Bangkok - chrámy a svatyně (2)


Saan Lak Muang (Základní kámen Bangkoku)


Půvabný chrám s dřevěnými sloupy zde nechal vystavět král Rama I. r. 1782 jako základní stavbu nového hlavního města Bangkoku. Svatyně leží v blízkosti chrámu Wat Phra Kaeo.

Více informací ...


Svatyně Erawan


Svatyně na ulici Ratchadamuri Rd. je zasvěcena Hinduistickému bohu Phra Phrom a těší se velké úctě zdejších obyvatel. Věnce květin, malé dřevěné sošky slonů a různá představení thajského tance jsou obětiny bohu při děkovných obřadech.

Více informací ...


Wat Anong


Chrám pochází z raného Rattanakosin období. Jeho původní jméno bylo Wat Noi Kham Thaem, po jeho staviteli Than Phuying Noi. Chrám byl postaven souběžně s chrámem Wat Phichayatikaram. Král Rama IV. ho později přejmenoval na Wat Anongkharam Woravihan.

Více informací ...


Wat Boromniwat


Málo známý a málo navštěvovaný (přestože je vidět z vlaku při cestě z Bangkoku na sever) Wat Boromniwat najdeme blízko trhu Bo Bae. Král Rama IV. inicioval jeho stavbu v době kdy byl mnichem. Měl být původně satelitním "lesním" chrámem patřícím k chrámu Wat Bowonniwet Vihan, ve kterém budoucí král pobýval.

Více informací ...


Wat Bowonniwet


Během 27 let svého mnišského života působil v chrámu král Mongkut jako opat a založil zde přísnou buddhistickou sektu Tammayut, jejímž centrem je dnes právě tento chrám. Po Mongkutovi tady nosila mnišské roucho řada dalších panovníků a členů královské rodiny včetně současného krále Bhumibola.

Více informací ...


Wat Chakkrawat


Mezi nejzajímavější části patří prang zdobený keramikou v čínském stylu (vzdáleně připomíná Wat Arun) a dále budovna knihovny (tripitaka) a zejména Mondop Phra Buddhabat s otiskem Buddhovy stopy. Součástí chrámu je i nádrž s krokodýly. Pojem "krokodýl z Wat Sam Pleum" je mezi Thajci obecně znám.

Více informací ...


Wat Chinoros


Stavbu chrámu "objednal" v době kdy byl mnichem princ Somdej Phra Maha Somanachao Krom Phra Poramanuchit Chinoros přibližně v roce 1836. Král Rama IV. pak povolal řemeslníky k výzdobě chrámu, kteří si "potrpěli" zejména na nagy (mýtický had).

Více informací ...


Wat Dusitaram


Zajímavý starý chrám na břehu kanálu Bangkok Noi. Je opomíjený, přestože je umístěný blízko Muzea královských bárek. Ubosot je zdoben nástěnnými malbami. Mezi zajímavosti patří Chedi Pla ("Chedi ryba") a vihan se základnou ve tvaru džunky.

Více informací ...


Wat Intharavihan


Důvod slávy chrámu nelze minout - je to impozantní stojící Buddha, vysoký 32 metrů. Sochu objednal údajně Rama VI. pro uschování Buddhových relikvií ze Šrí Lanky. Hladké rysy a siluela  sochy působivě vynikají na pozadí oblohy. Obrovské prsty na nohou vytvářejí bizarní oltář pro řadu věřících přinášejících sem girlandy květin.

Více informací ...


Wat Makutkasat


Když byla dokončena stavba kanálu Phradung Krung Kasem, tehdy coby vnější vodní příkop nového města, projevil Král Rama IV. přání mít chrám postavený na břehu tak jako stávaly chrámy na břehu řeky v Ayutthaya. Byla proto zahájena stavba tohoto chrámu a společně s ním i nedaleko druhého - Wat Somanat Vihan.

Více informací ...


Wat Pathum Wanaram


Snadno dostupný chrám je pěkně vidět z vlaku nadzemní rychlodráhy BTS. Jeho klid ostře kontrastuje se sousední budovou Světového obchodního centra. K největším zajímavostem chrámu patří Phra Meru Mas - rekonstrukce krematoria zesnulé královny matky jejíž ostatky sem byly přeneseny v roce 1996.

Více informací ...


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bangkok - chrámy a svatyně (1) - předchozí část

Bangkok - chrámy a svatyně (3) - následující část

Architektura - Ratanakosin

Historie - absolutní monarchie

Historie - konstituční monarchie

Historie - současnost

Zajímavosti Thajsko

Thajská NEJ...