Bangkok - řeka a kanály


Benátky východu


Řeka Chao Phraya (vyslov "čao praja") měla v roce 1782, kdy zde bylo založeno nové hlavní město především strategický a dopravní význam - obojí platí dodnes. S trochou nadsázky můžeme říci, že je architektonicky nejpřepychovějším bangkokským bulvárem. Není divu, vždyť řeka a její rozvětvené kanály byly hlavními dopravními tepnami těchto "Benátek jihovýchodní Asie". A dříve nepřijížděli návštěvníci do města z letiště, ale od mořského přístavu po řece. Proto se kolem řeky soustředily všechny významné královské a vládní budovy spojené se současnou dynastií Chakri. Většině návštěvníků utkví v paměti zejména Grand Palace a Wat Arun.


Výlet po řece Chao Phraya


Výlety na řece, která spojuje Bangkok se sousední severní provincií Nonthaburi, provozují dvě společnosti: Laem Thong Co. Ltd., a Chao Phraya Express Boat Co. Ltd. Na obou březích řeky je k vidění mnoho starobylých chrámů a budov. Turisté mohou také podniknout výlet na Ko Kret, malý ostrov uprostřed řeky. Zdejší atmosféra je velmi poklidná a za pozornost stojí zejména Wat Paramai Yikawat, postavený v Monském stylu před více než 200 lety. Král Rama V. ho nechal přebudovat na klášter zasvěcený jeho babičce a postavil Chedi Moha Raman (v Monském stylu). Je zde Buddhova socha vytesána z mramoru a také se mu říká "Wat Mon" (chrám Mon).

 

Starší obyvatelé, žijící ve stínu nově stavěných budov ze skla a betonu, zatím stále ještě neopustili způsob života lidí narozených na vodě, obývajících kolové domy nebo obytné čluny, pro které jsou kalné vody řeky vším - prádelnou, místem pro rybaření i dopravní komunikací. Lidé žijící v nákladních člunech u mostu Krung Thep (za hotelem Marriot Royal Garden Riverside) obchodují s dřevěným uhlím, zatímco další si vydělávají prací ve skladištích rýže za řekou. Dále proti proudu uvidíme kolem Pak Klong Talat trhovce a u mostu Krung Thon zase dřevaře, kteří se ve skladištích týkového dřeva zabývají jeho zpracováním a exportem. Taková plavba po řece přinese každému turistovi spoustu zážitků a důležitá je i okolnost, že občerstvení určitě není nikdy daleko.


Výlet po řece do Pak Nam


Před staletími cestovatelé vstupovali do Thajska v Pák Nám (doslova "ústa, ústí řeky"), v místech, kde se řeka Chao Phraya vlévá do Thajského zálivu. Již po chvíli plavby lodí od královských paláců a luxusních hotelů v centru Bangkoku směrem k jihu, se přesvědčíme, že řeku zcela ovládá obchod. Než doplujeme do bangkokského mezinárodního přístavu Klong Doei (Klong Toey), budeme se muset vyhýbat vlečným člunům naloženým rýží. Jižně od přístavu se řeka rozšiřuje a její břehy jsou porostlé zelení. V Pák Námu, v jehož přístavu kotví mnoho rybářských lodí, pracuje několik závodů na zpracování ryb. Nedaleko stojí zrenovovaný wat, ale i vynikající rybí restaurace


Klong Bangkong Yai - Velký bangkocký kanál


Z bývalých Benátek jihovýchodní Asie, města prosetého kanály ovšem zbylo již jen velice málo. Většina kanálů musela ustoupit budování pozemních komunikací a jedním z posledních reliktů, kde si můžeme udělat představu o způsobu života na vodě jsou kanály v Thonburi. Jednoduše a zároveň nejlevněji se s kanálem Klong Bangkok Yai (ve správné české transkripci "Jaj") seznámíme na palubě běžného linkového člunu odplouvajícího z přístavišť Tian nebo Rajini pier. Na pravém (severním) břehu uvidíme chrám Wat Sang Krachai z období Ayutthaya, restaurovanými prvními králi z dynastie Chakri. Podplujeme pod prvním z mostů v Thonburi a pak už na levém břehu mineme chrám Wat Welurachin s nástěnnými malbami z 19. století. Za dalším mostem se na levém břehu objeví chrám Wat Inthararam, kde je uložen popel krále Taksina, který v roce 1768 přenesl Siamské hlavní město do Thonburi. Pochován byl sice se všemi královskými poctami, ale poté co se po opojení z moci zřejmě zbláznil a byl popraven. Dveře do svatyně mají krásné lakované dekorace, např. mytický strom, ze kterého se rodí děvčata. Podle thajské logiky je samozřejmě Velký bangkokský kanál ve skutečnosti menší než Malý bangkokský kanál a na otázku proč tomu tak je, Thajci s úsměvem odpovídají, že je přece menší než řeka Chao Phraya. Pokud zabrousíme do historie, do doby vzniku města, býval tento kanál původním tokem - velkou meandrou řeky Chao Phraya. Její tok byl později napřímen umělým kanálem, který tvoří dnešní podobu řeky. U křižovatky kanálů Klong Sanam Chai a Klong Bangkok Noi se nachází chrám Wat Pak Nam z období Ayutthaya se známým meditačním centrem. Zde Klong Bangkok Yai zatáčí k severu, až se setká s kanály Klong Bangkok Noi (vlevo) a Klong Mon (vpravo), ten nás zavede zpět k řece Chao Phraya. Přímo za touto křižovatkou již Klong Bangkok Yai nese název Klong Chak Phra a velkým obloukem se stáčí ke kanálu Klong Bangkok Noi a po něm kolem chrámu Wat Suwannaram s nádhernými malbami z doby Ramy III. k Muzeu královských bárek a na řeku Chao Phraya.


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chao Phraya Boat Expres - mapa přístavišť  na řece

Chao Phraya Canal Map - mapa kanálů v Thonburi a podrobný popis památek (A)

Architektura - Ratanakosin

Historie - absolutní monarchie

Historie - konstituční monarchie

Historie - současnost

Zajímavosti Thajsko

Thajská NEJ...