Ubon Ratchathani (1)


 

Počet obyvatel

1 780 000

Rozloha

15 746 km2

Hlavní město provincie

Ubon Ratchathani (105 500 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

630 km

Sousední provincie

Si Sa Ket, Yasothon, Amnat Charoen, Laos

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Ubon Ratchathani, Si Muang Mai, Khong Chiam, Khuang Nai, Khemarat, Det Udom, Na Chaluai, Nam Yuen, Buntharik, Trakan Phutphon, Kut Khaopun, Muang Samsip, Warin Chamrap, Phibun Mangsahan, Tan Sum, Pho Sai, Samrong, Don Mot Daeng, Sirinthon, Thung Si Udom Minor-district, Na Yia Minor-district, Na Tan Minor-district, Lao Sua Kok Minor-district, Sawang Wirawong Minor-district, Nam Khun Minor-district, Phibun Mangsahan Municipality, Muang Warin Chamrap Municipality, Muang Ubon Ratchathani Municipality


ÚVOD


Thajská nejvýchodnější provincie Ubon Ratchathani hraničí na východě řekou Maekong s Laosem a směrem na jih s Kambodžou. Provincie má silnou buddhistickou tradici, řadu lesních meditačních chrámů a zřetelně odlišnou kulturu, která se odráží v místní kuchyni, řemeslech a tradičním festivalu svíček, který se koná každý červenec. Od 10. stol. byla součástí Khmerské říše, později padla do područí Ayutthayi. Město založili laoští přistěhovalci v 18. stol. a v době vietnamské války tu byla velká americká vojenská základna.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Thung Si Muang


je park ležící v centru města. Je místní hlavní rekreační oblastí a stojí tu také na jeho jižním okraji městský sloup.

 


Wat Thung Si Muang


na Luang silnici. Tento buddhistický chrám pochází z roku 1800 a jeho atrakcemi je knihovna uprostřed rybníka a nástěnné obrazy zobrazující místní kulturu před 200 lety.


Wat Buraparam


byl v minulosti místem pobytu mnoha slavných mnichů, odborníků na meditace jako: Achan Sithachayaseno, Achan Man Purittatathera, Achan Li Thammatharo, Achan Saokantasilo, Achan Sing Kantayakamo. V chrámu uvidíte jejich sochy zhotovené z kamenů různých řek a příchozí jim vzdávají hlubokou úctu.


Wat Supattanaramworawihan


tento královský chrám na břehu řeky z poloviny 19. stol. nabízí směsici architektonických stylů - thajský, čínský a evropský, odrážející hlavní vlivy periody kdy byl postaven.


Wat Si Ubon Rattanaram (Wat Si Thong)


tento královský chrám na Uparat silnici vedle radnice má hlavní kapli vybudovanou ve stylu mramorového chrámu Wat Benchamabopit v Bangkoku. Ctěný Buddha z topazu pochází z Laosu.


Wat Ban Na Muang


tento chrám obsahuje hlavní kapli zhotovenou z keramiky ve tvaru královského člunu Suphannahongse - lodi sloužící při královských náboženských ceremoniích v Bangkoku.


Wat Maha Wanaram


tento starobylý chrám leží na silnici Sappasit. Jeho dřívější jméno bylo Wat Luang Mani Choti Sisawat, později bylo změněno na Wat Pa Yai a potom na jeho současný název. Uvidíte tu posvátnou Buddhovu sochu uctívanou místními obyvateli jménem "Phra Chao Yai Indra Plang".


Wat Chaeng


je na Sappasit silnici ještě na území města. Jeho dobře zachovalý ubosot v dokonalém severovýchodním stylu je jeden z nejstarších v provincii.


Wat Nong Bua


v okolí města, 3 km po cestě č.212 do Amnat Charoen. Chrám je proslaven pravoúhlou chedi podobnou Indické Bodhagaya, místu Buddhova osvícení před více než 2500 lety.

 


Ban Kan Luang


toto archeologické místo je umístěné ve Wat Ban Kan Luang, 3 kilometry z města po hlavní silnici 212, pak odbočte doprava na hlavní silnici 2050 a po 2 kilometrech jste na místě spravovaném od roku 1992 Fine Arts Department. Objevy zde zahrnují artefakty jako ozdoby, korálky, keramiku a železné sekery. Předpokládá se, že jsou staré přibližně 2 000 let.


Národní muzeum


vystavuje místní artefakty od předhistorických dob až do současnosti. Muzeum je otevřené denně 9.00 -16.00, kromě po, út a národních svátků.

Více informací (A)...

 


OKRES WARIN CHAMRAP


Wat Nong Pa Phong


6 km z města, vedle silnice č.2178. Tento lesní chrám a meditační centrum byl založen ctěným již zesnulým mnichem Acharn Cha, který naučil mnoho cizinců disciplíně buddhistického rozjímání.


Wat Pa Nanachat


12 km z města, po silnici č.24 a 2193. Tento lesní chrám obývají výlučně žáci zesnulého Acharn Cha. Je častým cílem návštěv cizích mnichů trávících zde čas v rozjímání.


Ban Tha Khong Lek


je na hlavní silnici 226 (Ubon-Si Sa Ket) přibližně 3 kilometry od okresního města (směrem ke škole Warin Chamrap). Tento vesnice vyrábí hliněné nádobí. Hlína důkladně míchaná s dalšími přísadami pochází z řeky Mun celý proces výroby probíhá poze ručně.


OKRES PHIBUN MANGSAHAM


Wat Phu Khao Kaeo


je na svahu kopce v Phibun Mangsahan na hlavní silnici 217 (cca 43 kilometrů od Ubon Ratchathani). V chrám uvidíte krásný ubosot postavený výhradně z keramiky. Uvnitř je množství replik Buddhových soch a obrazů z celého Thajska.


Vodopád Kaeng Saphue (slapy)


je nejkrásnější vodopád (spíše slapová oblast) v provincii Ubon Ratchatani, 45 km na východ od města v Phibun Mangsahan oblasti. Břehy řeky Mun jsou tu populární rekreační oblastí. Slovo "Saphue znamená něco jako "serpentiny". Oblast několikrát navštívil král s královnou.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ubon Ratchathani 2 - pokračování

Kaeng Tana NP - info o Národním parku (A)

Pha Luang Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Pha Taem NP - info o Národním parku (A)

Phujong - Nayoi NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám