Bangkok - chrámy a svatyně (3)


Wat Phichaiyat


Chrám s příjemnou atmosféru nacházející se Thonburi proti Memorial Bridge má ubosot v čínském stylu. Není sice velký, ale pěkně zdobený - zejména chofa a bai raka. Centrem chrámu je ovšem 42 metrů vysoký prang. Je zdaleka viditelný, protože stojí na vysoké základně a jeho velikost ještě umocňuje prázdný prostor kolem.

Více informací ...


Wat Phra Dhammakaya


Nebo také Maha Dhammakaya Cetiya je jedním z nejzajímavějších a také nejkontroverznějších chrámů v Thajsku. Jedná se zřejmě také o největší "zařízení" svého druhu v zemi a možná i na světě. Většina turistů o něm nemá ani ponětí, přestože se nachází v Pathum Thani (Rangsit) 16 km na sever od mezinárodního letiště Don Muang.

Více informací ...


Wat Prayun


Z tohoto chrámového komplexu, ležícího ve stínu starého mostu Memorial Bridge, s jeho obrovskou chedi, umělým pahorkem, miniaturními svatyněmi a s želvami, které mají občas zálusk na prsty turistů, vyzařuje cosi přímo neskutečného.

Více informací ...


Wat Rachabophit


Chrám má velice neobvyklý kruhový půdorys a představuje úspěšnou směsici východních a západních architektonických stylů. Centrem chrámu je zlacená čedí vysoká 43 metrů. Z kruhové síně vybíhá směrem na sever bot, na jih vihan a na východ a na západ dva menší vihany. To je v Thajsku zcela neobvyklá a ojedinělá dispozice.

Více informací ...


Wat Rachanat


Chrám byl postaven za vlády krále Ramy III., r. 1846, na ulici Mahachai Rd. Jeho součást - Loha Prasat, nejvýznamnější místo chrámu, je vysoký 36 m a má 37 věží. Je to jediná stavba svého druhu na světě. Vedle chrámu je místo, kde se vítají významní zahraniční hosté a socha krále Ramy III.

Více informací ...


Wat Rachaoros


Chrám stojí na břehu kanálu Darn Klong nedaleko od dalších dvou chrámů Wat Nang a Wat Nangnong. Legenda praví, že se tu v roce 1820 zastavila thajská armáda vedená synem Ramy II. princem Chesadabodin (budoucí Rama III.), který v chrámu vykonal tradiční obřady pro úspěch tažení.

Více informací ...


Wat Rachapradit


V severovýchodním cípu zahrad bývalého paláce Saranrom (dnes ministerstvo zahraničí), nedaleko od chrámu Wat Rachabophit, stojí tento okouzlující, turisty zřídka navštěvovaný chrám. Král Rama IV. "objednal" jeho stavbu v roce 1864 jako první chrám sekty Dhammayutika.

Více informací ...


Wat Rachasitharam


Chrám pochází z období Ayutthaya a původně se jmenoval Wat Phrab. Král Rama I. nechal vedle něho postavit nový chrám a spojil oba v jeden. V roce 1808 byl chrám zrenovovaný. Král Rama III. zde pobýval jako mnich a poté co vystoupil na trůn objednal další renovaci chrámu.

Více informací ...


Wat Rachathiwat


Tento chladný a stinný chrám na břehu řeky Chao Phraya pochází z období Ayutthaya. Původně se jmenoval Wat Samorrai. Slovo "samor" bylo pravděpodobně odvozeno z Khmerského "thamor" ve významu "kámen". V době kdy byl mnichem, tu pobýval král Rama IV. a chrám se proto považuje za místo zrodu sekty Dhammayutika.

Více informací...


Wat Rakchang


O tom, že období Ayutthaya patřilo k nejúspěšnějším epochám thajského umění, se na vlastní oči přesvědčíme při návštěvě tohoto trochu opomíjeného chrámu rozloženého na břehu řeky. Jeho nástěnné malby a dřevořezby jsou naprosto dokonalé.

Více informací ...


Wat Thammamongon


V roce 1985 byla dokončena působivá 95 metrů vysoká chedi, která je moderní verzí slavné Bodhgaya Chedi stojící na místě Buddhova osvícení v Indii. Její specifikou je, že do jejího vrcholu se jezdí supermoderním výtahem. Pohled na Bangkok, který se odtud naskýtá je skutečně neopakovatelný. Její kopule je zdobena 17 kilogramy zlata a 1063 drahými kameny.

Více informací ...


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bangkok - chrámy a svatyně (1) - předchozí část

Bangkok - chrámy a svatyně (2) - předchozí část

Architektura - Ratanakosin

Historie - absolutní monarchie

Historie - konstituční monarchie

Historie - současnost

Zajímavosti Thajsko

Thajská NEJ...