Thajsko - zajímavé chrámy (3)


Wat Rong Chang


je lokalizovaný v Tambon Rong Chang, na silnici Phichit-Wang Chik, 5 km od města. Za vlády Phraya Kottabong se tato oblast nazávala "Kong Chang" (sloní shromaždiště), protože to byla oblast odpočinku slonů a jejich mahutů. Uvnitř chrámu se nachází 3 obří Buddhové v různých pozicích. Nejzajímavější je ovšem velká chedi s podzemní místností vyloženou 84 000 cihlami, na nichž je napsaná buddhistická bible. Stavba této tajné místnosti je konstruována tak aby odolala neočekávaným událostem jako je např. nukleární válka, která by mohla zničit jiné existující buddhistické bible na světě.

Lokace: provincie Phichit


Wat Khao Rup Chang


tento chrám najdeme přibližně 15 km na jih od Phichitu na silnici do Taphan Hin. Na vrcholu kopce s bílými skalami ve tvaru slona se nachází svatyně, kráčející Buddha a replika Buddhovy stopy.

Lokace: provincie Phichit


Wat Phra Si Rattana Mahathat


nebo také "Wat Yai" je nejdůležitější chrám v Phitsanuloku s proslulým Phra Buddha Chinnarat. Najdeme ho na okraji města u mostu Naresuan. Byl vybudován za vlády Phra Maha Thamma Racha I. (Phraya Lithai) v roce 1357.

Lokace: provincie Phitsanulok


Wat Phrathat Cho Hae


je nejslavnější chrám v Phrae, umístěný na kopci, 9 km mimo města na východ. Je pečlivě rekonstruován.

Lokace: provincie Phrae


Wat Chalong


asi 8 km od města. Stojí zde socha Luang Por Cham, který pomohl obyvatelům Phuketu porazit Angyee - čínské povstalce r. 1876, během vlády krále Ramy V. Jsou zde také sochy mnichů Luang Por Chaung a Luang Por Gluam, které jsou objekty úcty a zdejší lidé jim přináší obětiny.

Lokace: provincie Phuket


Khao Wang Ratchaburi


Nabízí se určité srovnání s Khao Wang v Petchburi. Tento 44 m vysoký kopec se v thajštině jmenuje "Khao Sattanat" a najdete ho 2 km západně od města. Chrám zde byl postaven na popud Ramy V. a za krále Ramy VII. se stal královským chrámem.

Lokace: provincie Ratchaburi


Wat Phra That Choeng Chum


je historické místo původního Sakon Nakhon. Má omítnutou cihlovou pagodu čtvercového základu, 24 m vysokou. V kapli najdeme Buddhovu sochu Luang Pho Ong Saen.

Lokace: provincie Sakon Nakhon


Phra Samut Chedi


je v Tambon Pak Klong Bang Pla Kot, na břehu řeky Chao Phraya, proti městské radnici v Samut Prakan. Původně stála na ostrůvku uprostřed řeky, ale mělká meandra se zanesla a ostrůvek byl spojen s pevninou. Stavbu inicioval Rama II., ale nedožil se jejího dokončení. Rama IV. pak nechal původní 20 metrů vysokou čedi zvětšit a přestavět na dnešních 38 metrů. Uvnitř pagody se nachází Buddhovy sochy Phra Chai Wat a Phra Ham Samut.

Lokace: provincie Samut Prakan


Wat Phra Phutthabat


v Tambon Khunkhlon, Amphoe Phra Phutthabat, 28 km ze Saraburi. Nejdůležitější aspekt tohoto chrámu je Buddhova stopa 21 palců široká, 5 stop dlouhá a 11 palců hluboká. Stopa byla objevená v době krále Songtham (1624- 1628) a byl nad ní vybudován mondop. Další stavby byly přidány v pozdějších periodách. Současná podoba mondopu je čtvercová stavba s pozlacenými a bohatě zdobenými sloupy a masivně zdobenými dveřmi. Schodiště jsou lemována hady Naga s bronzovými hlavami. Ubosot a wihan kolem mondopu byly postaveny v Ayutthaya a ranném Rattanakosin období. Dvakrát ročně se tu koná slavný festival připomínající svým způsobem gigantickou pouť.

Lokace: provincie Saraburi


Wat Matchimawat


Nebo také jinak nazývaný Wat Klang byl postaven před 400 lety jako královský chrám. Tuto stavbu najdeme v ulici Saiburi Rd. Vnitřek chrámu je vyzdoben nástěnnými malbami popisující historii Songkhly a buddhistické filosofie. Ve skutečnosti je muzeum "Phattharasin" v chrámu, kde jsou umístěny zajímavé starobylé umělecké předměty z okresů Amphoe Muang Songkhla, sathing Phra, Ranode a dalších.

Lokace: provincie Songkhla


Historický park SukhothaiI


12km od centra města. Otevřen denně od 8.30 do 16.30hod. Vstupní poplatek je 40,- THB. Zříceniny královského paláce, buddhistické chrámy, městské brány, zdi, vodní příkopy, náspy, kanály, jezírka a vodní přehradí systém, který byl magickým a duchovním centrem království, jsou nyní pod správou a ochranou Oddělení jemných Řemesel ve spolupráci s UNESCO. Celá oblast byla vyhlášena národním kulturním dědictvím. Turistické informační centrum je blízko Wat Phra Phei Luang. Centrum nabízí informace a poskytuje zprostředkování návštěvy parku. Jsou zde rovněž k vidění makety historických budov a struktur staré Sukhothai.

Lokace: provincie Sukhothai


Wat Phra Boromthat a staré město Tak


Tento chrám v Amphoe Ban Tak se nachází na místě, které bylo dříve částí města Tak. Je zde mnoho zřícenin, jako např. pagoda na vrcholu kopce. Ta byla podle legendy postavena za vlády krále Ramkhamhaenga ze Sukhothai (vládl v letech 1275-1317) na oslavu jeho vítězství v souboji proti králi Khun Sam Chon.

Lokace: provincie Tak


Wat Supattanaramworawihan


tento královský chrám na břehu řeky z poloviny 19. stol. nabízí směsici architektonických stylů - thajský, čínský a evropský, odrážející hlavní vlivy periody kdy byl postaven.

Lokace: provincie Ubon Ratchathani

 


Wat Chantharam nebo Wat Tha Sung


je starověký klášter z Ayutthaya období umístěný v Moo 2, Tambon Namseum, 5 km po silnici č.3265 z Amphoe Muang. Kdysi byl opuštěný a znovu obnovený v roce 1789. V malé svatyni jsou staré nástěnné obrazy a ve velkém novém vihanu krásné mozajky z barevného skla. Ceremonii při zahájení jeho stavby předsedal osobně král Rama IX.

Lokace: provincie Uthai Thani


Phra Mahathat Chedi Phra Buddha Dhamma Prakat


je situována v chrámu Wat Putthathiwat na Rattanakit Rd. 39 m široká a 39,9 m vysoká stupa je považovaná za největší a nejkrásnější na jihu. Byla postavena k 60. narozeninám královny Sirikit jako rekonstrukce Sriwichai stylu.

Lokace: provincie Yala


Phra Buddha Baht Yasothon


Buddova svatá stopa je umístěná v chrámu stejného jména v Ban Nong Yang, Tambon Hua Muang, Maha Chana Chai okres, 6 km z okresního města směrem na západ po silnici č.2083, nebo asi 47 km z Yasothonu. Najdeme ji na ostrůvku bílého písku vyčnívajícího z řeky Chi a je považovaná za starobylý poklad Yasothonu. V sousedství je další starověká památka: Buddhova socha Nak Prok zhotovená z lateritu s klínem šíře asi 50 cm. Z nápisů na lateritových deskách vyplývá, že sem byla převezena z Ayutthaye v roce 1378. Během března-dubna se tu schází davy věřících přicházejících se poklonit svaté stopě.

Lokace: provincie Yasothon


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zajímavé chrámy 1 - první část

Zajímavé chrámy 2 - druhá část