Thajsko - Kanchanaburi (1)


 

Počet obyvatel

792 000

Rozloha

19 483 km2

Hlavní město provincie

Kanchanaburi (41 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

130 km

Sousední provincie

Barma (Myanmar), Tak, Uthai Thani, Suphan Buri, Nakhon Pathom, Ratchaburi

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Kanchanaburi, Sai Yok, Bo Phloi, Si Sawat, Tha Maka, Tha Muang, Thong Pha Phum, Sangkhla Buri, Phanom Thuan, Lao Khwan, Dan Makham Tia, Nong Pru Minor-district, Huai Krachao Minor-district, Tha Kradan Sub-district Branch, Tha Rua Phra Thaen Sub-district Municipality, Muang Kanchanaburi Municipality


ÚVOD


Kanchanaburi je třetí největší provincií Thajska. Povrch provincie je hornatý. Pozornost přitahuje patrně nejznámější stavba provincie, most přes řeku Kwai, známý z knižního i filmového zpracování. Hory a říční údolí vytváří krásnou přírodní scenérii. Byla zde postavena vodní elektrárna a oblast je protkána labyrintem nádrží. Po 2 hodinách jízdy autem z Bangkoku lze dojet na místo, kde se stékají řeky Kwai Yai a Kwai Noi a vytváří Mae Klong. Provincie je rovněž známa svými národními parky, mnoha vodopády a jeskyněmi, které kdysi obývali pravěcí lidé.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Starověké město Kanchanaburi


najdeme v Tambon Lat Ya, 18 kilometrů od města. Toto starověké pohraniční město hrálo důležitou roli v bitvách mezi Thajskem a Barmou během období Ayutthaya a počátků Bangkoku. Uvidíte tu řadu ruin - např. chrámy Wat Pa Lelai, Wat Khun Phaen, Wat Mae Mai a Wat Nang Phim.


Národní muzeum Ban Kao


se nachází asi 35 kilometrů od Kanchanaburi. Toto půvabné muzeum bylo postaveno vedle neolitického pohřebiště, objeveného válečnými zajatci při stavbě "železnice smrti". Asi před 4 000 léty tu v okolí řeky Kwae žili, lovili a v jeskyních přebývali neolitičtí lidé. Muzeum uchovává kosterní pozůstatky, nádoby, zbraně, šperky vyrobené ze zvířecích kostí a řadu dalších artefaktů. Ootevřeno je středa-pátek (kromě dnů pracovního klidu) 9-16. Vstup je 100,-THB . Tel.: 0 3465 4058.


Městská brána Kanchanaburi


Pozůstatek starobylého města Kanchanaburi byl postaven roku 1833 za vlády krále Ramy III. Leží na ulici Lak Muang Rd., blízko soutoku Kwai Yai a Kwai Noi.


Somdet Phra Srinagarindra park


je umístěný v Agricultural College Kanchanaburi, Tambon Nong Ya, 9 kilometrů od města. Je také známý jako "kamenná zahrada", která se hemží kameny rozličných velikostí a tvarů.


Válečný hřbitov Don Rak


je na ulici Saeng Chuto Rd., blízko železniční stanice. Je zde pohřbeno 6 982 zajatců, kteří zahynuli během stavby "železnice smrti". Předpokládá se, že celkem zahynulo asi 12 339 spojenců a skoro 90 000 Asiatů včetně mnoha Thajců. Říká se, že zahynul každý pátý člověk pracující na této stavbě.


Thailand-Burma Railway Centre


najdete hned vedle hřbitova Don Rak. Je to interaktivní muzeum, informační a výzkumné zařízení představující historii vzniku Thajsko-barmské železnice (415 km dlouhá trasa od Ban Pong v Thajsku k Thanbuyuzayat v Barmě).

Více informací (A)...


Válečný hřbitov Chong Kai


2 km od města, na břehu řeky Kwai Noi. Leží na místě bývalého válečného zajateckého tábora Chong Kai. Na hřbitově je pohřbeno 1 750 vojáků.


Most přes řeku Kwai


Celosvětově známý most z černého železa byl přivezen z ostrova Jáva japonskou armádou a sestaven pod japonským velením válečnými zajatci jako část "Železnice smrti", která spojovala Thajsko a Barmu. Most stojí vedle místa, kde stál původní dřevěný a stále se používá. Roku 1945 byl cílem bombových útoků spojeneckých vojsk a po válce byl opraven.


Válečné muzeum


Leží blízko mostu přes řeku Kwai. Exponáty jako zbraně, nářadí a nástroje spojeneckých a japonských vojáků pochází z 2.světové války.


Válečné muzeum JEATH


Tato expozice na břehu řeky v areálu chrámu Wat Chaichumphon byla postavena z iniciativy spojeneckých vězňů válečných táborů. Název JEATH je odvozen z počátečních písmen států Japonska, Anglie, Ameriky, Austrálie, Thajska a Holandska. Chatrče s malými místnostmi a bambusovými palandami nabízí k prohlídce fotografie, obrazy a předměty z 2.světové války. Muzeum je otevřeno denně od 8.30 do 18.00 hodin.


Ustálený omyl


Pokud budete hledat řeku Kwai nebo most přes řeku Kwai, většina Thajců vám nebude rozumět. Žádná taková řeka tady není, to je fikce vzniklá na základě knihy a filmu Most přes řeku Kwai. Mimochodem obojí jsou silně zavádějící, historicky nesprávné a vlastní film se natáčel na Srí Lance. Řeka se správně jmenuje "Menám Kvé Noj" (v anglické transkripci "Khwe") a pokud se budete ptát na most, musíte říci pregnantně thajsky: "saphán menám Kvé".


Wat Tham Mankhon Thong


nebo také Chrám koupající se mnišky, 4 km od města, na břehu řeky Kwai Noi. Zajímavostí jsou neuvěřitelná vystoupení zdejších jeptišek, které se "vznáší" a přitom meditují na hladině chrámového jezírka. Představení je to poněkud pitoreskní, ale Thajci z něho bývají unešeni. Ve zdejším malém muzeu je uložena sbírka starověkých předmětů nalezených v okolí.


Wat Tham Phu Wa


chrám vzdálený od města asi 15 kilometrů je proslavené meditační místo a za pozornost stojí také místní jeskyně s řadou krásných krápníků.


OKRES BO PHLOI


Safari park


je asi 40 kilometrů od města a dominuje mu uměle navršený kopec s dekoračním pavilónem. Chovají se tu četné druhy afrických a asijských savců a obdivovat budete i pečlivé parkové úpravy. Nevšední atrakcí je průjezd otevřeným autobusem obrovitými výběhy s lvy, tygry, medvědy a žirafami. Otevřeno je denně 9-18. Vstup je 200,- THB dospělí a 100,- THB děti.


OKRES NONG PRUE


Národní park Chaloem Rattanakosin


Park byl založen r. 1980 a místními obyvateli je nazýván Tham Than Lod. Oblast je převážně vápencová a nejvyšší vrchol je hora Khao Kamphaeng s výškou 1 260 metrů. Oblasti dominuje tropický stále zelený prales. V parku žije malá populace savců jako slon, černý medvěd nebo jelen. Věří se, že v parku stále ještě přežívají některé z velkých koček. K vidění je zde také mnoho tajemných jeskyní a vodopádů.


OKRES PHANOM THUAN


Don Chedi, archeologické místo


je umístěné za Wat Thung Samo, asi 15 kilometrů od města. Fine Arts Department tu v roce 1982 objevilo zbytky čedi z Ayutthaya období, sto lidských koster, starověké meče, sloní čelist a koňské postroje.

 


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Kanchanaburi 2 - pokračování

Wat Pha Luang Ta Bua - Tygří chrám

Erawan NP - info o Národním parku (A)

Chaloem Rattanakosin NP - info o Národním parku (A)

Khao Laem NP - info o Národním parku (A)

Khaoen Sri Nakarin NP - info o Národním parku (A)

Lamklongngu NP - info o Národním parku (A)

Pratan Dongrung FP - info o Národním parku (A)

Sai Yok NP - info o Národním parku (A)

Thong Pha Phum NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám