Ayutthaya (1)


 

Počet obyvatel

741 774

Rozloha

2 556 km2

Hlavní město provincie

Phra Nakhon Si Ayutthaya (59 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

76 km

Sousední provincie

Suphan Buri, Ang Thong, Sara Buri, Pathum Thani

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Phra Nakhon Si Ayutthaya, Tha Rua, Nakhon Luang, Bang Sai, Bang Ban, Bang Pa-in, Bang Pahan, Phak Hai, Phachi, Lat Bua Luang, Wang Noi, Sena, Bang Sai, Uthai, Maha Rat, Ban Phraek, Tha Rua Sub-district Municipality, Muang Sena Municipality, Muang Phra Nakhon Si Ayutthaya Municipality


ÚVOD


Starobylé město Ayutthaya, neboli Phra Nakhon Si Ayutthaya, bylo thajské hlavní město po čtyři století a je jednou z hlavních turistických atrakcí Thajska. Leží na soutoku řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi. Ty jsou spojeny širokým průplavovým kanálem, který tak z centra města vytváří v podstatě ostrov. Název města pochází ze sanskrtského slova "ayodhya" (nenapadnutelný, nedobytný), což je hlavní město bájné říše a rodiště Ramy - hrdiny indického eposu Ramayana. Historický Park Phra Nakhon Si Ayutthaya je velký historický areál v samém srdci Ayutthayi a byl 13.12.1991 vyhlášen světovým dědictvím UNESCO.


HISTORIE


V roce 1350 rozhodl velící generál a pozdější král knížectví U Thong (po úpadku říše Sukhothai nejsilnější mocnost v oblasti) Rama Thibodi I. v obavách před epidemí neštovic o přesunutí hlavního města. Vybral si bývalou Khmerskou základnu na strategicky velice výhodném soutoku tří řek. Dal tak základ pro vytvoření nejmocnější říše v dějinách Thajska. Za 417 let, co bylo hlavním městem (1350-1767), se tu na trůně vystřídalo 33 králů, kteří si podmanili velkou část Thajska, Laosu, Kambodži a Barmy. Na vrcholu svého rozkvětu bylo město centrem kultury a mezinárodního obchodu, cílem obchodníků z celého světa, kteří se o něm vyjadřovali jako o nejnádhernějším městě světa té doby. Jen pro zajímavost v 17. stol. mělo město kolem 1 milionu obyvatel. V druhé polovině 18. století slábne moc království, které se ocitá pod silným tlakem Barmy. Město je nakonec 7.dubna 1767 po čtrnáctiměsíčním obléhání, požáru, hladomoru a epidemiích Barmánci dobyto a v podstatě srovnáno se zemí.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang) - CENTRUM


Wat Phra Si Sanphet


sem povedou kroky většiny návštěvníků města a budou se mezi majestátnými rozvalinami snažit představit si krásu města v jeho původní podobě. Určitou představu si můžete udělat srovnáním s Wat Phra Kaeo v Bangkoku, který byl budován podle jeho vzoru. Chrám byl založen ve 14. století a zpočátku plnil i funkci královského paláce a sídla. Proti vchodu do areálu uvidíte tři velké čedí s ostatky králů. Čedi mají charakteristický tvar, podle kterého je určován autthayský architektonický styl. Vlevo zůstaly pouze základy Prasat Phra Narai, kdysi nádherné stavby o křížovém půdorysu. Vpravo pak základy a zbytky sloupů Vihanu  Phra Si Sanphet. Ten ukrýval nejvýznamější sochu Buddhy ve městě - 16 metrů vysokou, pokrytou 250 kg zlata. Sochu však zničili a roztavili Barmánci. Pokračování ...


Wihan Phra Mongkhon Bophit


stojí hned vedle Wat Phra Si Sanphet a překvapí v záplavě starých ruin svojí zářící novotou. Uvnitř uvidíte jednu z největších bronzových plastik Buddhy v Thajsku.  Pochází z 15. století a je 15 metrů vysoká. V průběhu dějin se několikrát stěhovala v areálu královského paláce a byla pozlacena. Vihan pronásledovala smůla. Na začátku 18. století po zásahu blesku vyhořel a v roce 1767 ho Barmánci zničili a poškodili hlavu a pravou ruku sochy. Ta zůstala pod širým nebem až do roku 1956, ze kterého pochází současná podoba vihanu, která ale údajně nedosahuje krásy té původní. Otevřený prostor východně od vihanu slouží k pohřebním obřadům královské rodiny.


Wat Phra Mahathat


na křižovatce ulic Roh Chi Kun Rd. a Naresuan Rd. nechal postavit král U - Thong ve 14.století a během dalších let byl rozšířen. Budovy zcela zničil požár roku 1767, zbyly pouze cihlové základy, sloupové haly a zdi.

 


Wat Ratchaburana


se nachází na druhé straně ulice od Wat Phra Mahathat. Nechal ho postavit na začátku 15.stol. král Boromaracha II. (1424-48) na místě zpopelnění ostatků svých dvou bratrů, kteří zemřeli v souboji na slonech při soupeření o moc po smrti jejich otce. V roce 1957 byla krypta chrámu vykradena a zmizelo odtud velké množství zlatých předmětů, z nichž se vrátila jen část. Do krypty je možno sestoupit po strmém úzkém schodišti a obdivovat vybledlé fresky.


Wat Phra Ram


Podle záznamů nechal chrám postavit v roce 1369 král Ramesuan na místě zpopelnění svého otce krále Rama Thibodi I. Jeho dominanta - vysoký prang ovšem pochází až z onbovy v 15. století. Je zdobený garudami, nagy a kráčejícími Buddhy a krásně se odráží na hladině okolních nádrží s lekníny.


Wat Lokaya Sutharam


Hlavní atrakcí je tu ležící Buddha dlouhý 42 metrů. Socha je zvláštní tím, že nezpodobňuje (jak je obvyklé) Buddhu vstupujícího do Nirvány, ale událost, kdy se stonásobně zvětšil, aby se mohl postavit démonu Rahu. Socha je pod širým nebem, protože po plenění Barmánců zbylo jen 24 osmibokých pilířů.


Palác Chan Kasem


nebo také Wang Na se nachází v severovýchodním cípu  ostrova na Uthong Rd. proti nočnímu trhu. V roce 1577 jej nechal vybudovat pozdější proslulý král Naresuan. Poté co se v roce 1590 stal králem, zvolil si palác za svoji trvalou rezidenci. Současné objekty však vznikly za vlády krále Mongkuta, neboť původní palác srovnali se zemí Barmánci. Uvnitř vás upoutá obsáhlá sbírka Buddhů a historických artefaktů. Za palácem se tyčí věž Pisai Sayalak, kdysi využívaná králem Mongkutem jako observatoř.


Wat Thammikarat


Na malebném místě jsou rozesety trosky velké osmiboké čedi z ranně ayutthayského období, obklopené lvy (thajsky "singha") z cihel pokrytých štukem. Vedle čedi si všimněte rozvalin vihanu zarostlého travou a stromy. Krásnou hlavu uthongského Buddhy, která tu byla nalezena uvidíte v Národním muzeu Chao Sam Phraya.


Wang Luang


je situován západně od Wat Thannikarat. Vznikl jako severní přístavba královského paláce v polovině 15. stol. za krále Boromatrailokanata. Následující panovníci ji obohatili o několik síní a pavilonů. Ani on však neušel zkáze Barmánců, takže dnes můžeme obdivovat hlavně pavilon Trimuk, který byl vybudovaný za krále Chulalongkorna na základech starého objektu.


Národní muzeum Chao Sam Phraya


Muzeum pečuje mimo jiné o malou sbírku skvostných zlatých artefaktů včetně meče osázeného drahokamy, zlatých pantoflí a klenotů. Byly objeveny v kryptě hlavního prangu ve Wat Ratchaburana, když byla v roce 1957 vykradena a patří k jedněm z mála předmětů, jež přečkaly plenění Autthaye Barmánci. Mezi dalšími exponáty uvidíte bronzové sochy Buddhy a dřevěné dveřní výplně z chrámů v Ayutthayi.


Centrum pro studium dějin Ayutthaya


Studijní centrum má zajímavé audiovizuální expozice o dějinách a obchodních stycích Ayutthaye. Prohlédnout si můžete i model Wat Phra Si Sanphet. Centrum financované japonskou vládou stojí v oblasti, jež byla v dobách největší slávy města japonskou čtvrtí.


Wat Suwan Dararam


někdy také psáno Wat Suwandaram Ratchaworawihan Tento královský chrám srovnali Barmánci se zemí, ale znovu ho nechal postavit král Rama I. Ubosot ukrývá nástěnné malby vytvořené na objednávku Ramy VII. a líčí výjevy z časů krále Naresuana. Jedna z nich zachycuje bitvu s Barmánci o Nong Sarai v roce 1593.


Opevnění a pevnosti


Nedaleko chrámu narazíte na část staroměstského opevnění - pevnost Phom Phet, jež byla strategickou pozorovatelnou nad řekou Chao Phraya. Pokud vás tahle problematika zajímá, můžete se vydat pátrat po dalších: Phom Mahachai, Phom Ho Ratchakhru, Phom Chidkop, Phom Champaphon, Phom Yai atd.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ayutthaya - druhá část (památky za řekou)

Bang Pa In - třetí část

Historie Ayutthaya

Architektura Ayutthaya

Fotogalerie Petr Šulc - Picasa

Ayutthaya - interaktivní mapa

Ayutthaya - jiná interaktivní mapa

Bang Pa In - interaktivní mapa