Čínská čtvrť


Stále živý labyrint uliček Čínské čtvrti už dnes samozřejmě není lemován jen veřejnými domy a opiovými doupaty, zaujme však svými tržišti a chrámy, které i v Bangkoku dovedou vyvolat pocit, že jsme se ocitli v nějakém zcela cizím světě.


Čínská komunita


Již ve 14. století založili čínští obchodníci v Thajsku několik významných obchodních center a jako jediným cizincům jim byl povolen pobyt uvnitř hradeb někdejší metropole Ayutthaya. Když v roce 1782 přenesl Rama I. hlavní město z Thoburi do Bangkoku, byli tu Číňané již pevně usazeni ve velké obchodní osadě, ale král je přesídlil do městské čtvrti Sampeng. Čínská čtvrť byla po dlouhou dobu městským obchodním centrem, proslula však i veřejnými domy, čajovnami a opiovými doupaty. Krásným příkladem zdejších divadel je nedávno rekonstruované Chalermkrung Royal Theatre. Jedním z nejnavštěvovanějších je Neng Noi Yee, což znamená "chrám dračího lotosu" (Dragon Lotus Temple). V chrámech jsou buddhistické, taoistické i konfuciánské oltáře a uvidíme v nich postarší Číňany hrát šach nebo v chrámu Wat Chakrawat pozorovat krokodýly.


Pouliční trhy


Čínská čtvrť projevuje svoji pravou duši na pouličních tržištích, ve starých obchodních domech a v nákupních ulicích. Nejrušnějšími ulicemi čínské čtvrti jsou Soi Wanit 1 (Sampeng Lane) a Soi Isaraphap a jejím centrem prochází Thanon Yaowarat, známá hlavně zlatnickými obchody.


Trh zlodějů


Nakorn Kasem, tzv. Trh zlodějů (Thieves´ Market), určitě neslibuje dobrý nákup, může však být zajímavým cílem procházky.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Thanon Yaowarat, Sampeng Lane, Soi Isaraphap
Telefon  
Otevřeno  
Vstupné  
Spojení

BUS: 1, 4, 7, 25, 53, 501

Říční čluny: Ratchawong pier


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus