Chachoengsao


 

Počet obyvatel

650 000

Rozloha

5 351 km2

Hlavní město provincie

Chachoengsao (Paet Riu), 45 000 obyv.

Vzdálenost od Bangkoku

100 km

Sousední provincie

Samut Prakan, Bangkok, Nakhon Nayok, Prachin Buri, Sakaeo, Chantha Buri, Chon Buri

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Chachoengsao, Bang Khla, Bang Nam Prieo, Bang Pakong, Ban Pho, Phanom Sarakham, Ratchasan, Sanam Chai Khet, Plaeng Yao, Tha Ta-kiab, Klong Khuan Minor-district, Bang Khla Sub-district Municipality, Muang Chachoengsao Municipality


ÚVOD


Chachoengsao nebo jak se obvykle nazývá "Paet Riu", je plochá nížina vhodná pro kultivaci - zvláště rýže, která je hlavním příjmem provincie. Běžný povrch provincie je nížina a oblasti kolem řeky Menam Bang Pakon. Oblast směrem k moři je mangrovový les. Na východě v Amphoe Sanamchaiket se zvedají mírné hory (300 m.n.m.). Většina obyvatelstva Chachoengsao jsou farmáři. Tržní plodiny jsou obilí, cukrová třtina, tapioka, bavlna, capoc, soja, fazole a rýže. Všechny plodiny jsou závislé na jejich umístění a klimatických podmínkách. Vláda úspěšně nově zavedla pěstování kaučukovníku a ovoce (tamarin, longan a liči). Plody ovocných stromů podstatně zvyšují roční příjmy místních farmářů. Oblast má jen málo možností, jak ve velkém měřítku rozvíjet obchod nebo průmysl.


Historie


Archeologické vykopávky svědčí o tom, že před tisíci lety bylo pobřeží řeky Bangpakong, stejně jako mnoho dalších řek, místem starověkých civilizací a lokalitou prehistorických lidí. 5000 let staré kostry a ozdoby se našly v Khok Phanomadee, vesnici v Amphoe Phanat Nikhom, Chonburi (dříve dominium pod správou Chachoengsao). Přestože jsou tato sídla hodně vzdálená od vnitrozemí, předpokládá se, že tito lidé z Bangpakong byli předci slavného Ban Chiang.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Městská pevnost


byla postavená za vlády krále Ramy III. pro ochranu města před nepřáteli. Za vlády krále Ramy V. byla používaná armádou proti čínským obchodníkům s opiem. Oblast kolem přední části pevnosti je nyní veřejný park, který dovoluje lidem obdivovat scenérii řeky Bangpakong. Kolem zdí jsou rozmístěny velká děla jako připomínka minulosti.


Městská svatyně


se nachází na Na Mueang Rd. Má tradiční thajský stavební styl s čtyřstrannou střechou a věží (prang) ve středu. Uvnitř jsou dva městské sloupy z let 1834 a 1895. Ve stejném areálu je svatyně základního kamene Chao Pho Lak Mueang , která je vysoce vážená. Otevřeno je 7 - 16 hodin.


Cesta lodí po řece Bangpakong


Řeka Bangpakong teče z Koratské plošiny skrz provincie Prachinburi a Chachoengsao do Thajského zálivu a měří asi 230 km. Cesta po řece umožňuje obdivovat přírodu po obou stranách řeky, ovocné plantáže, mango a pestrý život na řece. Cestou uvidíte řadu pamětihodností, např. pevnost a starověké městské zdi, skupiny starých vorů, různé thajské a čínské chrámy a evropské kostely. Tato cesta má mnoho zajímavých aspektů které jsou typicky thajské. Je dlouhá přibližně 25 km a trvá přibližně 3 hodiny. Lodi je možné najmout u přístavní hráze ve Wat Sothon nebo na přístavní hrázi v přední části městského trhu.


Wat Chin Pracha Samoson


Tento chrám patří k čínskému chrámu Wat Leng Noei Yi v Bangkoku. Najdete ho na Supphakit Rd., přibližně 1 kilometr od radnice. Zajímavé jsou tu sochy čínských bojovníků a vihan vyzdobený čínským uměním. Je to populární místo pro čínské náboženské obřady.


Wat Muang


nebo také Wat Pitulathirat Rangsarit byl vybudován za vlády krále Ramy III. v roce 1895. Architektonický styl tohoto chrámu je podobný Wat Phra Kaeo v Bangkoku. Dříve se mu říkalo Wat Mueang (doslova "Městský chrám"), ale v roce 1908, během své návštěvy v Chachoengsao, ho Král Rama V. dal přejmenovat na Wat Pitulathirat Rangsarit, podle svého strýce, který na jeho stavbu věnoval finanční prostředky.


Wat Sothon Wararam Woravihan


Tento chrám je umístěný na břehu řeky Bangpakong na jihu města. Byl postaven během Ayutthayského období. Koncem této periody zde byl umístěn uctívaný "Luang Por Sothon" - socha Buddhy v rozjímající pozici 1.65 m široká a 1.48 m vysoká. K ní proudí každý den velké množství lidí k motlitbě a obětování. Ubosot (hlavní kaple) je přestavěný, protože původní byl ve stavu rozpadu. Nový ubosot je v stylu Rattanakosin a byl dokončen v roce 1998. Tento chrám je největší chrám na světě z bílého mramoru. V okolí chrámu je mnoho stánků s jídlem a místním zbožím z Chachoengsao a sousedních provincií. Před chrámem je molo kde se dá pronajmout "loď dlouhý-ocas", která spojuje trh ve městě s chrámem nebo je možné si ji pronajmut a prohlédnout si památky podél řeky Bangpakong.


Park Somdet Phra Sri Nagarindra


Tento veřejný park najdete před radnicí. Má rozlohu 90 rai (36 akrů) a velký močál ve středu. Je obklopený různými druhy stromů a hojně využíván k relaxaci.


Wat Phayakkha Intharam


nebo také Wat Chedi byl vybudován za vlády krále Ramy V. Velká stupa uvnitř chrámu pochází z roku 1873, zatímco chrám sám z roku 1881. Tento starobylý chrám je registrovaný Fine Arts Department jako archeologický areál. Za pozornost mimo velké stupy stojí i další dvě malé, viharn, kaple, zvonice, atd..


Wat Uphai Phatikaram


nebo také Wat Sam Po Kong nebo také podle Buddhovy sochy (Phra Trairattananayok) Luang Pho To, je umístěný na Suphakij Rd., při Talad Mai (nová tržnice). Současný ubosot je nová, krásná a gigantická stavba v Rattanakosin stylu, která nahradila starý. Mimo silnice je chrám přístupný i pomocí "lodí s dlouhým ocasem" odjíždějících od tržnice. Tento chrám byl původně čínský chrám, ale nyní se změnil na vietnamský. Každý víkend sem zavítá mnoho čínských turistů prokazovat úctu soše Buddhy


OKRES BANG KHLA


Sady manga


mango je zřejmě nejoblíbenější ovoce v Thajsku. V oblasti se ho pěstuje 86 000 rajů (34 400 akrů), většinou v okresech Bang Khla a Plaeng Yao. Nejoblíbenější druhy jsou Raed, Khieo Sawoey, Chao Khun Thip a Thongdam. Období sklizně je v březnu, kdy se koná také každoroční festival manga.


Monument krále Taksina Velkého


byl postavený jako pamětní místo připomínající krále Taksina a jeho zásluhy o obnovení thajské nezávislosti, dyž se sem na čas uchýlil po pádu Ayutthaye v roce 1767. Na tomto místě stála předtím stupa postavená po jeho vítězství nad nepřáteli. Byla zbořena v roce 1931 a nový památník byl postavený v roce 1988.


Wat Pho Bang Khla


Lokalizovaný 23 kilometrů od Chachoengsao. Stromy uvnitř tohoto klidného chrámu jsou domovem pro tisíce netopýrů. Během dne spí a visí hlavou dolů z větví stromů, v noci se vzbudí a odlétají pátrat po jídle. U chrámu je malý stánek s občerstvením a můžete sem přijet také lodí.


OKRES PHANOM SARAKHAM


Khao Hin Son


je na 53. kilometru na hlavní silnici č.304 (Chachoengsao - Kabib Buri). Uvidíte tu mnoho obrovských skal odlišné podoby přirozeně rozptýlené v krajině. V oblasti je také svatyně Somdet Phra Pin Klao a botanická zahrada.


Khao Hin Zemědělské rozvojové a studijní centrum


je umístěné na silnici č.304 na 52.km přibližně 15 kilometrů za Phanom Sarakham. Toto zemědělské rozvojové a studijní centrum bylo ustanoveno v roce 1979 a má celkovou rozlohu 1227 rai (196 ha). Za spolupráce vlády a soukromého sektoru je cílem centra rozvoj zemědělství. Podle přání Jeho Veličenstva krále vyučuje a vzdělává lidi v různých oborech zemědělství. Příkladem toho je výzkum půdy a ochrany vody, lesnictví, a chovu dobytka. Součástí je také bylinný výzkumný projekt. Průběžně se zde vzdělává přibližně 120-150 lidí. Zájem je veliký, musí být učiněna předem rezervace a účastníci musí mít vlastní jídlo a pití. Kontakt na Khao Hin zemědělské rozvojové a studijní centrum Tel :(038) 599105.


OKRES SANAM CHAI KHET


Ban Santi Tham


Také známý jako Bio-vědecké a technologické centrum, je lokalizované v Amphoe Sanamchai oblasti, po cestě č.3259 přibližně 3 kilometry. Celková rozloha centra je 10 rai, která je naplněna různými druhy rostlin které jsou používány v thajský bylinné medicíně. Uvnitř tohoto zařízení stojí původní starý dřevěný dům, který je navržen v typickém thajský stylu. Spodní část domu je otevřená, kdežto nahoře jsou řemeslné a domácí potřeby a další staré artefakty z minulých dob. Za domem je malé rýžové silo a vybavení na její mlácení. V protějším domě je malá knihovna s knihami o různých druzích bylin. Mezi stromy jsou rozptýlený různé zemědělské stroje a nářadí, dvojkolové kočáry atd. - které se užívaly v minulosti. Pro ty, kdo chtějí zažít mír a klid lesa je tu místo pro kempink se sociálním zařízeními, ale je nutné si přinést vlastní jídlo a nápoje.


OKRES THA TAKHIAP


Přírodní rezervace Khao Ang Rue Nai


je chráněný prales o rozloze 643 750 rai (257 500 akrů) zasahující do 5 provincií: Chachoengsao, Chonburi, Rayong, Chanthaburi a Prachin Buri. Tento les je svého druhu poslední na východě. Nadmořská výška je přibližně 30-150 m.n.m. Rezervací protékají řeky Bang Pakong (Chachoengsao), Khlong Tanod (Chanthaburi) a Prasae (Rrayong). Žije zde mnoho druhů divokých zvířat a ptáků.


FESTIVALY


Čínský nový rok


leden/únor - Trvá 5 dnů. Průvody s barevnými draky, volba královny krásy, hudební produkce. Hlavní námět - zábava, stánkový prodej místních produktů.


Paet Riu festival manga a zemědělský trh


březen/duben - v době zrání manga. Při něm se konají soutěže a prodeje zemědělských výrobků včetně manga, právě tak jako výstavy různých aspektů zemědělství v oblasti.


Luang Por Sothon chrámový festival


polovina dubna - slaví po dobu 3 dnů a nocí památky uchovávané v chrámu Luang Por Sothon. Konají se oslavy a průvody městem a podél řeky. Je to jeden z největších festivalů této provincie.

 


MÍSTNÍ PRODUKTY


Chachoengsao je proslavené po celém Thajsku produkcí různorodých položek: zemědělské výrobky, thajské cukroví, dřevěné výrobky z různých typů dřeva, výrobky z perleti atd.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy