Nakhon Pathom


 

Počet obyvatel

815 000

Rozloha

2 168 km 2

Hlavní město provincie

Nakhon Pathom (93 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

58 km

Sousední provincie

Ratcha Buri, Kanchanaburi, Suphan Buri, Ayutthaya, Notha Buri, Samut Sakhon

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nakhon Pathom, Kamphaeng Saen, Nakhon Chaisi, Don Tum, Bang Len, Sam Phran, Buddha Monthon, Muang Nakhon Pathom Municipality


ÚVOD


Nakhon Pathom leží v záplavové nížině centrálního regionu, okolo řeky Tha Chin. Prastará oblast se zajímavou historií je známá jako centrum kulturního rozvoje a prosperity. Z rozsáhlých vykopávek je známo mnoho o historickém a archeologickém významu zdejších staveb, jako např. Chedi Phra Pathom nebo Dhammachakra (symbol celku Dhamma).


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Chedi Phra Pathom


Nejvýznamnější stavbou provincie je toto chedi, nejvyšší buddhistická stavba na světě. Se svou výškou 114 metrů dominuje celému městu a je místem, kde byl podle legendy Buddhismus představen Thajcům před více než 2 000 lety. Chedi pokrývají oranžové kachličky z období kolem roku 1850. Přitahuje mnoho buddhistických poutníků a je místem každoročního listopadového 10ti denního svátku. Ten je kombinací veselí a tradiční zábavy spolu se slavnostním náboženským vzdáváním úcty.


Palác Sanam Chan


Leží 2 km západně od chedi Phra Pathom. Je to komnplex královských residencí a paláců z dob vlády krále Ramy VI. Z nich jsou tyto přístupné: síň Piman Pathom, síň Wat-Charee Rommaya, Charli Mongkol Asna, Marie Raja Rata Ballang, síň Tabkaew, Ruen Tabcharoen, pomník krále Ramy VI. a Sri Nam Chand.


Wat Rai Khing


Socha Buddhy v pozici Mara Wichai byla postavena roku 1791 a v Thajsku je známa jako "Luang Por Wat Rai Khing".


Venkovský resort Růžové zahrady a Thajská kulturní vesnice


park zabírá 60 akrů krásné přírody na břehu řeky. Vesnice nabízí pohled na tradiční thajskou kulturu a řemeslná umění. Návštěvníci mohou využít také projížďku na slonech. Jsou zde předváděny ukázky tkaní hedvábí, výroba keramiky, vyřezávání ovoce a glazurování. Přes 150 účinkujících pořádá taneční představení, prastaré rituály, sporty a oslavy jako Buddhistické procesí při vysvěcení na kněze, tance s dlouhými nehty, tradiční thajský svatební obřad a bojová umění.


Sloní tábor a ZOO Saphran


Na 31.km dálnice Phetkasen z Bangkoku do Nakhon Pathom. Je zde krokodýlí farma, orchidejová školka a denně se zde pořádají představení s krokodýly a se slony, která jsou jedny z nejlepších v Thajsku. Podívaná končí dramatickou bitvou středověkých bojových oddílů Barmánců a Thajců s válečnými slony, hřmícími kanony a dalšími speciálními efekty.


Phra Phutha Monthon


20 km od Bangkoku na silnici Piklao-Nakhon Chaisni. Je to enkláva o rozloze 1 000 akrů a připomíná prvních 2 500 let Buddhismu. V komplexu šetrně začleněném do krajiny je výzkumné a meditační centrum. Dále jsou k vidění napodobeniny významných míst ze života Buddhy místa narození, osvícení a prvního kázání. Hlavním místem je 18ti metrová černá socha kráčejícího Buddhy, největší svého druhu v Thajsku.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám