Sing Buri


 

Počet obyvatel

225 000

Rozloha

823 km2

Hlavní město provincie

Sing Buri (22 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

142 km

Sousední provincie

Ang Thong, Suphan Buri, Chai Nat, Nakhon Sawan, Lop Buri

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Sing Buri, Bang Rachan, Khai Bang Rachan, Phrom Buri, Tha Chang, In Buri, Muang Sing Buri Municipality


ÚVOD


Sing Buri je zajímavé prehistorické město. Vzniklo za vlády krále Ramy V. sloučením 3 malých měst na břehu řeky Chao Phraya na sever od Ang Thong (Sing Buri, In Buri a Phrom Buri).


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Wat Phra Non Chaksi


3 km z města. Nachází se tu velmi rezervovaný ležící Buddha skoro 46 m dlouhý. Chrám je otevřený denně pro veřejnost.


Wat Phikun Thong (Wat Luang Pho Pae)


najdeme ho 9 km z Wat Phra Non Chaksi v Tambon Wihan Khaeo, Amphoe Thachang. Jeho socha Buddhy nazývaná "Phra Yai Prathanphon" nebo "Phra Phuttha Suwan Mongkhon Mahamuni" je nesmírně uctívaná lidmi ze širokého okolí. Je to nejvyšší socha sedícího Buddhy v Thajsku. Je vysoká 42 m a široká 23m. za návštěvu stojí ale i pro svoji nádherné parkové úpravy a proslulou meditační zahradu (Dharma Garden).


Wat Pho Kao Ton


je umístěný v nejbližším okolí Khai Bang Rachan. Viharn obsahuje sochu Phra Archan Tammachot, buddhistického mnicha jenž byl význačný historický vůdce vesnice Bang Rachan.


Wat Na Phrathat


chrám původně nazývaný "Wat Hua Muang" je umístěný západně od Chaksi ležícího Buddhy v Tambon Chaksi, AmphoeMuang. Uvidíme tu prastarý prang který pochází z Khmerského období.


Památník hrdinů a Khai Bang Rachan park


Figury na památníku připomínají hrdinné bojovníky vesnice Bang Rachan, kteří se za vlády krále Ekkathata v roce 1765 hrdinně postavili nesrovnatelné přesile barmské armády táhnoucí na Ayutthayu. Navzdory přesile museli barmští vojáci podniknout osm útoků proti vesnici než byla poražena kvůli nedostatku zbraní. Tento hrdinský výkon je dodnes připomínán a vysoko ceněn všemi Thajci.


Wat Phra Prang a pece Maname


v Amphoe Bang Rachan, asi 17 km ze Sing Buri. Obsahuje prehistorický prang vybudovaný během vlády krále Narai Velikého a Buddhovu stopu. Nedaleko byly objeveny 4 starověké pece z Ayutthaya období.

 


Národním muzeu In Buri


je umístěné uvnitř chrámu Wat Bod, Amphoe In Buri. Uchovává několik nádherných archeologických předmětů, některé osobní věci krále Ramy V., velkou stínohru z Wat Prasuk, různé mnišské vějíře, Buddhovu sochu ze zeleného kamene, starověký cukrový lis atd.


FESTIVALY


Khai Bang Rachan Hero Day


obvykle 4. - 6. února v Khai Bang Rachan parku. Uctívá se socha Phra Archan Tammachot a hrdinové bitvy u Bang Rachan. Konají se představení historické bitvy a další lidové atrakce.

 


Sig Buri festival pojídání ryb a Red Cross Fair


na konci prosince. Provincie je pověstná hojností ryb, zejména Pla Mae La, která se připravuje podle místního tradičního receptu.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Tradičním suvenýrem jsou výrobky pletené z bambusu, produkty z palmových listů Moo Ban Ranam, rukodělné výrobky z Moo 6, Tambon Shinamrai, Amphoe In Buriv. Dále různé druhy jídla jako sušené vepřové a rybí maso.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám