Chonburi


 

Počet obyvatel

1 105 000

Rozloha

4 363 km2

Hlavní město provincie

Chon Buri (45 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

83 km

Sousední provincie

Chachoengsao, Rayong, Chanthaburi

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Chon Buri, Ban Bung, Nong Yai, Bang Lamung, Phan Thong, Phanat Nikhom, Si Racha, Ko Sichang, Sattahip, Bo Thong, Bang Sa-re Sub-district Branch, Laem Chabang Sub-district Municipality, Saen Suk Sub-district Municipality, Ban Bung Sub-district Municipality, Muang Phattaya, Muang Si Racha Municipality, Muang Phanat Nikhom Municipality, Muang Chon Buri Municipality


ÚVOD


Nejproslavenějším místem provincie Chonburi je letovisko Pattaya ležící na pobřeží Thajského zálivu, 147 km jihovýchodně od Bangkoku. Ale provincie toho nabízí daleko víc - řadu ostrovů, historických památek, chrámů, nekonečné ananasové plantáže atd. Je to také jedna z nejprůmyslovějších oblastí Thajska. Nákladní přístavy a rafinerie v Si Racha, přetížené dálnice, ale také vynikající golfové hřiště, to vše je panoptikum tepající hektickým životem 24 hodin denně.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO


Ang Sila


je přímořská rybářská vesnice, 5 kilometrů od města. Mnoho zdejších obyvatel se věnuje zpracování granitu (žula). Vyrábí se jak praktické potřeby pro domácnost, tak ozdobné předměty starobylých tvarů nebo figurální předměty (lvi, sloni, koně atd.). U tržnice stojí dvě budovy v evropském stylu z doby krále Ramy IV. sloužící původně pro rekreaci členů královské rodiny a jejich zahraničních návštěv. Je to v podstatě první přímořské rekreační středisko v Thajsku.


Bang Saen


je mezi obyvateli provincie a zejména Bangkoku, oblíbeným víkendovým rekreačním plážovým střediskem. Od města je vzdáleno jen 14 km (po silnici č.104 a pak odbočit asi 3 km do prava). O víkendech bývá tato dlouhá a pěkná pláž přeplněná rodinami s dětmi. Ve všední dny zeje prázdnotou. K dispozici je celé spektrum ubytovacích a stravovacích kapacit a je to vhodná alternativa pro ty, kterým není po chuti hlučná a lascivní Pattaya.


Khao Sam Muk


je nízký kopec mezi Ang Sila a Bang Saen. Z jeho vrcholu je krásný výhled na panorama pláže Bang Saen. Potkáte tu divoké opice a při úpatí narazíte na thajskou a čínskou svatyni vysoce uctívanou obyvateli. Místní legenda praví, že z útesu skočili dva milenci, jejichž lásce nepřáli rodiče.


Nong Mon Market


tuto proslavenou tržnici snadno najdete při Sukhumvit Rd. u odbočky na Bang Saen. Nabízí obrovské množství místních výrobků - hlavně potravin. Mezi nejznámější patří nesčetné druhy sušených ryb a mořských plodů, dále místní "khao lam" (rýže pečená v bambusu), "ho mok" (kořeněná vařená rybí placka) a řada dalších specialit a cukrovinek.


Svatyně Phra Buddha Sihing


je umístěná na Wachiraprakan Rd. přibližně 500 m od radnice. Svatyně je domovem stříbrné repliky Phra Buddha Sihing (originál je v Národním muzeu v Bangkoku). Extrémně krásná socha je vysoce ctěná obyvateli města a byla zde instalována za účasti krále v roce 1961.


Mořský vědecký institut univerzity Burapha


je umístěný v univerzitě Burapha v Bang Saen. Je to moderní akvárium s realistickým podvodním světem. Otevřeno je denně, kromě pondělí, od 8.30 do 16.30. Vstupné je 20,- THB pro dospělé a 10,- THB pro děti. Tel.: 0 3839 1671-3.


Wat Yai Inthraram


je umístěný na Chetchamnong Rd. ve městě. Je to starý chrám v Ayutthaya stylu. Za pozornost stojí ubosot a vihan s vyřezávanými dveřmi. Čtvercový mondop s pyramidovou střechou ukrývá Buddhovu stopu. Ubosot byl zrenovován za vlády krále Ramy III. a byl "vylepšen" o zdobená okna. Uvnitř jsou nástěnná malby, které byly dlouhou dobu restaurovány. Před chrámem stojí socha krále Taksina, který se tu několikrát zastavil po pádu Ayutthayi v roce 1767, když soustřeďoval novou armádu v pevnosti v Chantaburi.


OKRES BANG LAMUNG


Jeho srdcem je Pattaya - jedno z nejnavštěvovanějších plážových středisek Asie a synonymum pro relaxaci a nezapomenutelné prázdniny. Zábavní parky, muzea a svěží botanické zahrady nabízí mnoho druhů zábavy a kulturního vyžití bez rozdílu věku. A po setmění nabízí Pattaya všechna pokušení a kouzla nočního života s neuvěřitelným množstvím restaurací, nočních klubů, barů, diskoték, koktail-barů a kabaretů. Pattaya může být ztřeštěná, drzá, krásná nebo něžná a nabízí vše, co lze očekávat od mezinárodního plážového střediska.

Více informací ...


OKRES KO SI CHANG


Skalnatý ostrov Ko Si Chang jakoby snad ani nepatřil do této oblasti. Jeho klid a ospalost ostře kontrastuje jak s průmyslem přetíženým Si Racha, tak s hektickou Pattayou. Bývalo zde rekreační středisko krále Ramy V. a také celní stanoviště pro lodi mířící do Bangkoku. Najdeme tu ovšem několik zajímavých chrámů a klidné malé pláže , které jsou cílem jen několika málo zatoulaných baťůžkářů.

Více informací ...


OKRES PHANAT NIKHON


Promotion Centre for Bamboo Basketry Skills


činnost tohoto centra proslavilo jemné košíkářské zboží z Phanat Nikhom. Původně se zde vyráběly pouze předměty pro denní použití, postupně se spektrum rozšířilo i o dekorativní rukodělné výrobky. Nejznámější je trh na Ko Kaeo Rd. za místním tržištěm. Pohled na výrobní proces a vysokou kvalitu zpracování nabízí návštěva v Promotion Centre na Intha-asa Rd. u okresního úřadu, který byl zřízen jako královský projekt pod patronací královny.


OKRES SATTAHIP


Ao Dong Tan


je nádherná zátoka lemovaná cukrovými palmami, podle kterých nese i svůj název. Příjemná a poklidná atmosféra je velice oblíbená u místních obyvatel a určitě se bude líbit i ostatním návštěvníkům.


Bang Saray


Bang Sa-re nebo Bang Saray je rybářská vesnice asi 16 km jižně od Pattaya, (nutno odbočit do prava na 164. km). Na jih od Bang Saray je hluboká zátoka vhodná k rybaření. Na severu jsou ubytovcí kapacity a stravovací zařízení, vše při pláži.


Chong Samae San


je vesnice nabízející vynikající příležitost k rybaření. Je umístěná asi 17 km od přístavu Sattahip. K dispozici je ubytování v bungalovech a možnost pronajmutí lodě pro rybaření u okolních ostrůvků. Celá oblast je však pod správou královského námořnictva z nedaleké velké základny, takže se připravte na možnost kontroly.


Hat Nang Ram


je asi 200 m dlouhá pláž nedaleko od přístavu Sattahip. Na začátku pláže stojí památník Kromluang Chumphonkhetudomsak, "otce" královského thajského námořnictva. Atmosféra je zde velice klidná se stínem pinií a frangipani (plumeria acutifolia).


Hat Toei Ngam


pláž lemovaná stromy toei (Pandanus kaida Kurz) vytváří asi 200 metrový záliv a je známá svojí klidnou atmosférou. Na severní straně se nachází námořní muzeum a památník. Pláž je pod správou námořnictva, nicméně je přístupná od 6 do 19 hod. každý den.


Zahrady Nong Nooch


Přibližně 18 kilometrů jižně od Pattaya odbočte na 163. km doleva a ocitnete se v jiném světě. Krajina od obzoru k obzoru zpracovaná do nejmenšího detailu do podoby nevšedně krásného tropického parku. V jeho centru je k dispozici řada atrakcí: orchideová zahrada, ZOO a velký amfiteátr s národopisným představením a následnou sloní šou. Většina návštěvníků je fascinována krásou přírody a dokonalostí parkových úprav a v úžasu do nekonečna fotí a obdivuje. Návštěva tohoto místa patří k naprosté povinnosti každého kdo zavítá na Pattayu. Představení začínají v 10.15 a 15.45. Vstupné je 300,- THB. Tel: 0 3842 9321, 0 3842 9958, 0 3870 9358-62.


Wat Yansangwararam


Jen 12 km jižně od Pattayi narazíte na skvost thajské chrámové architektury - rozsáhlý chrámový komplex (60ha) Wat Yansangwararam, vybudovaný v rámci královského projektu pro provincii Chonburi. Stavěl se od roku 1975 do roku 1996 a bylo zde proinvestováno přes 27 miliard THB (600 miliónů USD) a výsledek tomu skutečně odpovídá. Wat Yan (jak se také zkráceně nazývá) byl zasvěcen Somdej Phra Yanasangworn, nejvyššímu patriarchovi neboli hlavě thajských buddhistů. Komplex je protkán divukrásnými parky a uprostřed se nachází velké jezero s vodotrysky, které si v ničem nezadají s Curychem ve Švýcarsku. Najdeme zde řadu chrámů v různých architektonických stylech. Mezi nimi zejména: Khmerský mondop s replikou Buddhovy stopy; thajský chrám - bílou, 40 metrů vysokou chedi na kopci nad komplexem, který obsahuje památky na Buddhu a jeho učedníky; švýcarský chrám; a svatyně v indickém, singaporském a japonském stylu. Stojí zde také památníky se sochami Krále Ramy VII. a jeho manželky, socha milované Královny Matky a voskové sochy 20 uctívaných mnichů.


Wihan Sien


Skutečnou perlou tohoto komplexu je ovšem poněkud mondénní čínský chrám Wihan Sian (někdy také nazývaný Anek Kusala Sala) - kombinace chrámu a muzea. Chrám byl otevřen slavnostně králem v roce 1993, byl vybudován čínskými potomky žijícími v Thajsku a je doslova přeplněn obrovskou sbírkou čínských uměleckých děl, soch, starožitností, mnohobarevných draků a obrazů a scén z Buddhova života.


Khao Chee Chan


Neboli "Nebe na zemi" nebo také Buddhova hora. V Thajsku není den, kdy byste nespatřili Buddhův obraz, ale pokud hledáte největší na světě, tak je to jen asi dva km od komplexu Wat Yan. 130 metrů vysoký, 70 metrů široký, viditelný zdaleka na téměř kolmé skále nazývané "Buddhova hora, Khao Chee Chan, nebo Phra Phuttha Maha Vachira Utta Mopas Sasada". Buddhova hora má velice zajímavou historii. Během vietnamské války tu byl kamenolom který sloužil pro stavbu nedalekého letiště a americké základny a po válce pro komerční účely různých stavebních společností. V roce 1976 byla těžba zastavena a vznikl projekt na Buddhův obraz. Ten byl dokončen v roce 1996 u příležitosti 50. výročí nástupu krále na trůn. Během dvou dnů byly do skály za pomoci nejmodernější americké laserové technologie vyřezány rýhy obrysu obrazu, které byly potom několik měsíců vyplňovány zlatem. Cena celkového projektu byla asi 150 miliónu THB (přes 3 milióny USD). V rozlehlém parku, který obklopuje skálu najdeme komplikované zahrady a množství stupňovitých bazénů naplněných lotosovými květy. Návštěva zde je ideální konfrontací k hektické atmosféře turisticky exponované Pattayi.


OKRES SI RACHA


CMT letecký klub


tento proslavený letecký klub najdete na 10. km dálnice č.36 směrem ke Khao Kheow open zoo. Pěstěná travnatá přistávací plocha je určená jak pro ultralight letadla tak pro RC modely letadel. Klub nabízí svým členů, tak i návštěvníkům kompletní servis všetně licentované letecké školy a obchodu s RC modely. Návštěvník lze užívat si 15-minite letět na lehké letadlo s zručný instruktor, který stojí 1,300 baht na osobu. To je otevřít se v sobotu a neděle ode 9 .m.-6 p.m. Hovor 0 3827 3250-7 pro další informace


Khao Kheow open ZOO


někdy také psáno ja ko Khao Khieo (nebo Khiew) je něco mezi obrovskou ZOO a safari. Najdeme ji na Sukhumvit Rd. přibližně 20 km jižně od Chon Buri. Žije zde více než 200 druhů divoké zvěře v simulovaném přirozeném prostředí. Žijí tu jak tradiční thajská zvířata, tak řadu dovezených druhů. Otevřeno je denně od 8 do 18 hod. K vidění je několik představení se zvířaty a také noční safari. Vstupné je 300,- THB pro dospělé a 150,- THB pro děti. Tel.: 0 38 29 8188, 0 3829 8270 ext 19.


Ko Loi


je malý ostrůvek při severní pobřeží Si Racha. S pevninou je spojen mostem a je to populární místo pro zábavu místních lidí. Po schodišti se dostanete na vrchol kopce, ze kterého se naskýtá roztomilá podívaná na moře.


Vodopád Chan Ta Then


nachází se přibližně 15 km od Sukhumvit Rd. na stejné cestě ke Khao Khieo open zoo. Poslední část silnice blízko u vodopádu je již docela strmá. Vlastní pětistupňový vodopád je přístupný pěšky a nejlepší doba k návštěvě je od srpna do listopadu, kdy má dostatek vody.


Saithip motýlí zahrada


15 akrová zahrada považovaná za největší v Asii se nachází na 10. km silnice č.36. Součástí je také včelí muzeum a orchidejová farma. Zahrada je otevřena denně od 8.30 do 17.30 p.m. Vstupné je 80,- THB pro dospělé a 40,- THB pro děti. Tel.: 0 3829 8330.


Siracha tygří ZOO


je na 20. km silnice č. 36 mezi Pattaya a Bang Saen. Chová velké množství bengálských tygrů, krokodýlů a jiných zvířat. Uvádí představení s tygry a krokodýly a v průchozí chovné stanici jsou k vidění takové kuriozity jako prasnice kojící tygří mláďata nebo společné soužití tygra a psa. Park je otevřen denně od 9 do 16 hod. Vstup je 250,- THB pro dospělé a 150,- THB pro děti. Tel.: 0 3829 6556-8 nebo 0 2530 7412-3. V roce 2004 byla část tygří populace utracena (cca 80 kusů) po infikaci ptačí chřipkou.


FESTIVALY


Chonburi buvolí závody


konají se každý rok v Chon Buri během října. Vodní buvol je jeden ze základních prostředků v životě thajských farmářů, ale při této slavnosti jde více o zábavu než o orání polí. Koná se při ní řada soutěží, jejichž vrcholem jsou buvolí dostihy. Nechybí ale ani takové speciality jako je soutěž krásy bůvolů. Festival je vždy hojně navštěvován jak Thajci tak turisty.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Pattaya

Ko Sichang

Khao Chao Bor Thong Waterfall FP

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám