Nonthaburi (1)


 

Počet obyvatel

885 000

Rozloha

622 km 2

Hlavní město provincie

Nontha Buri (200 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

20 km

Sousední provincie

Nakhon Pathom, Ayutthaya, Pathum Thani, Bangkok

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nonthaburi, Bang Kruai, Bang Yai, Bang Bua Thong, Sai Noi, Pak Kret, Tha Sai Sub-district Branch, Bang Kruai Sub-district Municipality, Muang Pak Kret Municipality, Muang Bang Bua Thong Municipality, Nonthaburi Provincial Municipality


ÚVOD


Nonthaburi leží v úrodné nížině povodí řeky Chao Phraya. Toto město je plné ovocných a květinových plantáží, stejně jako starobylých chrámů. Je lehce dostupné po silnici i po řece. V minulosti bylo Nonthaburi součástí Ayutthajského království. Roku 1943 bylo připojeno k Bangkoku a roku 1946 prohlášeno jako provincie.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Muzeum antropologie


je první přírodovědecko-historické muzeum v Thajsku (otevřeno 1961). Je umístěné za bývalou městskou radnicí a vystavuje exponáty o vývoji rostlin, zvířat, lidí a země. Artefakty zahrnují Buddhovy obrazy stejně jako porcelánové starožitnosti. Muzeum je otevřené od úterý do soboty od 08.30 k 16.30. Vstup zdarma.


Joe Louis Theatre


je loutkové divadlo umístěné za kanceláří Ministerstva zdravotnictví. Představení připomínají tradiční výpravné thajské divadlo Khon. Každá loutka vyžaduje tři loutkoherce, kteří se pohybují na jevišti v kostýmech spolu s loutkou. Hraje se příběh Ramayana. V současné době je toto divadlo jediné svého druhu a Joe Louis (nebo jiným jménem Sakhon Yangkhiaosot), který oživil toto umění byl jmenován národním umělcem v roce 1996. Představení se konají denně od 09.30 do 11.00. Vstupné je 600,- THB.


Kanchanaphisek park


je umístěný za Wat Chaloem Phra Kiat. Pokrývá oblast 40 akrů. Byl otevřen u příležitosti 50. výročí nástupu na trůn krále Bhumibola Adulyadeje jako místo zábavy pro veřejnost. Park má pěknou sbírku vodních rostlin, květin a ryb. Je otevřený denně od 06.00 do 18.00.


Institut thajského tradičního lékařství


(ITTM) najdete na Tiwanon Rd. v budově Ministerstva zdravotnictví. Byl zřízen pro rozvoj a podporu thajského tradičního lékařství a jeho propojení se státním zdravotním systémem jako alternativa pro lidi pečující o své zdraví. Je otevřený denně 08.30 - 16.30 odpoledne. Vstupné je 150,- THB.


Královské přístaviště


Je průchozí pavilón se čtyřhrannou střechou, obklopený třemi tradičně vyřezávanými dřevěnými pavilóny z týkového dřeva zdobeného zlatem a barevným sklem. Konala se tu řada královských ceremonií. V blízkosti stojí skupina šlechtických týkových domů a u řeky bývalé sídlo guvernéra provincie. Je to také brána do okolních ovocných sadů (durian, mangosten, jackfruit, kokosový ořech).


Wat Chaloem Phra Kiat


je královský chrám umístěný na západ od řeky Chao Phraya. Byl postaven z iniciativy krále Ramy III. a byl věnován jeho matce a prarodičům, kteří pocházeli z této oblasti. Dokončen byl za Ramy IV. Stavba je kombinací thajského a čínského stylu. Jeidnečný ubosot má mozaikovou střechu z hliněných tašek a spoustu barevné čínské mozaiky v průčelí.


Wat Chomphu Wek


je v Tambon Tha Sai na Sanambin Nam-Nonthaburi Road. Chrám byl postaven v roce 1757 v pozdním Ayutthaya stylu. Atraktivní stará kaple je zdobena obrazy ze života Buddhy a najdeme tu i dva stojící Buddhy v Sukhothaiském stylu. V areálu stojí Mon pagoda nazývaná 'Phra Mutao' vybudovaná Monskými mnichy v roce 1917 a jsou tu uloženy Buddhovy relikvie.


Wat Chotikaram


chrám také nazývaný Wat Sam Chin (postaven v roce 1807) najdete v Tambon Bang Phai. Krásné plastiky z čínského porcelánu byly přidány k okenním rámům kaple, jejíž dveře jsou provedeny rovněž v čínském stylu. Návštívit ho můžete po cestě do Wat Sangkhathan. Po cestě je umístěno několik ukazatelů.


Wat Khema Phirataram Ratchaworawihan


je na východním břehu řeky Chao Phraya v Tambon Suan Yai, 2 km na jih od středu města. Chrám o rozloze 10.4 akru byl postavený během Ayutthaya období a později za krále Ramy II. dostal jméno 'Khema'. Za krále Ramy IV. byl přejmenován  na 'Wat Khema Phirataram' a byl rekonstruován. Za ubosotem stojí 30 m vysoká pagoda 'Phra Maha Chedi' s řadou Buddhových soch v Ayutthaya-stylu, které sem byly přeneseny z paláce Chan Kasem. Součástí chrámu je i trůnní sál a královská rezidence.


Wat Prasat


byl postaven za krále Naraie Velkého (pozdní Ayutthaya období). Ubosot v Mon stylu je zdobený garudami a královskými lvy. Má také zvláštní tvar džunky, jež umožňuje snadné proudění chladného vzduchu. Malířská výzdoba je práce místních umělců a jsou to nejstarší obrazy v Nonthaburi. Chrám je pod zvláštní ochranou státu a probíhá tu řada studií.


Wat Sangkhathan


chrám původně nazvaný Wat Sarikho byl postaven v pozdním Ayutthaya období  a uchovává Luang Pho To - Buddhovu sochu v pozici Sadung Man. Později byl chrám  opuštěn, ale venkované pokračovali ve vzdávání poct Luang Pho To, takže  mniši usídlení poblíž vybídli k Sangakhathan. Slovo 'Sangkhathan' doslovně znamená "dávat oběti mnichům". Odtud tedy pochází jeho současné jméno. Klid, stín a zalesněné meditační centrum - to je ideální místo pro rozjímání uprostřed přírodního prostředí. Často se zde speciálních meditací nazývaných 'Nek Khamma'  zúčastňují také ženy.


Wiman Saran Nawamin


je pozoruhodně krásná stavba, vybudovaná z betonu ve stylu moderní thajské architektury. Špičatá pyramidová střecha na čtyřech sloupech je zdobená třístupňovým královským slunečníkem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Nonthaburi 2 - pokračování

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám