Saraburi (1)


 

Počet obyvatel

615 000

Rozloha

3 577 km2

Hlavní město provincie

Sara Buri (65 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

108 km

Sousední provincie

Nakhon Nayok, Pathum Thani, Ayutthaya, Lop Buri, Nakhon Ratchasima

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Saraburi, Kaeng Khoi, Nong Khae, Wihan Daeng, Nong Saeng, Ban Mo, Don Phut, Nong Don, Phra Phutthabat, Sao Hai, Muak Lek, Wang Muang, Chalerm Phra Kiat, Phra Phutthabat Sub-district Municipality, Nong Khae Sub-district Municipality, Kaeng Khoi Sub-district Municipality, Muang Saraburi Municipality


ÚVOD


Provincie Saraburi leží v centrální oblasti Thajska 65 km z Ayutthaya. Je to velká plošina postupně se zdvihající k severu a severovýchodu. Saraburi má velmi důležitou řeku Pasak (105 km), která se setká s řekou Chao Phraya v Ayutthaya.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Krokodýlí farma a ZOO


Leží na východě kopce Phra Phutthachai. Farma slouží pro rozmnožování a chov krokodýlů. Kromě toho farmy tu uvidíme další zvířata v ZOO.


Národní park Khao Samlan


Park byl vyhlášen chráněnou oblastí v roce 1981 a je umístěný na silnici č.1 (Bangkok - Saraburi), 16 km ze Saraburi. Z nejvyššího vrcholu Khrok (Khao Songklong - 329 mn) je jasně vidět město Saraburi a sousední okresy. Park pokrývají dva typy deštného pralesa: opadávající a částečně opadávající. Potkáme tu různá divoká zvířata: bažant, kur, jelen, opice, divoký vepř a různé druhy ptáků. Je tu také mnoho malebných vodopádů: Samlan, Phohindat, Rai Kuakma Sap Makha, Krok-Iwoe (Krok Ma-Woe) a Tonraksai. Navštívit můžeme i starověkou stúpu na hoře Khao Radar. V parku je k dispozici ubytování a místa pro stanování.


Phra Phutthachai (Buddhův stín)


umístěný ve Wat Phra Phutthachai v Tambon Nong Planlai, Amphoe Muang Saraburi je červený obraz připomínající stojícího Buddhu, 5 m vysoký, přirozeně vytvořený vodou kapající na útes Phathawi kopce. Phra Phutthachai byl objevený za vlády krále Songtham Ayutthaya, kdy byla také objevena Buddhova stopa v Amphoe Phra Phutthabat. Phra Phutthachai byl často navštěvován a ctěn thajskými králi již od Ayutthaya období. Nedaleko je mondop uchovávající Buddhovu stopu a svatý strom Pho, který byl přinesen ze Sri Lanky v roce 1949. Každoročně v březnu se tu koná tradiční festival.


Wat Sala Daeng


Jeho atrakcí je Phra Phutthaniraro Khantarai. Tuto významnou Buddhovu sochu daroval lidem provincie Saraburi současný král Rama IX. Najdeme ji v sloupovém pavilonu ve Wat Saladaeng proti radnici v Saraburi.


Botanický park Phu Khae


v Tambon Phu Khae v Amphoe Muang na Phahoyothin silnici, 17 km ze Saraburi je sbírka různých rostlin domácího i zámořského původu k účelu botanických studií právě tak jako k podpoře jejich šlechtění. Park je pokryt rozsáhlými lesy nabízí chladný stín a tekoucí potoky. Je otevřený denně 08.00 - 18.00.


Jeskyně Siwilai


je v prostorách chrámu Wat Tham Siwilai v Thambon Naphralan, Amphoe Muang, 22 km ze Saraburi. Uvnitř jeskyně najdeme Buddhovu sochu Phra Phutthannwarat v Chiangsaen uměleckém stylu a fascinující stalaktity a stalagmity. Návštěvníci se mohou také těšit z přirozené krásy navzájem se překrývajících horských pásem.


Muzeum japonských pozemních sil z II. světové války (Khao Daeng)


v Národním parku Khao Samlan, přiléhající směrem na jih k Wat Phra Phutthachai. Stavba která byla postavena během druhé světové válka japonskými vojáky jako vězení pro válečné zajatce, byla přetvořena na muzeum vystavující zbraně užívané během druhé světové války.


OKRES BANMO


Město Khitkhin


v Tambon Banmo je starověké město z Khmerského období. Další jméno tohoto města je "Parantapa" nebo "Senaratchakhon". V současné době z něho zbyl jen hliněný násep vodního příkopu 4 m vysoký a 60 m široký. Uprostřed města ještě uvidíme vysoký násep nazývaný "Khok Prasat" se sedícím Buddhou pod ochranou hlav hada naga, který byl objevený nedaleko ve vodě, v místě předpokládaného královského přístaviště.


OKRES KAENG KHOI


Jeskyně Phra Phothisat


je 32 km ze Saraburi ve Wat Tham Phra Phothisat, Mu 10 Tambon Thapkwang v Amphoe Kaengkhoi. Jeskyně, která se dříve nazývala Tham Khao Namphu nebo Tham Phra Ngam se nachází v kopci Namphu. Ve zdi jeskyně jsou vytesané figury Phra Phothisat v Dvaravati stylu a stupa. Kromě toho se tam třpytí stalagmity a krápníky. Vně jeskyně je plno různorodých rostlin a stromů, které nabídnou klid a stín. V okolí je několik dalších zajímavých jeskyní jako: Thammathat, Lumphini skalní zahrada a Sa Ngat Stupa.


Phra Phutthabat Noi


je Buddhova stopa hluboko v zemi ve Wat Phra Phutthabat Noi, Mu 10, Tambon Songkhon, Amphoe Kaengkhoi. Chrám je umístěný ve vápencovém údolí neobvyklé krásy.


Jeskyně Phrathatcharoentham


blízko chrámu Wat Phrathatcharoentham v Tambon Songkhon, Amphoe Kaengkhoi, 22 km ze Saraburi na silnici č.2. Další jméno jeskyně je "Phrathat Bo Pla" kvůli hojnosti ryb žijících v této oblasti. Uvnitř jeskyně najdeme různé síně plné krásných stalagmitů a krápníků v různých formách spolu s Buddhovou sochou v postavení podrobování Marovi v Pattankosin uměleckém stylu.


Útes Phasadet


v Moo 5 Tambon Thapkwang v Amphoe Kaengkhoi, Phasadet. Útes navštívený král Rama V. a jeho manželka v roce 1895 při otevření železnice Bangkok - Nakhon Ratchasima. Oba napsali své monogramy na útes. Najdeme ho 30 km ze Saraburi po silnici č.2 (25 km), pak zahnout vlevo v Ban Sapbon a pak ještě 5 km po lateritové silnici.


Rafting na řece Pasak


má kouzelné scenérie na obou březích řeky s krásnými horskými pásmy na horizontu a skalnatými ostrůvky a jezírky na řece. V některých místech je voda klidná a chladná a ideální pro koupání, rybolov (žije tu výborná ryba Pla - krathing) a táboření. Pro více informací můžete kontaktovat: Suphalai Pasak středisko Tel. (036) 222066,(02) 2602223-6.


OKRES NONG KHAE


Ptačí rezervace Phaitam


v okolí domu pana Tom Muanmaen, Mu 6, Tambon Phaitam v Amphoe Nongkhae,17 km ze Saraburi, na silnici č.1. Park je umístěný v bambusovém lese a stal se vhodným obydlím pro různé druhy ptáků více než 50 let. Ptáci odlétají ráno a vrací se za setmění.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Saraburi 2 - pokračování

Wat Tham Krabok

Ched Sao Noi Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Phra Bhudda Chai NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám