají lovištěm kapsářů. Kdo hledá relikt asijského dobrodružství neměl by si cestu na jeho dřevěné palubě rozhodně nechat ujít.


- klimatizované (A/C bus) - jen o málo dražší, čisté, spolehlivé, moderní, často úrovní předčí dopravu v evropských velkoměstech

- končí provoz ve 23 hodin. Pak již ulicemi projíždí jen několik nočních linek, např. č. 2 ze Sanam Luang do Thanon Sukhumwit
Autobusové linky v Bangkoku - interaktivní vyhledávání všech linek


Taxi


- jezdí jich obrovské množství, mají charakteristické žlutozelené nebo červenomodré zbarvení a téměř výhradně jsou vybaveny taxametrem. Jsou levné a spolehlivé. Je třeba dbát, aby byl po nástupu zapnut taxametr. Nástupní tarif činí 35,- BTH. V dopravních špičkách se může stát, že do některé oblasti nebude chtít řidič jet nebo bude žádat smluvní cenu. Při dlouhých trasách mimo vnitřní město se platí fixní příplatek. Pozor! Skoro každý taxikář vám přikývne, že ví kam chcete jet. Může se stát ale, že o cíli vaší cesty nemá nejmenší tušení. Pokud se vám bude zdát, že bloudí nebo jede někam úplně jinam, vystupte a vezměte si jiného. Často dávám k lepšímu historku z mé osobní zkušenosti, kdy stařík za volantem nebyl schopen mne dovézt do královského paláce, protože byl prostě hluchý a na všechny světové jazyky jen kýval...


Moto taxi


- pokud spěcháte nebo v dopravní špičce, je motocykl ideální řešení. Na každém rohu postávají skupinky "taxikářů" v očíslovaných vestách. Proplétání se mezi automobily může být trochu nebezpečné, nadýcháte se smogu, ale zato budete na místě včas. Cenu je třeba dohodnout dopředu.


Tuk tuk


- malebná a rozkošná záležitost. Otevřená pestře zdobená skútrová tříkolová rikša, která uveze až tři Evropany. Thajců se tam vměstná poměrně více. Cenu je třeba dojednat dopředu. Je vyšší než u motorky. Rozhodně doporučuji se s nimi alespoň jednou svézt. V současné době se připravuje nový futuristický model tohoto vozítka a dlouhou dobu se diskutuje co vlastně bude s tuk tuky v Bangkoku dál. Zatím jezdí jako vždy a doufejme, že jen tak nezmizí jeden z tradičních symbolů a reliktů Bangkoku.


BTS Skytrain - nadzemní rychlodráha


Bangkok Transportation Systém - Nebeský vlak. Thajci mu říkají prostě "roth faj fá" nebo jen "faj fá", elektrický vlak, elektrika. Pro návštěvníka Bangkoku je to nejjednodušší a nejrychlejší druh hromadné dopravy. Rychlodráha má dvě linie. První začíná stanicí Mo Chit oblasti u severního autobusového terminálu a víkendových trhů Džatudžak ( tato konečná stanice se jmenuje Mo Chit ) a pokračuje přes centrum města ( Victory Monument, Petchburi / Pratunam, Silom, Ploenchit ) a nad třídou Sukhumvit vede kolem východního autobusového terminálu Ekkammai ( odkud se jezdí mj. do Pattaye ) až na konečnou stanici On Nut oblasti Phra Khanongu. Druhá linie má počáteční stanici u řeky u mostu generála Taksina ( stanice Taksin Bridge ( Saphán Taksin ), vede nad třídou Silom přes Patpong ( stanice Sala Déng ) na Silom Road., kde prozatím končí. Stanice Central Station - Silom je přestupní stanice z jedné linie na druhou.

Cena je od 10 do 40 bahtů podle délky jízdy. Platí se v automatech kovovými mincemi. Na každé stanici jsou pokladny, kde mění papírové peníze za mince. U těchto okének jsou k dispozici kapesní plánky. U každého automatu je mapa, kde je výchozí stanice žlutě zvýrazněna. U názvu cílové stanice se najde číslo cenového pásma a na seznamu pásem je uvedena částka, kterou je třeba vhodit do automatu. Automat vrací nazpět. Vydá kartu, kterou je třeba vsunout do vstupního turniketu a pak uschovat. Stejná karta umožní dostat se turniketem z placeného prostoru v cílové stanici. Tam už turniket kartu zpátky nevydá.

Vlak jezdí od 6.00 hod. ráno do půlnoci.
Provoz rychlodráhy byl zahájen při příležitosti narozenin krále v prosinci roku 1999. Předpokládá se, že na stávající síť naváží další linie, jedna z nich má vést i na letiště.

Interaktivní mapa tras BTS


MRTA - metro


V létě roku 2004 byl slavnostně zahájen provoz první linie. Měří cca 20 km, má 18 stanic a spojuje oblast Rachadapisek s hlavním železničním nádražím a křižuje nadzemní rychlodráhu na Asoku (Sukhumvit Road, Soi 21) a na Silomu. V roce 2005 bude zahájena výstavba dalších několika tras, které by měly být dokončeny někdy v roce 2010. Měly by být konstrukčně unikátní a mimo několika nadzemních úseků by měly vést i pod a nad řekou Chao Phraya. Dosavadní trasa řeší zatím hlavně dosud komplikovaný přístup k nádraží Huala Lamphong. Jízdné je nízké 10 - 35,- THB, podle vzdálenosti. Volí se na monitoru a jízdenka je kulatý plastikový žeton s kódem.


Řeka a kanály


- Expresní čluny společnosti Chao Phraya River Express Company zajišťují spojení mezi přístavišti (pier, tha) na obou stranách řeky. Jsou rychlé, pohodlné a nehrozí jim uváznutí v dopravní zácpě a navíc jsou levné (cca 10,- BTH). Jsou v provozu denně od 8 do 18 hodin a jezdí po deseti minutách.
- Menší říční přívozy kotví hned vedle přístavišť expresních člunů. Stojí cca 5,- BTH a v provozu jsou stejně jako expresní čluny.
- Veřejné čluny "long-tail boats" (10 - 20,- BTH) vyplouvají od přístavišť Ratchawong, Tian, Chang Wang Luang a Maha Rat do Thonburi okamžitě když se sejde dost zájemců
- Říční tramvaje na kanálu Klong San Sap - jsou nejrychlejší způsob jak se dostat přes stále ucpaný střed města. Trochu dobrodružný způsob nastupování - musí se spolu s davem dalších naskočit během několika vteřin - je bohatě vyvážen exotickou scenérií kolem klongu. Musíte se ovšem smířit se zápachem vody, zato však uvidíte relikt Bangkoku, který již možná nikdy nezažijete. Ideální způsob při návratu z oblasti Golden Mount směrem na Ploenchit a Thanon Sukhumvit.


Doprava z letiště


Taxi odjíždí z přízemí a zaplatíte 50,- THB navíc za registraci a tím se vyhnete jakýmkoliv problémůn. Ti kdo se ve snaze ušetřit budou pokoušet brát taxi ve třetím poschodí (odlety) se často dostanou do problémů - rozhodně nedoporučuji!!!

Pohodlná cesta nadzemní rychlodráhou se vyplatí víceméně jen když budete ubytováni poblíž jejich stanic, jinak stejně musíte pokračovat taxíkem.

Linky letištních autobusů (airport expres) byly zrušeny. Přímo z letiště odjíždí řada autobusů do Pattaya, Trat (Ko Chang) nebo do Aranya Prathet (pokračování na Angkor Wat). Letištní shulltle busy jezdí zdarma na nedaleký autobusový terminál, odkud odjíždí státní autobusové linky do některých provincií.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chrámy a svatyně | Muzea a památníky | Parky | Řeka | Nakupování a tržnice | Zajímavosti | Mapa | Doprava