Wat Mahathat


Celé jméno: Wat Mahathat Yuwaracharangsarit Rachaworamahavihara (Wat Mahathat)

Status: královský chrám první třídy, Mahachulalongkornrajavidyalaya University


Tento "Chrám velké relikvie" se nachází mezi univerzitami Silpakorn a Thammasat. Je ústředím klášterního řádu Mahanikai, je centrem Buddhova učení a také místem pro trénink meditace. Původní jméno bylo Wat Salak. Pochází z období Ayutthaya a byl zrenovovaný v roce 1783 dle prince Surasinghanarta, mladšího bratra krále Ramy I. a přejmenovaný na Wat Nipphanaram. Od období Rattanakosin je chrám tradičně sídlem nejvyššího patriarchy. V roce 1788 ho Rama I. přejmenoval na Wat Phra Sri Sanphechayadaram a později na současný Wat Mahathat, podle slavného chrámu v Ayutthayi. Král Rama IV. přidal ještě druhé jméno Yuwaracharangsarit na počest prince Vachirunnahis.


Vihan, bot, mondop, knihovna


Vihan a bot byly přestavěny v letech 1844-1851. Mondop má křížovou střechu, což je v Bangkoku velmi vzácný úkaz. Vihan Pho Lanka (nebo také Vihan Noi) ukrývá Budhovy relikvie odtud jméno chrámu ("Chrám velké relikvie"). Mimo řady jiných staveb stojí za pozornost ještě červená budova knihovny, jež byla první knihovnou v Bangkoku. V popředí chrámu stojí mírně abstraktní socha prince Surasinghanarta. V době kdy byl mnichem tu také pobýval král Rama IV.


Trhy a meditace


Na každodenním trhu pod širým nebem uvnitř i v obchodech v okolí chrámu  se můžete setkat se vším co nabízí tradiční thajské bylinkářské léčitelství. O víkendech se v chrámu konají velké trhy s rukodělnými výrobky a amulety. V chrámu probíhají také vyhlášené meditační kurzy vedené v angličtině.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa 3 Maharaj Rd., Phra Nakhon, proti Velkému paláci na Sanam Luang
Telefon 02 2215999
Otevřeno 9 - 17
Vstupné  
Spojení BUS: 3, 6, 508, 512

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus