Thajsko - zajímavosti (1)


Thajsko je doslova "napěchované zajímavostmi, zvláštnostmi, kuriozitami a také zázraky. Tady vám přináším několik tipů na taková místa:


Královští bílí sloni


Bájné zvíře, které má více privilegií než největší zbohatlíci. Odpradávna patří každý chycený bílý slon jedině králi. Vedly se kvůli nim po staletí války a podle jejich počtu se hodnotila moc panovníka. Thajsko ho nakonec mělo i na vlajce. Pravda je, že ve skutečnosti nejsou úplně bílí, ale musí splňovat spoustu kritérií. Jenom informace o tom, že jste ho někde v přírodě objevili vám zajistí bohatství ...

Více informací ...


Ottův slovník naučný


Přečtěte si co se o Siamu psalo v Čechách před 140 lety. Rozhodně to není od věci a mnohé formulace, mimoto že jsou dobově velice půvabné jsou klíčem k pochopení řady souvislostí z dějin Thajska.

Více informací ...


Netopýři ve Wat Chantharam


Wat Chantharam je starý chrám v Ban Chang, Mu 5, Tambon Khokphutsa. Vnitřek tohoto chrámu je přecpaný stromy, které se staly po celá staletí lokalitou netopýrů. Ti loví v noci mouchy, zatímco během dne se pověsí se hlavou dolů podél stromových větví a vypadají z dálky jako černé drahokamy. Návštěvníci je mohou pozorovat v každém období.

Lokace: provincie Angthong


Wat Kai (Chrám slepic)


doslova "chrám slepic" byl postavený během Ayutthaya období a opuštěný po jeho pádu. Oobnovený byl jedním buddhistickým mnichem v roce 1782 a v roce 1787 mu byl poskytnout plný status chrámu. Chrám je domovem houfů liliputek (thajsky "Kai Chae"), od nichž získal své jméno. Je také domovem divokých opic Puanom s charakteristickým hřebenem vlasů na hlavě. Opice jsou zde narozdíl od většiny jiných na podobných v Thajsku mírné a přátelské k návštěvníkům.

Lokace: provincie Ayutthaya


Wat Fa Wiang - chrám ve dvou státech


je chrám v Shan stylu v Ban Lak Taeng na thajsko-barmské hranici. V minulosti patřila oblast k Shanskému státu a ovládal ji drogový boss Khun Sa, ale poté co se vzdal barmské vládě byla nově upravena hranice a chrám rozdělen na 2 části. Zlatá pagoda je umístěná na thajské straně, zatímco vihan s červenou střechou je v Barmě. V něm ale sídlí posádka barmské armády a udělala si z něho ubytovnu a sklad.

Lokace: provincie Chiang Mai


Jeskyně Phu Khao a ležící Buddha


ležící Buddha se nachází v Ban Na Sinuan, Tambon Non Sila, 6 km ze Sahassakhanu. Jeskyně Phu Khao byla dříve důležitým náboženským místem, ale nyní je zde jen malý chrám s ležícím Buddhou. Ten je odlišný od obecné zvyklosti, tím že leží na levém boku namísto tradičně na pravém (další takový je např. v chrámu Wat Pa Pradu v provincii Rayong). Legenda říká, že tento ležící Buddha byl vytvořen v letech 1300 -1500 a je obecně ctěný venkovany. Během Songkranu se tu každoročně koná velká slavnost.

Lokace: provincie Kalasin


Wat Tham Mankhon Thong


nebo také Chrám koupající se mnišky, 4 km od města, na břehu řeky Kwai Noi. Zajímavostí jsou neuvěřitelná vystoupení zdejších jeptišek, které se "vznáší" a přitom meditují na hladině chrámového jezírka. Představení je to poněkud pitoreskní, ale Thajci z něho bývají unešeni. Ve zdejším malém muzeu je uložena sbírka starověkých předmětů nalezených v okolí.

Lokace: provincie Kanchanaburi


Wat Pra That Chom Ping


Umístěn 26 km jihozápadně od města Lampang, v okrese Amphoe Ko Kha. Je zde k vidění neuvěřitelný úkaz. Přes okenní otvor chrámu se na podlaze Sálu shromáždění odráží stín pagody. Něco podobného je možné vidět také ve Wat Akkho Khiri v okrese Amphoe Chae Hom.

Lokace: provincie Lampang


Wat Khao Wongkhot (jeskyně netopýrů)


Na úpatí hory Sanam Daeng. Chrám je pozoruhodný rozsáhlou jeskyní obydlenou netopýry, kteří, pokud to počasí dovolí, opouští svůj úkryt okolo 18 hodiny za potravou. Chrám získává své finanční prostředky prodejem netopýřího trusu.

Lokace: provincie Lopburi


Wat Chedi Hoi (Ústřicová pagoda)


tento malý chrám je umístěný v Tambon Bo Ngoen, Amphoe Lat Lum Kaeo, 18 km z města. Obrovské množství velkých ústřicových lastur, starých 8 milionů let, bylo nahromaděno do formy chedi. Každá lastura váží přinejmenším 1 kilogram.

Lokace: provincie Pathum Thani


Wat Lan Khuad (chrám milionu lahví)


v Sukhaphiban, Amphoe Khun Han, 61 km ze Sisaket. Říká se mu také Wat Pa Maha Chedi Kaew a náboženské budovy a další struktury zde jsou ozdobené miliony skleněných láhví různých barev a tvarů vytvářejících fascinující vzory.

Lokace: provincie Si Sa Ket


Wat Tham Khao Krabok


je proslulé místo kde se jako zvláštní aktivita mnichů léčí narkomani. Najdeme ho v Prongprap kopci v Tambon Khunkhlon, Amphoe Phra Phutthabat, 25 km ze Saraburi na Phahonyothin silnici. Somnaksong Thamdrabok byl založen matkou Mian Panchan v roce 1957 a po její smrti pokračoval v její práci její synovec opat Chamrun Panchan. V roce 1975 za tuto práci dostal cenu Magsaysay Award. Více informací ...

Lokace: provincie Saraburi


Wat Ban Na Muang


tento chrám obsahuje hlavní kapli zhotovenou z keramiky ve tvaru královského člunu Suphannahongse - lodi sloužící při královských náboženských ceremoniích v Bangkoku.

Lokace: provincie Ubon Ratchathani


Památník královny Sunantha


je mramorový obelisk, do kterého nechal král Chulalongkorn uložit popel své oblíbené manželky, královny Sunantha Kumariratan, která tragicky zahynula v roce 1881. Tehdy si jednadvacetiletá královna očekávající potomka vyjela na loďce, ta se nešťastnou náhodou převrátila a královna se utopila. Bývala by mohla být snadno zachráněna, jenže podle tehdejších zákonů byla královská rodina svatá a nedotknutelná a její průvodci neměli jinou volbu, než ji ponechat osudu. Kdyby se královny jen dotkli, čekala by je poprava. Po této tragédii se král Chulalongkorn stal horlivým reformátorem thajských zákonů a usiloval o přiblížení královské rodiny lidu.

Lokace: Bang Pa-In, provincie Ayutthaya


Phra That Phra Lo


jsou důležité starověké ruiny v Amphoe Song. Podle legendy, literárních informací a archeologických důkazů je to místo kde skončila v pohřebních plamenech velká láska hlavních postav thajské literatury: Pra-Lor a dvou sester - Pra-Puean a Pra-Paeng. Jejich milostný trojúhelník skončil smutně stejně jako Shakespearova Romeo a Julie.

Lokace: provincie Phrae


Sao Ronghai


je velký dřevěný sloup ve svatyni Maenang Takhian v chrámu Wat Sung. Je vysoce ctěný a věří se že je sídlem duchů. Existuje legenda z doby kdy se budoval Bangkok jako hlavní město a do všech provincií byla poslána zpráva o výběru nejlepšího dřevěného sloupu, který měl být určen za hlavní. Saraburi poslalo po řece Pasak výpravu s krásným dřevěným sloupem Takhian Thongn, ale bohužel přijela příliš pozdě k výběru, takže musela smutně plout proti proudu z Bangkoku zpět a sloup zůstal ležet ve vodě více než 100 let v Tambon Saohai. V roce 1958 byl sloup vytažen z vody a umístěn ve svatyni Wat Sung. 23. dubna se tu koná každoroční oslava. Navíc uvnitř svatyně je velký kamenný zvon přinášející svým zvoněním lidem štěstí, pocházející z vykopávek v Amphoe Sithep v Phetchabunu.

Lokace: provincie Saraburi


Svatyně Phanthai Norasing


je považovaná za symbol cti. Byla postavená na paměť Phanthai Norasing. Historická legenda praví, že v roce 1704 když Phra Chao Sua, král Ayutthaye, plul na královské bárce Ekkachai po křivolakém kanálu Khok Kham, kormidelník bárky Phanthai Norasing, narazil do stromu a rozbil příď bárky. Podle palácového zákona, kormidelník pak požádal krále o smrt, ačkoli on mu odpustil. Po jeho smrti dal král postavit svatyni v Khlong Khok Kham a nechal vykopat nový rovný kanál, později pojmenovaný Khlong Mahachai, který postrádal ostré křivky kanálu Khok Kham. Plavba po kanálu je možná z přístavu blízko Mahachai trhu. Cesta trvá asi 2 hodiny.

Lokace: provincie Samut Sakhon


Ohnivé koule - Bang Fai Phaya Nak


je legendami opředený zvláštní úkaz. Na konci buddhistického půstu vystupují z řeky Mekong do výše 10-20 m ohnivé koule. Jsou viditelné z nábřeží Phon Phisai a Rattanawapi. Podle jedné z četných legend je právě tento úsek řeky domovem mýtického hada Naga, který je údajným původcem ohnivých koulí. Podívaná je každoročně sledována z břehů desetitisíci lidí a je propírána sdělovacími prostředky, které se ji snaží vysvětlit nesčetnými způsoby a najít materiální základ. Thajci se obecně spokojují s vysvětlením, že je to prostě jeden z mnoha zázraků, které se v království běžně vyskytují. Uspokojivé vysvětlení stále ještě nebylo nalezeno a každoročně se tu koná stěhování národů a 50-ti kilometrové dopravní zácpy na cestě k řece. Pokud byste chtěli tento úkaz spatřit na vlastní oči, nezapomeňte na to, že jednou z nutných podmínek vedoucích k úspěchu je absolvování postního období. Inu, něco za něco... Ve stejné době se také na řece koná závod lodí mezi Thajskem a Laosem.

Lokace: provincie Nong Khai


Popravený král


Taksinova paranoia nabyla neúnosné podoby (nakonec již sám sebe považoval za Buddhu) a po vnitrostátním převratu byl 6.4.1782 sesazen a popraven. Podle starého práva z patnáctého století zavedeného králem Trailokem, byl vsazen do sametového pytle a utlučen santalovým klackem. Poté byl tajně pohřben na periférii Thonburi. Existuje folklorní verze, podle které byl do pytle vsazen jeho dvojník a sám Taksin v tajnosti dožil v luxusním paláci v horách u Nakhon Si Thammarat, kde údajně v roce 1825 zemřel.

Více informací ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zajímavosti 2 - pokračování

Thajské pověry

Zajímavé chrámy

Thajská NEJ

Thajsko - sníh, led a sněhuláci