Pathum Thani


 

Počet obyvatel

680 000

Rozloha

1 526 km2

Hlavní město provincie

Pathum Thani (18 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

46 km

Sousední provincie

Notha Buri, Ayutthaya, Saraburi, Nakhon Nayok, Bangkok

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Pathum Thani, Khlong Luang, Thanyaburi, Nong Sua, Lat Lum Kaeo, Lam Luk Ka, Sam Khok, Khu Khot Sub-district Branch, Tha Khlong Sub-district Municipality, Muang Khu Khot Municipality, Prachathipat Sub-district Municipality, Muang Pathum Thani Municipality


ÚVOD


Pathum Thani je sousední provincie Bangkoku. Je situována v povodí řeky Chao Phraya s mnoha kanály a pomerančovými plantážemi. Jeho původní jméno je Muang Sam Khok. Založen byl během Ayutthayského období. Byla to kolonie lidí kmene Mon migrujících sem z Mothama (v Myanmaru) před 350 lety. V roce 1815, když zde král Rama II. vykonal královskou návštěvu, mu obyvatelé nabídli darem mnoho lotosových květů, z čehož pochází původ současného názvu, tedy "Lotosové město".


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Svatyně s městským sloupem


je součástí City Hall a byla vybudovaná v roce 1977 jako pavilon se čtyřmi lomenicemi. Najdeme tu městský slup, sochy bohů Narai a Višnu a Buddhu v Sukhothaiském stylu v postoji podrobováni se zlu.

 


Wat Hong Pathummawat


je chrám umístěný na západním břehu řeky Chao Phraya ve městě. Byl vybudován za vlády krále Taksina. Chedi a viharn jsou repliky z města Hongsawadi. Atrakcí pro turisty je krmení ryb v řece před chrámem.

 


Wat Chinwararam


tento chrám původně nazývaný Wat Makham Tai, je umístěný na západním břehu řeky Chao Phraya proti ústí Khlong Rangsit Prayunsak. Hlavní atrakcí jsou nástěnné obrazy zobrazující příběh "Phra Chao Sib Chat" neboli deset životů Buddhy.


Wat Sing


tento první chrám v Monském stylu je umístěný na západním břehu řeky Chao Phraya, 3 km z města. Uvidíme tu Luang Pho Pro - zlatou Buddhovu sochu v Ayutthaya stylu ve vzácném mara postavení a Luang Pho Phet - ležícího Buddhu. Obydlí mnichů byla přestěhována do areálu Muzea Monských starožitností spolu s týkovou Buddhovou stopou a postelí krále Ramy II., kterou použil během své návštěvy v Sam Khok. Venkované žijící kolem chrámu vyrábí cihly ve starém Monském stylu - proslulé produkty Pathum Thani.


Wat Chedi Thong


tento chrám je umístěný na západním břehu řeky Chao Phraya v nejbližším okolí Amphoe Sam Khok, 8 km z Pathum Thani. Je tu přibližně 160 let stará pagoda v Monském stylu a bílá nefritová socha Buddhy v ubosotu.


Přírodovědecké muzeum


je součástí projektu Národního vědeckého muzea. Šest poschodí výstavních ploch muzea je každé věnované různým aspektům vědy a technologie včetně tradičních thajských technologií. Návštěvníkům je umožněno dotýkat se, zkoušet a bavit se exponáty. Muzeum je umístěné v Technopolis, Khlong 5, silnice Rangsit-Nakhon Nayok (přibližně 10 minut od obchodního domu Rangsit). Otevříeno je úterý-neděle, 9.30 - 17.00.


Talad Thai


je thajská největší velkoobchodní tržnice pro potravinářské výrobky a všechny zemědělské výrobky včetně plodů. Rozkládá se na 200 akrech v Tambon Rangsit, Amphoe Thanyaburi na Bangkokském předměstí. Dostaneme se sem po Phahonyothin silnici.


Wat Phut Udom


tento chrám vybudovaný v roce 1894 je umístěný v Tambon Lam Sai, Amphoe Lam Luk Ka, 57 km po silnici Pathum Thani-Nong Chok. Je známý svými obrazy buddhistického pekla, nebe a dalších mytických výjevů.


Wat Bua Khwan


tento chrám v Amphoe Lat Lum Kaeo má sochu Buddhy v postoji hladovějícího z doby vlády krále Ramy V. Další zajímavostí je pavilón s nádhernou střechou ze kterého král Rama VI. řídil obřad orby "Sala Daeng".


Wat Chedi Hoi


tento malý chrám je umístěný v Tambon Bo Ngoen, Amphoe Lat Lum Kaeo, 18 km z města. Obrovské množství velkých ústřicových lastur, starých 8 milionů let, bylo nahromaděno do formy chedi. Každá lastura váží přinejmenším 1 kilogram.


Thung Rangsit


tyto záplavové plochy v Tambon Khlong Nung, Amphoe Khlong Luang přitahují mnoho stěhovavých ptáků přilétajících z chladných pásem, jako: Rubythroats, Blue Throats, stepní pěnice a chřástal.


Wat Phra Dammakaya


Nebo také Maha Dhammakaya Cetiya je jedním z nejzajímavějších a také nejkontroverznějších z přibližně 40 000 chrámů v Thajsku. Osobně jsem přesvědčen, že se jedná také o největší "zařízení" svého druhu v zemi a možná i na světě. Většina turistů o něm nemá ani ponětí, přestože se nachází v Pathum Thani (Rangsit) 16 km na sever od mezinárodního letiště Don Muang.

Více info ...


Wat Phailom


tento chrám je umístěný na východním břehu řeky Chao Phraya v Amphoe Sam Khok. V listopadu sem přilétají ptáci z Indie klást vejce. Např. černohlavý ledňáček, různé druhy pelikána a černohlavého ibise.


Dream World


na 7.km silnice Rangsit-Ongkharak, 10 minuty jízdy z letiště Don Muang. Je to rozsáhlý zábavní park s řadou atrakcí. Otevřeno je denně 10.00 - 17.00. (o prázdninách do 19.00).
Více info ...


Institut Muai Thai


tento institut byl zřízen World Muay Thai Council pro mezinárodní propagaci tohoto obranného osobního umění. Nabízí tři typy kursů Muay thai (thajský box) pro Thajce i pro cizince. Kromě základních kursů výuky thajského boxu, se můžete zúčastnit kursů pro instruktory nebo rozhodčí. Kontakt: Muay Thai Institut, 336/932 Prachathipat, Thanyaburi, Pathum Thani 12130, Tel: 992-0096-9.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám