Roi Et


 

Počet obyvatel

1 320 000

Rozloha

8 300 km2

Hlavní město provincie

Roi Et (36 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

508 km

Sousední provincie

Kalasin, Mukdahan, Surin, Sisaket, Yasothon, Mahasarakham

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Roi Et, Kaset Wisai, Pathum Rat, Chaturaphak Phiman, Thawatchaburi, Phanom Phrai, Phon Thong, Pho Chai, Nong Phok, Selaphum, Suwannaphum, Muang Suang, Phon Sai, At Samat, Moeiwadi, Si Somdet, Chang Han, Chiang Khwan Minor-district, Nong Hi Minor-district, Muang Roi Et Municipality


ÚVOD


Roi Et je provincie umístěná v střední části severovýchodu Thajska na Khoratské plošině. Město Roi Et je situován blízko řeky Chi s malebným jezerem Phalan Chai ve středu. Bývalo to velké a slavné město nazývané Saket Nakhon mající 11 městských bran a 11 satelitních měst a vazalských společenství.


Historie


historie města Roi Et začíná v pozdně Ayutthayském období, když se laoský král z Champasaku usadit se svými lidmi v oblasti Amphoe Suwannaphum. Později za vlády krále Taksina se město Roi Et přestěhovalo na sever do současného místa, zatímco Suwannaphum zůstal v jeho původním umístění doposud. Kromě historických důkazů existují archeologické nálezy svědčící o tom, že oblast byla lokalitou prehistorických lidí. Byla také pod vlivem starověkého Khmerského království o čemž svědčí řada archeologických míst v Khmerském stylu jako Ku Phra Kona v Amphoe Suwannaphum, Ku Kasing v Amphoe Kaset Wisai, Prang Ku v Amphoe Thawatchaburi atd.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Jezero Phalanchai


je položené v srdci provincie Roi Et a je pokládáno za její symbol. Uprostřed tohoto velkého jezera je ostrov ozdobený velkými květinovými zahradami s různými druhy stromů poskytujících stín. Je možno si zde půjčit lodičku nebo obdivovat místní zajímavosti jako: městská svatyně, velký kráčející Buddha, květinové hodiny, Phu Phalan Chai (imitace zoo s vodopádem), koutek zdraví, kde je možno si zacvičit nebo dětské hřiště.


Roi Et Somdet Phra Srinakharin park


je veřejný park v srdci města, otevřený v roce 1986 o rozloze 225 rai. Park je ozdobený různými druhy květin, rostlin a různě velkými stromy poskytujícími stín. Zajímavostmi jsou fontána ve střední části parku, bílá věž s hodinami umístěná v srdci města a knihovna pro veřejnost.


Wat Buraphaphiram


na východ od Thanon Phadung Phanich má thajského nejvyššího stojícího Buddhu v postoji požehnání, pojmenovaného "Phra Phuttha Ratana Mongkhon Maha Muni". Socha je postavena ze železobetonu a pod jeho základnou je několik muzejních prostor. Výška sochy je 68m. Na východní straně chrámu, přiléhajícího k starověkému městskému příkopu je svatyně Chao Pho Maha Sakdanuphab, vysoce ctěná místními lidmi.


Wat Klang Ming Muang


tento velmi starý chrám pochází z doby před založením Roi Et, zatímco jeho hlavní svatyně byla postavena v pozdně Ayutthayském období. Nyní je tento chrám využíván jako buddhistická škola. Uvidíme tu krásné a cenné nástěnné obrazy z Buddhova života na vnitřní straně zdi hlavní svatyně.


Wat Sa Thong


v tomto chrámu se nachází vysoce ctěný Luang Pho Sangkatjai (šťastný Buddha), prastará socha, kterou sem umístil v roce 1782 Phraya Khattiya Wongsa (Thao Thon) - první vládce Roi Et.


Národní muzeum


Původně bylo zřízeno jako Isanské textilní muzeum s cílem demostrovat denní život v Roi Et ovlivněný konzervativním obyvatelstvem se silnou buddhistickou tradicí, jednoduchým způsobem života v této většinou venkovské provincii odrážejícím se v jeho umění a řemeslech - zvláště v tkaní látek. Muzeum také zahrnuje exponáty ze zeměpisu, geologie a archeologických oblastí. Bylo otevřeno v roce 1997 a má šest hlavních expozic. Najdeme ho na Ploenjit Rd., Naimuang. Tel. (043) 514-456. Otevřeno je: 09.00 - 16.00 (st-ne).


OKRES KASET WISAI


Ku Ka Sing


je velice dobře zachovalá ruina velkého Khmerského chrámu. Uvidíme tu zbytky tří prangů a několika viharnů ("Bannalai") obklopených zdmi se čtyřmi branami a příkopem. Stavba z pískovce je kombinována s cihlami a omítkou. Obsahuje řadu hinduistických symbolů - např. phallus, symbol boha Šivy v hlavní svatyni, tříhlavé slony Erawan vyřezané na překladech a mytické zvíře Nakan s tváří lva. Chrám byl postaven v Khmerském stylu nazývaném "Bapuan styl" v letech 1017-1087. Účelem stavby bylo uctívání Šivy, nejvyššího boha v bráhmanismu.


OKRES SUWANNAPHUM


Ku Phra Kona


je umístěný v Ban Ku, Mu 2, Tambon Sa Khu, Amphoe Suwannaphum, asi 60 km z Roi Et. Chrám byl postaven v Khmerském stylu mezi roky 1017-1087. Najdeme tu tři cihlové prangy obklopené svatyněmi a pískovcovými zdmi. Prostřední prang byl v roce 1928 rekonstruován a najdeme tu Buddhovu sochu a stopu. Celý areál je nádherně vyzdoben tradičními hinduistickými symboly.


OKRES SELAPHUM


Bung Klua


je umístěná v oblasti Tambon Muang Phrai, Amphoe Selaphum, 10 km na východ od Amphoe Selaphum. Je to velká nádrž zabírající oblast 7 500 rai, mající bílý čistý písek podél břehů. Je častým cílem místních turistů zejména o prázdninách.


OKRES PHON THONG


Laem Phayom


tento mys je vyhledávaným místem rekreace na východě velkého jezera Phon Thong které zabírá přibližně 20 rai.


OKRES NONG PHOK


Literární botanická zahrada


zde rostou všechny druhy rostlin a stromů uváděných v severovýchodní literatuře. Je umístěná v Národním parku Dong Ma E, Tambon Pha Nam Yoi, Amphoe Nong Phok, 85 km z Roi Et. Zabírá oblast 1 000 rai, která je užívaná jako plantáže rostlin a stromů zmíněných ve všech typech literatury jako např.: Phra Wetsandon, Lilit Phra Lo, Lilit Taleng Phai atd. Mimoto tu roste řada bylin s tajnými lékařskými účinky. Krajina parku je překrásná.


Arboretum Pha Nam Yoi


Pha Nam Yoi je velký kamený útes přes který teče voda a řada malých pramínků v Phu Khao Khieo, Ban Khok Klang, Tambon Khok Sawang. Celková rozloha arboreta je 20 000 rai a uvidíme tu druhy tvrdého dřeva v cenném a nádherném lese. Je to také lokalita řady druhů zvířat jako černá zvěř, jelen, divoký kohout a slepice.


Wat Pha Nam Thip Thep Prasit Wanaram


je chrám stojící na velkém kopci. Mimo svatyně na skalní platformě (40 x 80 m) je nejzajímavější atrakcí chrámu největší čedi v Thajsku Phra Maha Chedi Chaimongkon (101 m široká, 101 m vysoká, zabírající oblast 101 rai - 101 se thajsky řekre "roi et" - odtud možná pochází jméno provincie...).


FESTIVALY


Bun Khao Chi festival


od roku 1993 se koná v Amphoe Pho Chai, každým rokem během druhého víkendu v únoru.


Kin Khao Pun Bun Phawet


tento svátek se koná od roku 1991 každou první sobotu a neděli v březnu v Somdet Phra Si Nakharin parku u jezera Phalanchai. Koná se 13 průvodů vyzdobených podle jednotlivých provincií a řada dalších akcí.


Průvod svíček v buddhistickém půstu


koná se na Asalha Puja den každým rokem v oblasti Somdet Phra Si Nakharin parku. Ozdobený průvod obchází město.


Bung Ban Fai festival


stará tradice raketového festivalu je udržovaná v několika okresech provincie během května-června, zejména v Amphoe Phanam Phrai a Amphoe Suwannaphum.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Provincie Roi Et má několik známých místních produktů jako např.: skvělé barevné hedvábné látky z Ban Wai Luem v Amphoe Thawatchaburi, nejen v Thajsku proslulý Khaen (bambusová flétna) z Ban Sikaeo, Amphoe Muang Roi Et. A zejména "fuem" (tkalcovské stavy) z Ban Khuang, Amphoe Thawatchaburi.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám