Samut Prakan (1)


 

Počet obyvatel

1 030 000

Rozloha

1 004 km2

Hlavní město provincie

Samut Prakan (74 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

25 km

Sousední provincie

Bangkok, Chachoengsao

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Samut Prakan District, Bang Bo, Bang Phli, Phra Pradaeng, Phra Samut Chedi, Bang Sao Thong Minor-district, Samrong Nua Sub-district Municipality, Lat Luang Sub-district Municipality, Muang Phra Pradaeng Municipality, Muang Samut Prakan Municipality


ÚVOD


Provincie známá pod jménem "Muang Pak Nam" leží u ústí řeky Chao Phraya, v severní části Thajského zálivu. Je to záplavová nížina protkaná kanály. Během suché sezóny je voda v kanálech slaná. Většina krajiny je protkána rýžovými a orchidejovými poli s hájky Samoe (malé stromky z rodiny Myrsinacrae), Prong (rostlina rodu cycas), mangrovy a palmami Nipa. Návštěvník neznalý místních poměrů nemá šanci odlišit kde končí Bangkok a kde začíná Samut Prakan. Jednolitá zástavba a změť silnic přecpaných automobily to ani neumožňuje.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Muang Boran (Starobylé město)


Největší světové muzeum pod otevřeným nebem bylo založeno roku 1963, rozlohu má přibližně 197 akrů. Vystavují se zde repliky významných architektonických míst z každé provincie, např. Khao Phra Viharn, svatyně Phanomrung, Wat Mahathat v Sukhothai, otisk nohy Buddhy v Saraburi, Phra That Muang Nakhon a Phra That Chaiya. Některé exponáty jsou ve skutečné velikosti a ukazují unikátní ruční mistrovství thajského umění. Je tu ke spatření tradiční umění a zvyky, které jsou dnes již vzácností.

Více informací (A)...


Námořní muzeum


je umístěné v Bang Nang Keng proti námořní akademii na Sukhumvit Rd., 10 kilometrů od křižovatky Bang Na. Muzeum zaznamenává minulost královského thajského námořnictva a důležité námořní bitvy, vystavuje mimo řady originální vojenské techniky také miniatury lodí. Např.: královské čluny, které používal král Rama V., válečnou loď H.M.S. Phra Ruang, Rau Barge, H.M.S. Matchanu - první ponorku královského thajského námořnictva. Otevřeno je ve všední den 9.00-16.00. Kontakt tel: 0-2394-1997 nebo 0-2465-5087.


Krokodýlí farma a ZOO


V blízkosti Tambon Tai Ban. Vznikla v roce 1950 jako první thajská krokodýlí farma. Dnes je to údajně největší krokodýlí farma na světě, kde se rozmnožují krokodýli. Chová se jich tu asi 40 000 kusů různých druhů. Údaje o počtu se liší často směrem nahoru. Při procházce areálem buď mezi volierami nebo po vysutých chodnících si můžete za malý poplatek krokodýly nakrmit (kuřaty, ne manželkou...). Od 9.00 do 17.00 mimo poledne probíhá v amfiteátru představení, při kterém je k vidění všelicos, co by smrtelník s krokodýlem rozhodně dělat neměl (strkání hlavy do tlamy atd.). Na farmě se chovají také sloni, tygři a šimpanzi. Je to tradiční zastávka turistů mířících na Pattayu.

Více informací (A) ...


Muzeum dinosaurů


Muzeum se nachází v areálu krokodýlí farmy u vstupu. Je to potěšení pro studenty, turisty a ty, kteří se zajímají o prehistorická zvířata. Výstava je rozdělena do několika částí. První část je uvnitř budovy muzea a jsou zde dvě makety dinosaurů, 8 metrů vysoké a 15 metrů dlouhé.


Erawan museum


Je soukromá stavba vzniklá z iniciativy Khun Lek Viriyapant, který hledal místo kam umístit své sbírky. Autorem projektu je jeho nejstarší syn Khun Pagpean Viriyapant. Ani jeden z nich se však nedožil dokončení stavby v roce 2002. Jejich dědicové se však zasloužili o vytvoření jednoho z divů Thajska a světa. Erawan byl bájný tříhlavý slon, na kterém jezdil Bůh Indra. Vlastní museum je okrouhlá stavba na níž stojí gigantická měděná socha slona Erawana. Je vysoká 50 metrů a jeho samotná hlava váží více než 100 tun. Spolu s museem je vysoká jako 17-ti poschodˇový dům. Jsou zde umístěny cenné thajské umělecké památky. Svatyně těsně u Sukhumvit Rd. před museem je nejnavštěvovanější v dny tahu loterie (1. a 16. v měsíci), protože přináší sázejícím obzvláštní štěstí. Pokud chcete vyhrát nebo jste již vyhráli, neměli byste opomenout v této svatyni obětovat. Otevřeno je každý den 9.00-18.00 a vstup je 150,- THB. Dostanete se sem autobusem č. 25, 142, 365,  102, 507, 511, 536.


Wat Asokaram


V tambon Taibaan, na ulici Sukhumvit Rd., 6 km od centra města. Stavbu nového chrámu inicioval Phra Acharn Lee Thammawaro (Dharmayutha sekta) v roce 1962. Dnes chrám slouží jako známé a proslavené centrum meditace. Největší atrakcí je Phra Thutungka Chedi - skupina 13 chedi symbolizující 13 stupňů buddhistické "pouti" a Vihara Visuthithamarungsri, kde je uložen popel Achan Lee.


Wat Klang Worawihan


Tento královský chrám je v Tambon Pak Nam. Jeho původní jméno je Wat Takothong a byl postaven v pozdním Ayutthaya období. Hlavní budova byla renovovaná za krále Ramy III. Vrchní část nad vstupem je ozdoben čínským porcelánem a keramikou. Uvnitř chrámu uvidíte fresky zobrazující první svazek buddhistické bible a život Buddhy. Později přistavěná stavba uchovává 4 otisky Buddhových stop. Obdivovat budete také jednu týkovou stavbu v tradičním thajském stylu s bohytými dřevořezbami.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Samut Prakan (2) - pokračování

www.paknam.com - velice pěkná stránka (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám