Phrae (1)


 

Počet obyvatel

490 000

Rozloha

6 539 km2

Hlavní město provincie

Phrae (21 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

555 km

Sousední provincie

Sukhothai, Lampang, Phayao, Nan, Uttaradit

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Phrae, Rong Kwang, Long, Sung Men, Den Chai, Song, Wang Chin, Nong Muang Khai, Muang Phrae Municipality


ÚVOD


Phrae je jedno z nejstarších měst v Thajsku - pochází ze stejné doby jako Sukhothai a Chiang Mai. Město bylo založeno před 800 lety, údajně lidmi kmenů Thai Kern a Tai Lue. Město uchovává o svém založení romantické proslulé legendy "Phra Lor" a "Phu Chana Sibtid" . Dřívější jméno města bylo "Wiang Kosai" (hedvábná látka).


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO


Wat Chom Sawan


chrám v barmském stylu, postavený za vlády krále Ramy V. pod vedením barmského architekta. Stavěl se 5 let, obsahuje řadu buddhistických nápisů a je považován za nejkrásnější stavbu v Lanna oblasti. Mimoto tu uvidíme dva vzácné a jedinečné svaté artefakty: buddhistickou bibli (učení), která je vyřezaná v barmštině na 16 arších ze slonoviny a Buddhův koš zhotovený z bambusu a pokrytý archy zlata. Ten je jediný svého druhu v zemi.


Wat Luang a muzeum


byl postaven ve stejné době kdy bylo založeno město. Jméno Wat Luang znamená "velký nebo hlavní chrám". Rekonstruované rozvaliny chrámu obsahují několik zajímavostí jako je osmiboká pagoda a ctihodná socha Buddhy v půvabném Chiang Saen stylu. V areálu se nachází také muzeum obsahující mnoho cenných a svatých pozůstatků a starožitností jako: Buddhovy sochy, porcelánové předměty, starověké meče a brnění. Muzeum je otevřené jen v sobotu 9.00 - 16.00.


Wat Phrathat Cho Hae


je nejslavnější chrám v Phrae, umístěný na kopci, 9 km mimo města na východ. Je pečlivě rekonstruován.


Wat Phrathat Chom Chaeng


starověký chrám, který je někdy nazývaný "chrám před svítáním" se nachází na kopci Doi Tong, 12 km z města. Je to jeden z nejstarší chrámů v provincii a byl postaven v roce 1331.


Wat Sa Bo Kaeo


je situován na Namkue silnici blízko městského příkopu. Tento velmi skvělý chrám má exoticky krásnou pagodu a mramorového Buddhu v barmském stylu.


Dům Pra Thab Chai


největší dům ve městě v thajském stylu postavený na 130 týkových sloupech v roce 1976. Každý kmen je asi 300 let starý. Uvnitř jsou vypracované dřevo řezbářské práce v severním stylu. Otevřeno je denně 08.00 - 16.00. Tel. (054) 511008.


Dům Vongburi


v roce 1897 ho nechal postavit Phra Buritah - vládce v Phrae pro svoji dceru a syna. Dům je dodnes v majetku této rodiny. Je to dvojpodlažní týkový thajský dům v jemném evropském stylu. Dům je bohatě zdoben dřevořezbářskými pracemi a v domě je původní starožitná výbava: nábytek, stříbrné nádobí, důležité dokumenty atd. Dům byl v roce 1983 oceněn Společností Siamských architektů a je často uváděn v mnoha publikacích. Dům je přístupný denně 8.30 - 17.00.


Vesnice Pong Sri


je umístěná na hlavní silnici č.101 blízko vesnice Rong Fong. Je známá obchodem se starožitnostmi a manufakturou na batikování hedvábí.


Vesnice Rong Fong


je jen 6 km z města. Jakmile sem přijedete, uslyšíte z každého domu zvuk zpracovávaného kovu. Skoro všichni muži pracují jako kováři a vyrábí nože, srpy, motyky a lopaty. Ženy jsou švadleny a šijí kalhoty a košile.


Vesnice Tung Hong


na silnici č.101, 3 km od města je proslulá kvalitními "Mohom" - modrými rolnickými košilemi z bavlněné tkaniny


Oblastní muzeum


Blízko města na Phrae-Sung Men silnici, ve stejné oblasti jako restaurace Baan Fai. Muzeum je replika domů místních lidí z doby před 100 lety.


Phae Muang Phi


je veliký kaňon 18 km z města na silnici č.101. Muang Phi (thajský význam "město duchů") je známý svými fantastickými skalními formacemi. Někteří místní obyvatelé ještě věří že je tato oblast navštěvovaná přízraky a nikdo nechce žít v jejím okolí. Muang Phi je vlastně mělká deprese v zemi kde půdní eroze vytvořila obrovské komíny jakoby vyřezané nožem, což činí dojem cizí planety.


OKRES LONG


Národní park Doi Phaklong


je umístěný na silnici č.1023 cca 20 km z města a obsahuje mnoho zajímavostí jako:


Hora korálového útesu


jinak také nazývaní Rong Hin Tak je umístěná v Doi Phaklong, 18 km z Phrae. Hora vznikla vztlakem při zemském pohybu a byla opracována erozí před miliardou let.

 


Jeskyně Erawan


nedaleko od Kangluang se nachází toto podivuhodné místo. Po překročení řeky Mae Yom, musíme vyšplhat na 200 m vysokou horu a ocitneme se v široké hale s vysokým stropem a krásnými krápníky a stalagmity. Jedna obrovská skála vypadá jako slon Erawan. 2 km odtud se nachází velká vesnice horských kmenů, kde můžeme obdivovat pestré kroje, hudební a taneční umění a tradiční způsob života.


Vesnice tkalců látky Teenjok


Produkují složité a krásné vzory bavlněných a hedvábných látek - zejména v Baan Natum, Baan Namon a Baan Hua Thung.

 


Hat Wang Ngeon


je písčitá pláž ze které startují raftařské výpravy dolů po řece Mae Yam do Kangluang.


Kaeng Luang


je velký meandr řeky Mae Yom. V období monzunových dešťů se pravidelně rozvodňuje. Řeka tu naráží do skály uprostřed proudu a vymršťuje do vzduch plující větve, což s pozadím skal působí velice démonicky.


Skalní zahrada Maharat


Lokalizovaná v Národním parku Doi Phaklong. Je to holá a široká oblast s mnoha pitoreskně tvarovanými velkými a malými skalami (jako měsíční povrch). Najdeme tu místo pro relaxaci a stánky s jídlem a občerstvením.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Phrae 2 - pokračování

Doi Phaklong NP - info o Národním parku (A)

Lum Num Nan NP - info o Národním parku (A)

Mae Yom NP- info o Národním parku (A)

Pae Muang Pee FP - info o Národním parku (A)

Wiang Kosai NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám