Královské bárky


V prosinci se naskýtá jedinečná příležitost spatřit královské lodi plující na počest narozenin krále Bhumiphola (5. prosince) po řece Chao Phraya. Pokud nás takové štěstí nepotká, pak budeme muset navštívit Muzeum královských člunů a zapnout fantazii. Muzeum bylo otevřeno v roce 1967, je střeženo speciálním oddílem královského námořnictva.


Suphannahongsa


Dnes je naprostou samozřejmostí, že se významné osobnosti projíždějí v nádherných, reprezentativních automobilech, ovšem v dobách, kdy se Bangkok ještě pyšnil přízviskem "Benátky východu", používali thajští králové jako běžného dopravního prostředku překrásných, dřevořezbami zdobených člunů. Nejskvělejší z vystavovaných lodí je bezesporu Suphannahongsa, na které král Rama VI. poprvé vyplul v roce 1911. Loď je 50 metrů dlouhá a váží 15 tun, je nádherně vyřezávaná a zdobená zlatem. Pohání ji 64 speciálně vycvičených veslařů. Byla vyrobena přímo pro krále, který na ní měl vyhrazené místo ve středu lodi pod zlatým baldachýnem. Příď lodi ve tvaru labuti podobného mytického ptáka nazývaného hongsa, se pyšně tyčí do výšky. Při slavnostních příležitostech bývá Suphannahongsa spolu s dalšími královskými čluny slavnostně spuštěna na vodu a tvoří zlatý hřeb velkolepých oslav.


Lodi pro "normální" smrtelníky


Rovněž druhá největší vystavená loď Anantanagaraj se pyšní uměleckými dřevořezbami a její příď je ozdobena sedmihlavým hadem naga. Kolem jsou vystaveny ještě další lodi, vždyť v minulém století doprovázely královskou flotilu stovky dalších člunů. Byly mezi nimi jistě i čluny podobné tomu, jaký dostal britský diplomat Sir John Bowring, který v roce 1855 do Thajska přicestoval uzavřít s králem obchodní dohodu. Člun měl příď zdobenou pozlacenou modlou ve tvaru erbu a dvěma bohatě zdobenými vlajkami ve tvaru křídel. Současný král vlastní člun pojmenovaný Narai Song Suban Rama IX. (44 metrů a 50 veslařů).


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Klong Bangkok Noi
Telefon 0 2424 0004
Otevřeno denně 9 - 17, Zavřeno vždy 31.12. - 1.1 a 12. - 14.4.1. a při vysokém stavu vody
Vstupné 30,- BTH, poplatek za fotografování je 100,- BTH
Spojení BUS: 7, 9, 19, 24, 91, 127 , pak lodí

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus