Bangkok


 

Počet obyvatel

8 160 000 (oficiálně přihlášeno), 12 - 15 mil. ve skutečnosti (včetně satelitní aglomerace)

Rozloha

1 569 km2

Hlavní město provincie

Krung Thep Maha Nakhon (thajské jméno)

Sousední provincie

Samut Sakhon, Nakhon Pathom, Nothaburi, Pathum Thani, Chachoengsao, Samut Prakan

Správní rozdělení


okresy (čtvrti): Phra Nakhon, Dusit, Nong Chok, Bang Rak, Bang Khen, Bang Kapi, Pathum Wan, Pom Prap Sattru Phai, Phra Khanong, Min Buri, Lat Krabang, Yan Nawa, Samphanthawong, PhayaThai, Thon Buri, Bangkok Yai, Huai Khwang, Khlong San, Taling Chan, Bangkok Noi, Bang Khun Thian, Phasi Charoen, Nong Khaem, Rat Burana, Bang Phlat, Din Daeng, Bung Kum, Sathon, Bang Su, Chatuchak, Bang Kho Laem, Prawet, Khlong Toei, Suan Luang, Chom Thong, Don Muang, Ratchathewi, Lat Phrao, Khlong Tan Branch, Khlong Toei, Bang Khae Branch, Phasi Charoen


HISTORIE


Více než dvěstěletá historie Bangkoku je přímo spjatá s dynastií Chakri, která vládne ještě dnes. Když byl v roce 1782 korunován Rama I. (zakladatel dynastie), jedním z jeho prvních rozhodnutí bylo zřízení nového hlavního města. Často se mylně uvádí, že Rama I. založil Bangkok jako hlavní město, ale tím v té době bylo Thonburi (dnešní levý břeh řeky Chao Phraya). Bangkok jako osada na pravém břehu řeky byla známá již několik set let před tím a byla i častou zastávkou evropských obchodníků na jejich cestě do Ayutthayi. Oddělování Thonburi a Bangkoku není zcela správné. Král Taksin zvolil Thonburi za své hlavní město, ale svůj palác a všechny další hlavní stavby nechal postavit na pravém břehu řeky, tedy v Bangkoku. Taksinovým záměrem bylo mít řeku, protékající hlavním městem a ne mimo něj. Poučen tragédií po útoku Barmských armád na Ayutthayu v roce 1767 chtěl získat možnost úniku po řece Chao Phraya pro své lidi a vojáky. Jeho cílem byla pevnost v Chantaburi na východním pobřeží poblíž dnešní Kambodži.

Na druhou stranu, když se Chao Phaya Chakri stal Králem Siamu, nebyla již barmská hrozba zdaleka tak významná ; Siam byl znovu silný a schopný vyrovnat se se Barmě. Rama I. již nemyslel na snadnou únikovou cestu, ale na silnou obranu. Neměl již v úmyslu opouštět své hlavní město, ale v případě barmského útoku ho chtěl rozhodně bránit. Z tohoto pohledu sloužila řeka protékající městem jako zabezpečený vstupní bod. Proto se rozhodl zanedbávat západní, větší stranu kterou bylo Thonburi a místo toho koncentroval všeho důležité na východní stranu. Toto zahrnovalo samozřejmě nejdříve ze všeho jeho vlastní palác.

 

Aby získal místo pro nový palác bylo nutno přesídlit čínskou osadu na východním břehu. Ta byla přenesena asi tři kilometry na jih do oblasti později známé jako Sampheng. Číňané ještě žijí v této oblasti a Sampheng Road je dnes slavná čínská nákupní oblast (poté co to byla po mnoho desetiletí pochybná čtvrť ).

 

Práce na Velkém paláci a Chrámu smaragdového Buddhy byly dokončeny v roce 1785. Nové hlavní město nyní více méně pokrývalo území na východní straně Chao Phayi a začalo používat nové jméno "Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rattanakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakatuttiya Vishnukarm Prasit." V češtině: "Město andělů, velké město, věčné a nádherné sídlo hinduistického boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahých kamenů, diamant, rubín, smaragd, žlutý safír, granát, modrý safír, měsíční kámen, zirkon, kočičí oko, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov hinduistický bůh Krišna, město stvořené bohem Višnou." Je zvykem krátit ho na Krung Thep. Na západě se dále používá jméno Bangkok.


NĚCO O SOUČASNOSTI


Bangkok neboli Benátky Východu leží na naplavených březích řeky Chao Phraya, pouze několik kilometrů nad ústím této řeky do Thajského zálivu. Je to residence královské rodiny a setkávají se zde všechny hospodářské, průmyslové a finanční tepny, je to nejdůležitější thajský přístav a žije zde přes 10% všech Thajců. Bangkok je věrným obrazem země, která již několik let vykazuje nejvyšší hospodářský růst na světě a zároveň je symbolem exotiky Dálného východu. Střed živé tradice a západní kultury je zároveň fascinující i iritující: meditační domečky na střechách vysokých bankovních domů, náboženské rituály u příležitosti otevírání nejmodernějších obchodů a posvátné stromy lemující ulice. Bangkok je středověk a moderní doba zároveň - vedle sebe, na sobě, i přes sebe... Hektika velkoměsta je proložena nesčetnými chrámy a turistickými lákadly. Neměli byste opomenout na výlet do nedaleké Ayutthayi (rozvaliny bývalého hlavního města), orientálně barvitý plovoucí trh Damnoen Sadduak, královské letní sídlo Bang Pa In, nebo Nakhon Pathom s největší pagodou na světě.


Fakta a kuriozity


- 500 chrámů a svatyní, 200 mešit, 88 kostelů

- 180 nemocnic a zdravotnických zařízení

- 164 univerzit, vysokých škol a fakult, 1500 škol a školních zařízení

- 75 supermarketů, 220 obchodních domů, 310 tržnic

- 1250 bank a expozitur

- 900  benzínových čerpadel

- 7 400 ťuk ťuků (tříkolová motorová rikša)


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Většina turistů "tlačená" časem a zájmy cestovních kanceláří se omezuje na základní okruh, který zahrnuje obvykle následující místa: Královský palác, Wat Phra Kaeo, Wat Pho, Wat Traimit, Wat Arun, případně projížďku po řece. Konec výletu je tradičně v některé Gems gallery. Bangkok ale nabízí mohem víc. Pokud Vás od toho neodradí často dusná atmosféra velkoměsta, můžete se tu potulovat celé týdny. Stačí si jen vybrat ze stovky tipů rozdělených do následujících sekcí:


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Fotogalerie Petr Šulc - Picasa