Nong Khai


 

Počet obyvatel

905 000

Rozloha

7 332 km2

Hlavní město provincie

Nong Khai (46 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

620 km

Sousední provincie

Loei, Laos, Nakhon Phanom, Sakon Nakhon, Udon Thani

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nong Khai, Tha Bo, Bung Kan, Phon Charoen, Phon Phisai, So Phisai, Si Chiang Mai, Sangkhom, Seka, Pak Khat, Bung Khong Long, Si Wilai, Bung Khla, Sa Khrai Minor-district, Fao Rai Minor-district, Rattana Wapi Minor-district, Muang Nong Khai Municipality

 

Od 11.3.2011 se z provincie oddělily následující okresy: Muang Bung Kan, Pak Khat, So Phisai, Phon Charoen, Seka, Bung Khong Long, Si Wilai, Bung Khla a byla vytvořena samostatná provincie Bueng Na.


ÚVOD


Nong Khai je hraniční provincie s Laosem v severovýchodním Thajsku. Je lemovaná řekou Mekong a Most přátelství je vstupní branou do Vientienu, vzdáleného jen 26 kilometrů. Má průměrnou nadmořskou výšku 365 m.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO


Památník Prap Ho


tento památník byl postaven na paměť mrtvým při potlačování čínského povstání v roce 1886. Postavil ho princ Prachak Silpakhom a původně stál za policejní stanicí, ale v roce 1949 byl přestěhován na současné místo na křižovatku u vstupu do Nong Khai. Památník má nápisy v thajštině, čínštině, laosštině a angličtině. Každého 5. března se tu koná velká oslava.


Wat Pho Chai a Luang Pho Phra Sai


tento uctívaný zlatý Buddha pochází ze starověké laoské říše Lan Chang. Traduje se, že je jednou ze 3 soch objednaných 3 dcerami krále Lan Chang. V roce 1778 ji ve Vientiane uloupil budoucí král Rama I., ale při transportu spadla do řeky a jakoby zázrakem se opět vynořila. Dnes je umístěná v chrámu Wat Pho Chai a každý červenec se tu koná velká slavnost.


Phra That Bang Phuan


je velmi stará pagoda uchovávající svaté ostatky Buddhy. Pagoda byla přestavována za krále Chai Chettha, ale později se díky dešťům začala rozpadat a v roce 1970 pak byla komplexně obnovena. Pagodu najdeme na silnici č.211 a vždy v lednu se tu koná slavnost.


Phra That Nong Khai


v roce 1847 se sesula do řeky Mekong a dnes můžeme její zbytky vidět jen při nízkém stavu vody.


Pláž Jom Manee


pláž na břehu Mekong je nejkrásnější v dubnu kdy voda ustupuje. Je to oblíbené místo pro turisty.


Most přátelství (Thajsko-Laos)


je první mezinárodní most přes Mekong. Spojuje Nong Khai s Vientiane a byl postaven společně vládami Austrálie, Thajska a Laosu. Otevřen byl 8.dubna 1994.


Sala Kaew Koo a Ban Na Thorng


jedinečné místo s mnoha buddhistickými sochami. Sala Kaew Koo je asi 3 km z Nong Khai na silnici Nong Khai - Phon Phi Sai Sai.


Trh Tha Sadet


je orientální trh. Otevřený každodenně 10.00-18.00. Většina zboží pochází z Indočíny a je to oblíbené místo nákupů jak Thajců, tak turistů.


OKRES BUNG KAN


Phu Tork


je osamělá hora, dnes vyhlášené meditační centrum. Na vrchol se nechá vystoupit po schodišti dokončeném v roce 1974. Toto horské meditační středisko má 7 "poschodí", každé s jiným výhledem a atmosférou. Nejzajímavější je čtvrté (sídlo jeptišek) a páté (s hrobem mnicha jménem Ajarn Chuan, který středisko založil). Mezi nimi je ještě několik jeskyní a vrchol pokrývá stinný les. Nechá se sem vyjet mikrobusem z Amphoe Bung Kan nebo automobilem po silnici č.212 (46 km).


Národní park Phu Wua


má rozlohu 186,5 km2 a rozkládá se v Amphoe Bung Kan a Amphoe Se-Ka. Žije tu řada druhů zvířat jako: sloni, tygři, leopard, medvěd, bažanti, opice a giboni. V rezervaci můžeme navštívit řadu atrakcí, jako např: jeskyni s vodopádem, ve kterém je možno se koupat, podivuhodné skalní útvary, vodopád Cha Naen, jezírko Bung Chanaen, jeskyni Chan Pha, vodopád Sa-Am atd.


OKRES SANG KHOM


Vodopád Than Thong


v Ban Pha Tang, dostupný po silnici č.221a 2186. Padá z 30 m útesu do jezírka pod ním.


Vodopád Than Thip


se také nazývá vodopád Tard Serm a je v Ban Serm. Dostaneme se k němu stejnou trasou jako k vodopádu Than Thong. Je to úzký krásný vodopád se třemi kaskádami (70, 100 a 70 m vysoké).


OKRES THA BO


Tabáková vesnice


je na silnici č.211. Vesničané pěstují tabák podél břehu řeky Mekong. K vidění jsou krásné scenérie a možnost studovat místní způsob života.


Wat Nam Mong a Luang Pho Phra Cho Ong Tue


je největší zlatá socha Buddhy v provincii Nong Khai a najdeme ji v chrámu Wat Nam Mong. Podle legendy pochází z roku 1562 kdy ji pro krále Chai Chettha vyrábělo 500 dělníků ze směsi zlata, mosazi a stříbra. Legenda dále praví, že bůh Indra a 108 andělů muselo nakonec dokončit práci a trvalo jim to 7 let a 7 měsíců. Říká se, že při pohledu na sochu se okamžitě rozplynou všechny smutky. Do chrámu se dostaneme po silnici č.211.


Rybářská vesnice


je umístěná v Tambon Khong Nang, Amphoe Tha Bo na silnici Tha Bo-Sri Chiang Mai. Vyrábí se tu čerstvé rybí produkty a ryby odtud jsou dodávány do Bangkoku a severního Thajska.


Vesnice Phan-Kra-Yor


je na silnici z Ban Nong Song Hong do Amphoe Tha Bo. Vyrábí se tu placky z rýžové mouky, ze kterých se dále dělají vaječné rolky, které se exportují do širokého okolí.


OKRES PAK CART


Wat Sawang A-rom


chrám je na silnici č.212 na úpatí hory. Uvidíme tu skalní formace, velké kameny a stinné stromy všude kolem. Z chrámu se naskytne rázovitý pohled na okolní oblasti.


OKRES SRI CHIANG MAI


Wat Hin Mak Peng


je meditační středisko pro mnichy, jeptišky a poutníky. Tento klidný chrám přiléhající k Mekongu je ideální pro odpočinek. Najdeme ho na silnici č.2186.


FESTIVALY


Bang Fai Phaya Nak


je legendami opředený zvláštní úkaz. Na konci buddhistického půstu vystupují z řeky Mekong do výše 10-20 m ohnivé koule. Jsou viditelné z nábřeží Phon Phisai a Rattanawapi. Podle jedné z četných legend je právě tento úsek řeky domovem mýtického hada Naga, který je údajným původcem ohnivých koulí. Podívaná je každoročně sledována z břehů staitisíci lidí a je propírána sdělovacími prostředky, které se ji snaží vysvětlit nesčetnými způsoby a najít materiální základ. Thajci se obecně spokojují s vysvětlením, že je to prostě jeden z mnoha zázraků, které se v království běžně vyskytují. Uspokojivé vysvětlení stále ještě nebylo nalezeno a každoročně se tu koná stěhování národů a 50-ti kilometrové dopravní zácpy na cestě k řece. Pokud byste chtěli tento úkaz spatřit na vlastní oči, nezapomeňte na to, že jednou z nutných podmínek vedoucích k úspěchu je absolvování postního období. Inu, něco za něco... Ve stejné době se také na řece koná závod lodí mezi Thajskem a Laosem.

Pokračování...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bang Fai Phaya Nak

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám