Chanthaburi (1)


 

Počet obyvatel

500 000

Rozloha

6 338 km2

Hlavní město provincie

Chantha Buri (46 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

252 km

Sousední provincie

Trat, Rayong, Chachoengsao, Sa Kaeo, Kambodža

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Chanthaburi, Khlung, Tha Mai, Pong Nam Ron, Makham, Laem Sing, Soi Dao, Kaeng Hang Maeo, Na Yai am, Khao Khitchakut Minor-district, Muang Khlung Municipality, Tha Mai Sub-district Municipality, Muang Chanthaburi Municipality


ÚVOD


Dříve se provincie jmenovala Muang Chan. Je to další pobřežní provincie, která hrála důležitou roli před i během období Rattanakosin. Je bohatá na přírodní zdroje. Zvláště hojná jsou pole tropického ovoce jako rambutan, durian, mangosteen a langsad. Značné je také bohatství mořských živočichů. Je obdařena krásnou přírodou, která se vyrovná kterékoliv jiné provincii Thajska.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Khai Noen Wong


toto starověké místo v Tambon Bang Kacha bylo ustaveno jako město v roce 1834 za vlády krále Ramy III. Město sem bylo přestěhováno z Ban Lum kvůli jeho vyšší poloze vhodnější k obraně proti napadajícím Vietnamcům. Lateritové zdi a cihly starého města byly také rozebrány a přesunuty na nové místo. Velké sucho za vlády krále Ramy V. si ovšem vynutilo zpětné stěhování města na původní místo v Ban Lum. Staré město Khai Noen Wong mělo čtvercový půdorys s rozsáhlými lateritovými zdmi s velkými děly. Každá strana měla své vlastní opevnění a obranný vodní příkop. Svého času bylo město považováno za jednu z nejsilnějších vojenských základen. Městsským hlavním chrámem byl Wat Yothanimit.


Ulice Si Chan


Obchodní oblast a centrum drahých kamenů. Obchod s drahými kameny v provincii není již tak rozsáhlý jako v minulosti, přesto zůstává Chanthaburi jedním z hlavních obchodních center s kameny. Páteční až nedělní rána přivábí na trh s drahými kameny mnoho prodejců z okolí.


Katolický kostel


V ulici Chanthanimit Rd. stojí největší katolická stavba v Thajsku. Kostel z roku 1909 byl postaven v gotickém slohu. Původní vysoká střecha byla za 2.světové války sejmuta, aby nesloužila jako cíl při bombardování.


Krokodýlí farma a ZOO Chamson


chová velké množství krokodýlů různých druhů a řadu jiných zvířat. Zařízení je obklopené ovocnými sady. Dostanete se sem po Sukhumvit Rd. Na 324.km (Khao Rai Ya křižovatka) potom zahnout vlevo a pokračovat dál 4 km. Otevříeno je denně od 8.00 do 18.00. Sloní představení uvádí každou sobotu a neděli ve 12.00 a 15.00. Tel: (039) 324247.


Sloup města Chanthaburi


na ulici Tha Luang Rd., v blízkosti Vojenských kasáren Taksin. Na protější straně je původní stará budova, postavená za vlády krále Ramy VI., a dříve sloužila jako Městský úřad. Kasárna Taksin stojí na místě bývalého starého města. Ve městě jsou starobylé chrámy Wat Bot Muang a Wat Klang.


Socha Taksin Maharat


se nachází ve veřejném parku u radnice na Liap Noen Rd. Jezdecká socha je střežena čtyřčlennou královskou stráží. Rezolutní výraz na králově tváři připomíná jeho úlohu při obnovení národní nezávislost. Velká nádrž v parku slouží jako populární rekreační místo a je také zásobárnou velkého množství ryb.


Wat Phai Lom


Stavba z období vlády krále Ramy III. Kaple je zdobená čínskými květinovými ornamenty a nástěnné malby a nástěnné malby na zdech zobrazují život Buddhy. Je zde také další stavba s prvky západní architektury, která potvrzuje umělecké a kulturní kontakty Chanthaburi a západního světa.


Wat Phlup


najdete v Tambon Bang Kacha jihozápadně z města na území pradávné komunity z pozdně Ayutthaya období. Zvláštností jsou dvě starověké pagody rozdílných stylů a starý thajský dřevěný pavilón.


Wat Thong Thua


Je zde uložena stálá expozice starobylých khmerských plastik jako dveřní rámy, ozdobné pískovcové dveřní sloupy a kamenné destičky s nápisy. V blízkosti se nachází Muang Phaniat, rozsáhlé archeologické naleziště s pozůstatky khmerské svatyně a příkopy, které ohraničovaly město na jihu. Starobylé město zde bylo někdy v 12.-16.století (období Buddhismu). Nyní je zde Institut Rambhai Barni Rajabhat.


Wang Suan Ban Kaeo


Bývalá residence (1950-1972) královny Rambhai Barni, (manželka krále Ramy VII.). Pomohla rozvoji výroby rohožek Chanthabun v místním kraji vyráběných z rákosu. Dnes jsou v paláci uchovány její osobní věci a výrobky z rákosu Kok a rohožky Chanthabun s krásnými ozdobami.


OKRES KANG HANG MAEO


Jeskyně Khao Wong


se nachází v Ban Khao Wongkot, přibližně 40 km před Chanthaburi na hlavní silnici č.3 (na 286.km) a je součástí národního parku Khao Chamao-Khao Wong. Khao Wong je skupina vápencových kopců v kruhové skupině s řadou útesů a jeskyní plných krápníků. Některé z jeskyní jsou spojené průchody. Pro prozkoumání je nutná svítilna, protože tam není přirozené světlo. Nejlepší doba k návštěvě je únor až duben, potom mohou být zaplavené.


OKRES KHAO KHITCHAK


Národní park Khao Khitchakut


V parku je bohatý, svěže zelený deštný prales o rozloze 58 km2 s mnoha vzácnými druhy rostlin a zvířat. Hlavní atrakcí je 13-ti stupňový vodopád Krathing, jehož vody padají do několika jezírek, kde se lze koupat. 10 km od ústředí parku je další vodopád, Khlong Chang Se, kam lze dojít procházkou pralesem. Další zajímavostí je Phra Bat Phlung s posvátným otiskem nohy Buddhy na vrcholu hory. Během svátku Makha Bucha sem lidé chodí a vzdávat hold.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chanthaburi 2 - pokračování

Khao Khichakut NP - info o Národním parku (A)

Khao Lam Sing FP - info o Národním parku (A)

Phliw Waterfall NP - info o Národním parku (A)