Thajsko - Chiang Mai (1)


 

Počet obyvatel

1 600 000

Rozloha

20 107 km2

Hlavní město provincie

Chiang Mai (180 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

700 km

Sousední provincie

Mae Hong Son, Barma (Myanmar), Chiang Rai, Lampang, Lamphun, Tak

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Chiang Mai, Chom Thong, Mae Chaem, Chiang Dao, Doi Saket, Mae Taeng, Mae Rim, Samoeng, Fang, Mae Ai, Phrao, San Pa Tong, San Kamphaeng, San Sai, Hang Dong, Hot, Doi Tao, Omkoi, Saraphi, Wiang Haeng, Chai Prakan, Mae Wang, Mae on Minor-district, Doi Lo Minor-district, Kan Wila Sub-district Branch, Si Wichai Sub-district Branch, Meng Rai Sub-district Branch, Chiang Mai Provincial Municipality


ÚVOD


Chinag Mai je krásné město postavené na zříceninách starobylého města, má svojí osobitou kulturou a je obklopeno nádhernou majestátní přírodou. Zruční lidé jsou neoddělitelnou součástí tohoto kraje. Ručně vyráběné předměty z hedvábí, stříbra a dřeva jsou nadčasové suvenýry pro návštěvníky z celého světa. Široký výběr ubytování, restaurací a zábavy dělá z Chiang Mai jedno z nejnavštěvovanějších míst Thajska.


HISTORIE


Chiang Mai je nejdůležitějším městem severu a stejnojmenné rozlehlé hornaté provincie. Leží v úrodném údolí, s nadmořskou výškou 300 m. Bylo založeno r. 1296, kdy sem král Mengrai přestěhoval z Chiang Rai hlavní město říše Lanna Thai (království milionu rýžových polí), prvního nezávislého Thajského království uprostřed proslulého Zlatého trojúhelníku. Chiang Mai vzkvétalo jako hlavní kulturní, náboženské a obchodní centrum až do r. 1556, kdy se z něho po invazi Barmánců stal vazalský stát. Roku 1785 byli Barmánci ze země vyhnáni a Lanna Thai se stala součástí severního Thajska. Mnoho Thajců z jihu považuje město a provincii Chiang Mai za jakési národní dědictví - Shangri-la, a to díky kráse zdejších žen, netradičním svátkům, historickým chrámům ze 14.století, pozornost poutající kráse přírody, ovoci jako jablka, broskve a jahody a osvěžujícímu klimatu během studené sezóny.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Sao Inthakil (Sao Lak Muang)


městský sloup byl postaven za vlády zakladatele Chiang Mai, krále Mengrai v roce 1296. Najdete ho před chrámem Wat Chedi Luang v malé thajské svatyni. Dřevěný pilíř je uschován pod zemí. Každoročně v květnu se tu koná velká oslava Khao Inthakil.


Chrámy v Chiang Mai


Přestože Chiang Mai dosahuje jen zlomku rozlohy Bangkoku, může se pochlubit téměř stejným počtem chrámů (cca 500, v celé provincii je jich víc než 1000). Vznikly převážně během největšího rozkvětu města - od 13. do poloviny 16.století, kdy bylo Chiang Mai předním náboženským centrem. Z té doby se dochovalo mnoho chrámů, i když valnou část z nich pozměnili v různé míře Barmánci, kteří město následně ovládli. Přesto je místní architektura považována za typickou ukázku lannského stylu, který se vyznačuje mimo jiné umně propracovanou dekorací sloupů a dveří budov v chrámech.

Přehled chrámů ...


Kulturní centrum Chiang Mai


najdete na začátku silnice Chiang Mai-Hang Dong. Má vynikající sbírku uměleckých předmětů z období Lanna a ukazuje tradiční severní kulturu. Většina návštěvníků se účastní představení efektních lidových tanců místních horských kmenů spojeného s typickou severothajskou večeří "Khan Tok". Večeře s představením probíhá od  19.00 hodin.


Národní muzeum Chiang Mai


vedle chrámu Wat Chet Yot. V muzeu je uložena sbírka uměleckých předmětů z doby Lanna Thai, starobylé sochy Buddhy a válečné zbraně. Muzeum je otevřeno denně, kromě pondělí, úterý a státních svátků, od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hod.


ZOO Chiang Mai


je umístěná proti Huai Kaeo Arboretum. Je to dobře řízená velká zoo, která zabírá zalesněný svah hory Doi Suthep. Chová více než 200 druhů asijských a afrických savců a ptáků. Otevřeno je denně 08.00 až 19.00 hodin. Vstup pro dospělé je 100,- THB a k dispozici je řada restaurací a míst pro odpočinek.

Jako hlavní atrakci chová pandu.


Národní park Doi Suthep


nádherný sadově upravený národní park má rozlohu 262 km2 a zasahuje do okresů Mae Rim, Hang Dong a Mueang. Povrch parku tvoří zelený les a horské pásmo. Hlavní hory jsou Doi Suthep, Doi Buak Ha a Doi Pui. Doi Suthep je také posvátné, náboženské a historické místo první kategorie. Do parku se dostanete z města po 5 kilometrech silnice Huai Kaeo-Chiang Mai univerzita-Chiang Mai zoo. Cesta je dobře značená. Mimo Wat Phra That Doi Suthep, který si nesmíte při návštěvě oblasti rozhodně nechat ujít v parku najdete následující zajímavosti:


Palác Phu Phing


dostanete se k němu po stejné silnici jako k Wat Phra That Doi Suthep, od něj pak ještě asi 4 km na Doi Buak Ha. Královský zimní palác byl vybudován v roce 1962. Četné parky jsou otevřené pro veřejnost v pátek, sobotu, neděli a ve svátek, ale jen v případě, že tu nepobývají členové thajské královské rodiny.


Doi Pui - vesnice horských kmenů


je vesnice kmene Hmong asi 3 kilometry po asfaltové silnici od paláce Phu Phing. Vesnice představovuje typický životní styl Hmongů jakož i malebné výhledy na Doi Inthanon, nejvyšší vrchol Thajska. Cesta sem z města zabere pouze hodinu a vesnice je snadno dostupná. Ale mějte na paměti, že vesnice je navštěvována turisty masově a k originálu má trošku daleko.


Vodopád Huai Kaeo


je umístěný 6 kilometrů od Chiang Mai Je to. 10 metrů vysoká kaskáda s nádhernou atmosférou, malebnou přírodou a různými druhy rostlin.


Arboretum Huai Kaeo


se nachází proti Chiang Mai univerzitě. Půvabná zahradní architektura, mnoho druhů tropických stromů a roztomilých květin je dobrý důvod pro návštěvu, odpočinek nebo studium rostlin.


Památník Khru Ba Siwichai


se nachází na úpatí hory Doi Suthep. Je zasvěcen buddhistickému mnichu, který se v roce 1935 zasloužil o vybudování prvních 10 km silnice k chrámu Wat Phra That Doi Suthep, kam se do té doby nechalo dojít jen po několikahodinovém namáhavém výstupu. Mnich inicioval obrovskou národní sbírku a fantastický příliv dobrovolníků na stavbu (denně víc než 4 000), která byla ve frenetickém tempu dokončena za šest měsíců. Neúnavný mnich se za svého života zasloužil o obnovu více než stovky posvátných míst a stal se nejuctívanějším mnichem v severním Thajsku.


Noční trh


Patří mezi stylové atrakce města. Pokud jste sem nepřijeli prozkoumávat noční život (velice pestrý a bohatý) a hledat místní bohyně, je to dobrá alternativa. Rozkládá se v okolí křižovatky ulic Chang Klan a Loi Kroa. Odehrává se každý den cca od 18.00 do 23.00. Na ulici stojí po obou stranách natěsnán jeden krámek na druhém. Mezi davem příchozích se proplétají prodavačky v krojích horských kmenů s krámkem v koši na prsou a v ulici je několik tržnic, řada kamenných obchodů a spoustu restaurací. Dostanete tu úplně vše co se v severním Thajsku vyrábí. Záleží jen na vašem vkusu a shopnosti smlouvat. Je to výborné místo ke koupi suvenýrů.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chiang Mai 2 - druhá část

Chiang Mai 3 - třetí část

Chrámy - nejdůležitější chrámy ve městě

Horské kmeny - přehled

Wat Phra That Doi Suthep - chrám který musíte vidět

Chiang Mai - podrobná mapa města

Chiang Mai - interaktivní mapa města

Hotely Chiang Mai

Bua Tong Waterfall, Rainbow Spring FP - info o Národním parku (A)

Doi Inthanon NP - info o Národním parku (A)

Doi Suthep-Pui NP - info o Národním parku (A)

Doi Wiang Pha NP - info o Národním parku (A)

Chiang Dao NP - info o Národním parku (A)

Khun Khan NP - info o Národním parku (A)

Mae Fang NP - info o Národním parku (A)

Mae Takrai NP - info o Národním parku (A)

MaeTho NP - info o Národním parku (A)

Ob Khan NP - info o Národním parku (A)

Ob Luang NP - info o Národním parku (A)

Sri Lanna NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám