Thajsko - zajímavé chrámy (1)


Kolik je v Thajsku vlastně chrámů, se nedá přesně říct. Je také otázka co vlastně za chrám považovat. Může to být zrovna tak rozsáhlý komplex výstavných budov jako malá svatyně, posvátný strom, jeskyně nebo místo opředené legendou. Spokojme se proto s informací, že takových míst je v Thajsku kolem 40 000. Jen v Bangkoku je několik set chrámů (uvádí se že kolem 500). Tradiční problém je s názvy chrámů a jejich transkripcí. Snažím se držet nejčastěji používané anglické podoby, která je většinou zkratkou thajského (nebo jednoho z několika thajských) jmen, které pro doplnění také uvádím. Chrámy, jejichž názvy začínají na "Rat-, Racha (čti: rača-), Maha-", byly založeny členy královské rodiny nebo opatrují nesmírně uctívané předměty (před jménem mají často slovo Phra). Takových významných chrámů je v Thajsku kolem 180. Následuje přehled stovky chrámů (řazený podle provincií), které podle mne patří k těm nejzajímavějším.


Chrámy v Bangkoku


V Bangkoku je několik set chrámů (uvádí se že kolem 500) a je jen málo těch, které by nestály za návštěvu. Snad si z těch třiceti podle mne nejdůležitějších nějaký vyberete...

Přehled chrámů v Bangkoku


Wat Chaiyo Worawihan


Nachází se 18 kilometrů od města Angthong na silnici č.32 (Angthong - Singburi ). Předtím to byl malý obyčejný chrám postavený v ayutthayském období. Později za panování Krále Ramy V., Somdet Phra Phutthachan (K Phromrangsi), ctěný mnich z chrámu Wat Rakhangkhositaram v Thonburi se zasloužil o postavení velké sochy sedícího Buddhy z bílého cementu v tomto chrámu. Socha si získala velké úcty a v roce 1887 byla restaurována, ale při zemětřesení se zhroutila včetně vihanu. Král nechal postavit novou 16.10 m širokou a 22.65 m vysokou a byla jím pojmenovaná "Phra Mahaphutthaphim". Tato socha byla uložena do největšího a nejokázalejšího wihanu a proudí k ní neustále davy buddhistů ze všech oblastí. Před wihanem stojí ubosot postavený v překrásném thajském stylu. Uvnitř jsou malířské výzdoby, které zobrazují scény z Buddhova života, pocházející z doby Krále Ramy V. Wat Chaiyo Worawihan byl v současnosti zrenovovaný.

Lokace: provincie Angthong


Wat Phra Si Sanphet


sem povedou kroky většiny návštěvníků města a budou se mezi majestátnými rozvalinami snažit představit si krásu města v jeho původní podobě. Určitou představu si můžete udělat srovnáním s Wat Phra Kaeo v Bangkoku, který byl budován podle jeho vzoru. Chrám byl založen ve 14. století a zpočátku plnil i funkci královského paláce a sídla. Proti vchodu do areálu uvidíte tři velké čedí s ostatky králů. Čedi mají charakteristický tvar, podle kterého je určován autthayský architektonický styl. Vlevo zůstaly pouze základy Prasat Phra Narai, kdysi nádherné stavby o křížovém půdorysu. Vpravo pak základy a zbytky sloupů Vihanu  Phra Si Sanphet. Ten ukrýval nejvýznamější sochu Buddhy ve městě - 16 metrů vysokou, pokrytou 250 kg zlata. Sochu však zničili a roztavili Barmánci.

Lokace: provincie Ayutthaya


Wat Khao Sukim


Chrám postavený roku 1966 leží 20 km jižně od města. Stojí na vysokém kopci a nahoru se dostanete lanovkou jako na Petřín. Z otevřeného ochozu kolem chrámu se nabízí fantastický výhled do krajiny. Jsou zde vystaveny náboženské předměty a drahocenné starožitnosti darované lidmi. Uvidíte tu také voskové figuríny dvanácti mnichů tak věrné, že se budete dušovat, že se pohly. Blízko leží Suan Sadebyat, rozsáhlá ovocná plantáž, kde se pěstuje rambutan a durian. Od dubna do června je otevřena pro veřejnost. Vstupné zahrnuje ochutnávku ovoce zdarma.

Lokace: provincie Chanthaburi


Wat Phra Singh


Tento nádherný chrám na Sam Lan Rd. byste při návštěvě města rozhodně neměli vynechat. Chedi byla postavena v roce 1345 králem Pha Yu pro popel jeho otce, krále Kam Fu. Mezi chrámové skvosty patří krásný vihan Lai Kham z pozdější doby, zdobený skvostnými dřevořezbami a nástěnnými malbami v severním stylu. Zde se nachází socha Phra Buddha Sihing (nebo Phra Singh), jedna ze tří totožných vyskytujících se v Thajsku (další jsou v Bangkoku v Národním muzeu a v Nakhon Si Thammarat), která údajně pochází ze Srí Lanky.

Lokace: provincie Chiang Mai


Wat Phra That Doi Suthep


je nejuctívanější náboženské místo v severním Thajsku. Pochází z roku 1383 a nechal ho postavit král Ku Na. Místo podle legendy vybral bílý slon. Chrám na svahu hory Doi Suthep mimo fantastické výzdoby nabízí i neopakovatelné výhledy na město hluboko pod ním. Více Informací ...

Lokace: provincie Chiang Mai


Wat Phra Singh


chrám na ulici Singhakhlai Road pochází z roku 1345 a je sesterským chrámem stejnojmenného chrámu v Chiang Mai. Je krásným příkladem náboženské architektury Lanna Thai. Dříve zde byla uložena socha Phra Buddha Singh (jedna ze tří totožných, které v Thajsku jsou - v Chiang Mai, v Národním muzeu v Bangkoku a v Nakhon Si Thammarat), dnes je tu jen kopie.

Lokace: provincie Chiang Rai


Wat Phra Kaeo


místně nazývaný Wat Pa Yia (Chrám v bambusovém lese) je nejuctívanější chrám ve městě. Pochází ze 13. století a podle legendy do jeho čedí udeřil v roce 1436 blesk a objevila se černá soška Buddhy, ze které se vyloupl slavný Smaragdový Buddha, který posléze konal zázraky, po staletí putoval, až zakotvil ve Wat Phra Kaeo v Bangkoku. Dnes tu uvidíte repliku čínského autora z roku 1991. Dřevěný vihan v typickém Lanna stylu má nádherně vyřezávané dveře a za pozornost ještě stojí Phra Chao Lang Thong - jedna z největších dochovaných bronzových soch Buddhy z ranně lannského období.

Lokace: provincie Chiang Rai


Wat Phra Kaeo


Býval nejvýznamnějším chrámem ve městě. Nějaký čas tu byl uložen i Smaragdový Buddha. Dnes je v rozvalinách a můžeme zde najít jen několik lateritových Buddhů a zrestaurovaný ústřední panel.

Lokace: provincie Kamphaeng Phet


Wat Phra Kaeo Don Tao


chrám leží 12 km od města Lampang, přes most Rachada Phisch Bridge, v Tmabon Wiang Nua v okrese Amphoe Muang. Je to celostátně důležité místo, neboť zde byl 32 let uložen Smaragdový Buddha. V 50-ti m pagodě jsou uchovány vlasy Buddhy. Ve vrchní části je ozdobena zlatou deskou Jango. Na podstavci pagody je 7 výklenků s vyobrazením Buddhy v každém dni týdne. Před pagodou je Vihara v barmském stylu se sochou Buddhy.

Lokace: provincie Lampang


Wat Pra That Lampang Luang


Tento chrám je nejuznávanější v Lampangu. Nachází se v Tambon Lompang Luang, okres Amphoe Ko Kha, 18 km od města. Je zde uložena 6,5 palců velká socha Buddhy Pra Kaeo Don Tao.

Lokace: provincie Lampang


Wat Phra That Harinphunchai


byl postaven během vlády krále Arthitayarat, potomka královny Chamthewi před 800 lety. Hlavní atrakcí je 46 metrů vysoká zlatá chedi, jejíž současná podoba je výsledkem obnovy v roce 1443 králem z Chiang Mai. Je to nesmírně uctívané místo. Další architektonickou zajímavostí je starověká cihlová klenba s jemnou výzdobou a pár soch lvů u dveří. Je tu také zajímavá čtvercová chedi a socha Buddhy v Khmerském stylu. Ve zvonici uvidíme údajně největší gong na světě.

Lokace: provincie Lamphun


Wat Phra That Doi Kong Mu


je chrám na vrcholu hory, který dominuje městu. Postaven byl za vlády prvního krále Mae Hong Son, Phraya Singhanatracha a nabízí překrásný výhled na celé město a přilehlé hory a údolí. Pokud jste ochotni si přivstat, nenechte si ujít svítání z ochozů chrámu.

Lokace: provincie Mae Hong Son


Wat Phrathat Nadun


jeho centrem je pagoda ukrývající Buddhovy pozůstatky nalezené v malé pagodě objevené dva kilometry na severovýchod od současného Phrathat Nadun. Základna pagody má tři úrovně. První je určená pro obřadní obchůzky ve směru hodinových ručiček. Mezi druhou a třetí jsou v rozích ozdobné repliky Phrathatu. Na třetí stojí velká zvonovitá pagoda ve tvaru lotosu s Plong Chanai a Pli Yot. Pagoda je 35,7 m široká a 50,5 m vysoká a předpokládá se že pochází z 8.-10. století z Dvaravati období. Probíhají zde archeologické práce a byla zde nalezena řada zlatých, stříbrných a bronzových předmětů, které jsou umístěny v Národním muzeu v Khon Kaen. Vláda zde v oblasti zabírající 902 rai zřídila nábožensko kulturní muzeum a arboretum s květinovou zahradou, která obklopuje pagodu Phrathat. Obvykle bývá celá oblast ozdobená a je významným buddhistickým místem. Najdeme ho v Amphoe Nadun, 65 km na jih z města.

Lokace: provincie Maha Sarakham


Chedi Phra Pathom


Nejvýznamnější stavbou provincie je toto chedi, nejvyšší buddhistický památník na světě. Se svou výškou 380 stop dominuje celému městu a je místem, kde byl podle legendy Buddhismus představen Thajcům před více než 2 000 lety. Chedi pokrývají oranžové kachličky z období kolem roku 1850. Přitahuje mnoho buddhistických poutníků a je místem každoročního listopadového 10ti denního svátku. Ten je kombinací veselí a tradiční zábavy spolu se slavnostním náboženským vzdáváním úcty.

Lokace: provincie Nakhon Pathom


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zajímavé chrámy 2 - druhá část

Zajímavé chrámy 3 - třetí část