Lop Buri


 

Počet obyvatel

765 000

Rozloha

6 200 km2

Hlavní město provincie

Lop Buri (31 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

153 km

Sousední provincie

Ang Thong, Sing Buri, Nakhon Sawan, Phetchabun, Chaiyaphun, Nakhon Ratchasima, Sara Buri, Ayutthaya

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Lop Buri, Phatthana Nikhom, Khok Samrong, Chai Badan, Tha Wung, Ban Mi, Tha Luang, Sa Bot, Khok Charoen, Lam Sonthi, Nong Muang, Khok Samrong Sub-district Municipality, Muang Ban Mi Municipality, Muang Lop Buri Municipality


ÚVOD


Historie


Provincie Lopburi byla pravděpodobně založena za vlády Khmerů, kdy rozšiřovali svá území a převzali vládu nad celou oblastí. V polovině 13.stoeltí se zde usadili Thajci, kteří se stěhovali ze severu. Roku 1664 král Ayutthaye, Narai Veliký, jmenoval Lopburi druhým hlavním městem. Výrazná pomoc architektů z Francie a původní thajský styl tvoří zajímavý kontrast.


Město opic


Většina návštěvníků sem přijede vlakem a sotva z něj vystoupí, nabydou dojmu, že se ocitli v jedné obrovské opičí voliéře. Již na peróně stojí nadživotní skulptura jednoho exempláře a zápach je velice intenzivní. Nicméně místní obyvatelé si na stáda těchto primátů, kteří se zejména v okolí nádraží a blízké tržnice vyskytují naprosto všude, zvykla a žijí s nimi v záhadné symbióze. Je to určitý způsob turistické atrakce, ale opatrnost je na místě. Někteří jedinci dokážou být dost agresivní a nechat se poškrábat nebo kousnout není nejšťastnější nápad. Každopádně je potřeba dávat bedlivý pozor na osobní věci. Stačí vteřinka a brýle nebo taška jsou pryč. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy mne nenechavé stádo nemilosrdně připravilo o snídani ukrytou v baťohu...


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Phra Prang Sam Yot


Bývalá hinduistická svatyně leží 200 m od železniční stanice a je to nejznámější pamětihodnost Lopburi. Pískovcová stavba byla postavena ve stylu Lopburi a ozdobena štukovými ornamenty. Tři věže znamenají svatou hinduistickou trojici - Stvořitele Brahmu, ochránce Višnu a Ničitele Šivu. Za vlády krále Narai Velikého byla svatyně přestavěna na Buddhistický chrám.


Hodovní síň


stavba na cihlové platformě je ze tří stran obklopený vodní nádrží. Sloužila pro přijímání zahraničních návštěv, jako divadlo a jako hodovní síň.


Pavilon Chanthara Phisan


Původně sloužil jako residence krále Narai. Roku 1665 se pavilon využíval k audienci poté, co se král přestěhoval do altánu Sutha Sawan. Altán je postaven v čistém thajském stylu, bez francouzských prvků. Stavba byla roku 1863 zrestaurována a nyní slouží jako výstavní síň archeologických a uměleckých předmětů, jako např. kamenné sochy Buddhy ve stylu Lopburi.


Dusit Sawan Thanya Maha Prasat Hall


Král Narai ji nechal postavit jako audienční sál pro vysoké zahraniční návštěvy a velvyslance. Zde byl také pravděpodobně přijat Chevalier de Chaumont, vyslanec krále Ludvíka XIV. Stavba byla postavena v smíšeném thajském a západním stavebním stylu.


Sloní a koňské stáje


umístěný blízko u zeď oddělování vnější část palác ode střední sekce.


Palác Narai Ratchaniwet


Palác dal vystavět král Narai Veliký. Jeho stavba probíhala v letech 1665 - 1667.


Phra Chao Hao


Postaven jako audienční síň králem Narai Velikým. Chybí zdi, ale ozdobná okna a dveře jsou stále k vidění. Budovy Phra Prathiap za residencí krále Mongkuta sloužily pro zaměstnance dvora.


San Phra Kan


Bývalá brahmánská svatyně blízko u Phra Prang Sam Yot se skládá ze dvou částí: starší z Khmerského období, novější z roku 1951, která obsahuje čtyřruké božstvo s hlavou Buddhy. Svatyně je známá hejnem nezbedných a všetečných opic.


Wat Phra Si Rattana Mahathat


Dříve byl tento chrám blízko železniční stanice khmerský palác. Prang naproti chrámu byl postaven roku 1157 ve stylu Lopburi. Cementové sochy Buddhy, které zdobí prang, byly přidány dodatečně. Chrám byl opraven za vlády krále Narai Velikého.


Wat Khao Wongkhot (jeskyně netopýrů)


Na úpatí hory Sanam Daeng. Chrám je pozoruhodný rozsáhlou jeskyní obydlenou netopýry, kteří, pokud to počasí dovolí, opouští svůj úkryt okolo 18 hodiny za potravou. Chrám získává své finanční prostředky prodejem netopýřího trusu.


OKRES PHATTHANA NIKHOM


Slunečnicová pole


45 km od města Lopburi. Největší thajská slunečnicová plantáž v okrese Pattananikon se stává turistickou atrakcí od listopadu do ledna, kdy slunečnice kvetou.


OKRES THA WUNG


Wat Lai


Leží na břehu kanálu Bang Kham, v okrese Tha Wung, 24 km od Lopburi. Chrám z období Ayutthaye je obdivuhodný zejména pro kapli zdobeno štukovými vyobrazeními předchozích životů Buddhy a jeho prvního kázání po dosažení osvícení. Výborná ruční práce dělá z kaple mistrovské dílo thajského sochařství.


OKRES CHAI BADAN


Vodopád Wang Kan Luang


20 km od Lam Narai v okrese Chai Badan (po dálnici 2089). Vodopád má 10 kaskád a je zde hojnost vody díky blízkých podzemním pramenům.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám