Thajská "NEJ..."  (1)


Nejdéle vládnoucí panovník na světě


je současný thajský král Bumiphol Adulyadej. Prohlášen králem byl v roce 1946 a korunován byl v roce 1950. Dále si troufáme tvrdit, že je nejvíce milovaným králem na světě.

Více informací ...


Nejdelší jméno hlavního města na světě


má thajská metropole. Pro Thajce to není Bangkok, ale "Krungthéph mahánakhon". Překlad slova "Krunghéph" je "Město andělů". Slovo "mahánakhon" nejenže znamená "velevýznamné svaté město", ale připojuje se k názvu na zdvořilé a uctivé znamení toho, že plný název jména pokračuje dál a je mnohem delší. V psané podobě může slovo "mahánakhon" nahradit zvláštní značka "phaján noj", která není pouhým ekvivalentem českého "atd.", nýbrž znamená něco v tom smyslu jako "jsme si vědomi, že tento zkrácený název nevyjadřuje vše co je potřeba a dobře víme, že si zaslouží další přívlastky, které samozřejmě známe". Celé jméno "města andělů" je zapsáno v Guinessově knize rekordů a čeština by potřebovala k jeho doslovnému překladu několik desítek slov.
Více informací ...


Největší Buddhův obraz


Khao Chee Chan neboli "Nebe na zemi" nebo také Buddhova hora. V Thajsku není den, kdy byste nespatřili Buddhův obraz, ale pokud hledáte největší na světě, tak je to jen asi dva km od komplexu Wat Yan. 130 metrů vysoký, 70 metrů široký, viditelný zdaleka na téměř kolmé skále nazývané "Buddhova hora, Khao Chee Chan, nebo Phra Phuttha Maha Vachira Utta Mopas Sasada". Buddhova hora má velice zajímavou historii. Během vietnamské války tu byl kamenolom který sloužil pro stavbu nedalekého letiště a americké základny a po válce pro komerční účely různých stavebních společností. V roce 1976 byla těžba zastavena a vznikl projekt na Buddhův obraz. Ten byl dokončen v roce 1996 u příležitosti 50. výročí nástupu krále na trůn. Během dvou dnů byly do skály za pomoci nejmodernější americké laserové technologie vyřezány rýhy obrysu obrazu, které byly potom několik měsíců vyplňovány zlatem. Cena celkového projektu byla asi 150 miliónu THB (přes 3 milióny USD). V rozlehlém parku, který obklopuje skálu najdeme komplikované zahrady a množství stupňovitých bazénů naplněných lotosovými květy. Návštěva zde je ideální konfrontací k hektické atmosféře turisticky exponované Pattayi.

Lokace: provincie Chonburi


Největší ležící Buddha


Umístěný ve Wat Khun Inthapramun v provincii Ang Thong, okrsku Inthapranum, přístupný 2 cestami : od Angthongu po silnici č.3064 nebo od Singburi směrem k Amphoe Chaiyo. Tento starověký chrám byl postavený během Sukhothai období. Je plný zničených cihlových zdí. Uvnitř chrámu je největší socha ležícího Buddhy, měřící 50 metrů. Rysy a velikostí je podobná soše Buddhy v Phranon Chaksi (46 m) v provincii Singburi Původně se jmenoval "Phra Simuangthong" a byl uchováván na hliněném kopci nazvaném "Khok Phranon". Předtím byl umístěn do wihanu, ale během prvního pádu Ayutthayi, byl tento chrám zničen ohněm a zůstal vyjma uctívané sochy opuštěný. Mnozí thajští králové navštívili toto místo: Král Borommakot v roce 1753, Král Rama V. v roce 1878 a 1908. Současný král v roce 1973 a znovu v roce 1975. Před ležícím Buddhou je památník, ve kterém se dovíme, že Khun Inthapramun, vládní výběrčí daní zpronevěřil část daní určených pro stavbu ležícího Buddhy. Když od něj Král žádal vyúčtování stavby, polekal se a zalhal. Nakonec byl odsouzen k smrti bičováním. Dovíme se tu ještě mnoho příběhů o Khun Inthapramunovi. Jen pro zajímavost, ležící Buddha v chrámu Wat Pho v Bangkoku, kterého většina návštěvníků považuje za největšího, měří "jen" 46 metrů.


Nejvyšší stojící Buddha


Wat Buraphaphiram na východ od Thanon Phadung Phanich má thajského nejvyššího stojícího Buddhu v postoji požehnání, pojmenovaného "Phra Phuttha Ratana Mongkhon Maha Muni". Socha je postavena ze železobetonu a pod jeho základnou je několik muzejních prostor. Výška sochy je 68m. Na východní straně chrámu, přiléhajícího k starověkému městskému příkopu je svatyně Chao Pho Maha Sakdanuphab, vysoce ctěná místními lidmi.

Lokace: provincie Roi Et


Největší sedící Buddha


je Wat Phikun Thong (Wat Luang Pho Pae). Najdeme ho 9 km z Wat Phra Non Chaksi v Tambon Wihan Khaeo, Amphoe Thachang. Jeho socha Buddhy nazývaná "Phra Yai Prathanphon" nebo "Phra Phuttha Suwan Mongkhon Mahamuni" je nesmírně uctívaná lidmi ze širokého okolí. Je vysoká 42 m a široká 23m. za návštěvu stojí ale i pro svoji nádherné parkové úpravy a proslulou meditační zahradu (Dharma Garden).

Lokace: provincie Sing Buri


Největší kráčející Buddha


je Phra Phutha Monthon 20 km od Bangkoku na silnici Piklao-Nakhon Chaisni. Je to enkláva o rozloze 1 000 akrů a připomíná prvních 2 500 let Buddhismu. V komplexu šetrně začleněném do krajiny je výzkumné a meditační centrum. Dále jsou k vidění napodobeniny významných míst ze života Buddhy místa narození, osvícení a prvního kázání. Hlavním místem je 18ti metrová černá socha kráčejícího Buddhy, největší svého druhu v Thajsku.

Lokace: provincie Nakhon Pathom


Největší Buddha v jižním Thajsku


je ve Wat Phra Yai a najdete ho asi 29 km od Chumphonu (silnice č.41). Na vrcholu kopce se nachází gigantický sedící Buddha vysoký 40 m, postavený v roce 1993. Až k němu se nechá pohodlně zajet autem a nabízí se odtud spektakulární výhled do okolí.

Lokace: provincie Chumphon


Nejkrásnější Buddha v jižním Thajsku


je Phra Buddha Taksin Mingmongkol v chrámu Wat Khaokong, 6 km z města na silnici Narathiwat-Rangae. Tento velký sedící Buddha pokrytý mozaikou zlatých dlaždic je 24 m vysoký a mezi koleny 17 m široký. Postaven byl v roce 1969 a je to nejkrásnější Buddha v jižním Thajsku.

Lokace: provincie Narathiwat


Největší kovový Buddha


je v chrámu Wat Phai Rong Wua. Tento chrám ze současnosti je umístěný v Tambon Bang Tathen na břehu kanálu Khlong Phraya Banlue, Amphoe Song Phi Nong. Uvidíme tu největšího kovového Buddhu Phra Phutta Khodom, který má klín šíře 10 m a výšku 26 m, dále různé Buddhistické skulptury jako palác tří ročních období prince Sithattha, místo osvícení, místo prvního kázání a nirvány, peklo atd. K chrámu se dostanete po silnici č.312.

Lokace: provincie Suphan Buri


Největší socha Buddhy ze zlata na světě


můžete ji spatřit v chrámu Wat Traimit na okraji čínské čtvrti v Bangkoku v blízkosti hlavního železničního nádraží. Váží 5,5 tuny.

Lokace: provincie Bangkok


Nejtěžší sochou Buddhy z jadeitu


je možno se vypravit do chrámu Wat Tham Monghol v blízkosti třídy Sukhumvit. Váží 16 tun.

Lokace: provincie Bangkok

 


Největší a nejstarší Buddhova stopa


Mezi ruinami Historického parku Morakot  uvidíme Buddhovu stopu, která je největší a nejstarší v Thajsku (1,30 m široká a 3,50 m dlouhá) s kolem Drahma ve středu.

Lokace: provincie Prachin Buri


Nejvyšší buddhistická stavba na světě


je Chedi Phra Pathom. Se svou výškou 127 metrů dominuje celému městu a je místem, kde byl podle legendy Buddhismus představen Thajcům před více než 2 000 lety. Chedi pokrývají oranžové kachličky z období kolem roku 1850. Přitahuje mnoho buddhistických poutníků a je místem každoročního listopadového 10ti denního svátku. Ten je kombinací veselí a tradiční zábavy spolu se slavnostním náboženským vzdáváním úcty.

Lokace: provincie Nakhon Pathom


Největší chrám


Wat Phra Dammakaya nebo také Maha Dhammakaya Cetiya je jedním z nejzajímavějších a také nejkontroverznějších z přibližně 40 000 chrámů v Thajsku. Osobně jsem přesvědčen, že se jedná také o největší "zařízení" svého druhu v zemi a možná i na světě. Většina turistů o něm nemá ani ponětí, přestože se nachází v Pathum Thani (Rangsit) 16 km na sever od mezinárodního letiště Don Muang. Více informací ...

Lokace: provincie Pathum Thani


Největší čedi


Wat Pha Nam Thip Thep Prasit Wanaram je chrám stojící na velkém kopci. Mimo svatyně na skalní platformě (40 x 80 m) je nejzajímavější atrakcí chrámu největší čedi v Thajsku Phra Maha Chedi Chaimongkon (101 m široká, 101 m vysoká, zabírající oblast 101 rai - 101 se thajsky řekre "roi et" - odtud možná pochází jméno provincie...).

Lokace: provincie Roi Et


Největší chrám z bílého mramoru na světě


je Wat Sothon Wararam Woravihan. Tento chrám je umístěný na břehu řeky Bangpakong na jihu města Chachoengsao. Byl postaven během Ayutthayského období. Koncem této periody zde byl umístěn uctívaný "Luang Por Sothon" - socha Buddhy v rozjímající pozici 1.65 m široká a 1.48 m vysoká. K ní proudí každý den velké množství lidí k motlitbě a obětování. Ubosot (hlavní kaple) je přestavěný, protože původní byl ve stavu rozpadu. Nový ubosot je v stylu Rattanakosin a byl dokončen v roce 1998. Tento chrám je největší chrám na světě z bílého mramoru. V okolí chrámu je mnoho stánků s jídlem a místním zbožím z Chachoengsao a sousedních provincií. Před chrámem je molo kde se dá pronajmout "loď dlouhý-ocas", která spojuje trh ve městě s chrámem nebo je možné si ji pronajmut a prohlédnout si památky podél řeky Bangpakong.

Lokace: provincie Chachoengsao


Největší katolický kostel


V ulici Chanthanimit Rd. stojí největší katolická stavba v Thajsku. Kostel z roku 1909 byl postaven v gotickém slohu. Původní vysoká střecha byla za 2.světové války sejmuta, aby nesloužila jako cíl při bombardování. O titul největšího kostela soupeří s moderním kostelem Wat Song Khon v Mukdahan.

Lokace: provincie Chanthaburi


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Thajská NEJ 2 - pokračování

Zajímavosti

Zajímavé chrámy