Wat Saket


Celé jméno: Wat Saket Rachaworamahavihan

Status: královský chrám


V rozlehlých prostorách tohoto poklidného chrámu může člověk snadno a rychle zabloudit. K získání potřebné orientace však stačí vyšplhat po 318 strmých schodech na Zlatý pahorek a navíc je odtud překrásný výhled po celé čtvrti.


Zlatý pahorek


Hlavní atrakcí tohoto chrámu je uměle vytvořený Zlatý pahorek (Phu Khao Thong, Golden Mount) vysoký skoro 80 metrů. Vznikl počátkem 19. století, když se při sesuvu půdy zřítila velká chedi postavená na nepevných základech Ramou III., po níž zůstala jen obrovská hromada prachu a trosek. Protože podle buddhistického učení nesmějí být chrámové stavby nikdy svévolně zničeny, dal Ráma IV. nové základy zpevnit tisíci týkovými kládami a na vrcholu takto vzniklého kopce zbudovat (1863) malou chedi, v níž prý je uložen Buddhův zub. Za 2. světové války byla stavba obehnána betonovými zdmi, aby se zabránilo jejímu dalšímu narušení. Pohled z terasy na vrcholu kopce je skutečně nádherný a návštěvníci smějí někdy vstoupit i do zlaté chedi. Každoročně první týden v listopadu se tu koná proslulá chrámová slavnost, při které se věřící vydávají s rozžatými svíčkami s procesím na osvětlený Zlatý pahorek.


Chrámový komplex


Na tomto místě podstoupil Rama I. před svou korunovací obřad umývání králových vlasů a koncem 18. století tu za tehdejšími městskými hradbami dal postavit chrám, který měl sloužit jako hlavní městská spalovna mrtvol. Když v 19. století řádil ve městě mor, stal se chrám obrovskou márnicí, kde bylo více než 60 000 obětí morové epidemie ponecháno napospas supům. Tento způsob pohřbívání byl poté zakázán. Podrobné osobní svědectví o něm podává Stanko Vráz ve své knize V zemi bílého slona. Rekonstrukce chrámu trvající několik let je téměř dokončena a za podrobnější prohlídku rozhodně stojí vynikající nástěnné malby v hlavní kapli a dvě starobylé Buddhovy sochy ve svatyni Shrine Hall.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa z ulice Thanon Bamrung Muang
Telefon 223 4561
Otevřeno denně 8 - 17
Vstupné volný na Zlatý Pahorek, vyhlídka na vrcholu 10,- Bth
Spojení

BUS: 47

Říční tramvaj po kanále Klong San Sap


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus