Mukdahan (1)


 

Počet obyvatel

335 000

Rozloha

4 340 km2

Hlavní město provincie

Mukdahan (35 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

668 km

Sousední provincie

Amnat Charoen, Yasothon, Roi Et, Kalasin, Sakon Nakhon, Nakhon Phanom, Laos

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Mukdahan, Nikhom Kham Soi, Don Tan, Dong Luang, Khamcha-i, Wan Yai, Nong Sung, Muang Mukdahan Municipality


ÚVOD


Perla na břehu Mekongu


Mukdahanu se také květnatě říká: "krásné město na břehu Mekongu, sladký tamarind, původ řeky Phaya, skvělá hora, cenný starověký buben, osm pilířů kultury, malebná hora Manorom a krásná Kra Bao lslet". Řeka Mekong, na jejímž břehu město leží je centrem života provincie. Návštěva v Mukdahanu by měla trvat alespoň 3 dny a měla by zahrnout i cestu na druhý břeh do Laoského města Sawannakhet.


Historie


Mukda nebo Mukdahan je podle prastaré legendy jeden z devíti drahokamů, kterým se říká Nopparatana. Podle této legendy se jisté noci Mukda rozzářil, vynořil se z hory Manorom, plul podél břehu Mekongu a nakonec spadl do oblasti kde se potok stéká s řekou. Tak byl tento potok pojmenován "Huay Muk". Mukdahan je starověké město. Historické důkazy mluví o tom, že Chankinnaree, princ z Phonsim na levém břehu Mekongu, poslal své lidi přes řeku vystavět nové město (kolem roku 1770), které pojmenoval podle potoku jako "Mukdahan". Mukdahan byl do roku 1907 součástí provincie Udon, poté patřil pod Nakhon Phanom a v roce 1982 se stal 73. provincií Thajska.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Svatyně Mung Muang


na silnici Song Nang Sathit pochází ze stejné doby, jako město samo.


Svatyně Song Nang Phee Nong (dvě sestry)


na silnici Samran Chai Khong, blízko imigračního úřadu, je pokládaná místními lidmi za svaté místo spolu se svatyní Mung Muang. Na obou místech se každoročně konají náboženské obřady.

 


Wat Sri Mongkol Thai


je chrám postavený vietnamskými přistěhovalci v roce 1956 se sochami mytických tvorů. Nejdůležitější socha Buddhy se jmenuje Pra Chao Ong Luang.

 


Wat Yot Kaew Siwichai


zde najdeme obrovskou sochu sedícího Buddhy ve vihanu s otevřeným průčelím a prosklenými stěnami.


Wat Si Bun Ruang


největší atrakcí tohoto chrámu na Samran Chai Khong silnici je Buddha jménem Phra Phuttha Sing Song. Bronzová socha je 1 metr široká a 1,2 metru vysoká. Král Chao Kinnari ho sem nechal přivézt z Vientienu v době založení města. Každý Songkran (Thajský nový rok) se tu koná velká slavnost.


Hraniční přechod Thajsko-Laos


brána do Sawannakhetu na Laoském břehu Mekongu. Zde je mnoho míst vhodných pro návštěvu: muzeum dinosaurů, lng Hung Stupa, Phon Stupa atd. Přechod je otevřen denně od 8.00 až do 17.00. V oblasti operuje několik cestovních kanceláří.


Mukdahanská věž


odtud je za jasného dne nádherný celkový pohled na Mukdahan, řeku Mekong a Sawannakhet. Najdeme tu i výstavu kultury města a 7 národnostních menšin.


Národní park Mukdahan


který je 17 km od města má řadu nádherných míst stojících za návštěvu.


Phu Manorom


je hora vzdálená z města 5 km. Na vrchu hory je stúpa s Buddhaovou stopou a je odtud panoramatický pohled na město Mukdahan, řeku Mekong a laoský Sawannakhet.


Phu Nang Hong


najdeme na cestě Phu Pha Therb. Je to kamenitá pláň s lesy a skálou tvarovanou do podoby labutě uprostřed.


Phu Pha Thoep


je asi 17 km z města na silnici Mukdahan-Don Tan. Nachází se zde skupina skal různých tvarů jako houby, deštníky, letadla a čelenky. V každém ročním období kvetou uprostřed skály různé druhy květin.

 


Phu Tham Phra


je největší hora Mukdahanském národním lese a má velkou oblast s vodopády před jeskyní ve které se nachází několik stovek dřevěných soch Buddhy a různých zvířat.


Fah Mue Daeng (jeskyně červených dlaní)


najdeme ji na Phu Pha Therb a vypadá jako kamenný úkryt. Uvnitř jsou obrázky šesti červených dlaní o kterých se předpokládá, že jsou staré 5000 let.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mukdahan 2 - pokračování

Dong Bung lee FP - info o Národním parku (A)

Mukdaharn NP - info o Národním parku (A)

Phu Sra Dok Bua NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám