Thajsko - zajímavé chrámy (2)


Pra That Phanom


je situován 51km z Nakhon Phanom po silnici č.212. Stojí na místě historického chrámu, který byl původně postaven kolem roku 535 př. n.l. (8 let let po smrti Buddhy). Hlavní chedi je postavena v laoském stylu a současná podoba pochází z roku 1975, kdy byla obnovena po zhroucení následkem katastrofálních dešťů. Je 53.6 m vysoká a 12.33 m široká. Je pompézně zdobená včetně 110 kilogramové špice ze zlata. Je to nejuctívanější svatyně v severovýchodním Thajsku.

Lokace: Provincie Nakhon Phanom


Wat Sala Loi


Chrám leží na břehu řeky Lam Takhong. Hlavní kaple byla oceněna mnoha cenami od různých architektonických organizací jako náboženský památník ve tvaru čínské lodi.

Lokace: provincie Nakhon Ratchasima


Wat Woranat Banphot (Wat Khao Khop)


je starý chrám na vrcholu Khao Khop (185.5 mnm). Dostaneme se tam buď po 437 schodech nebo autem po silnici. Tento chrám má mnoho cenných starověkých památek - Buddhovu stopu a podle legendy i Buddhovy relikvie. Na přední straně hlavní pagody stojí místními lidmi uctívaná socha Luang Phor Thong, která monumentálně shlíží dolů na město.

Lokace: provincie Nakhon Sawan


Wat Phra Mahathat Woramahawihan


je umístěný na Ratchadamnoen Rd. v Tambon Nai Muang. Je to jedno z nejdůležitější historických míst v jižním Thajsku. Pagoda vysoká 55,78 m má zřetelný Sri Lanka styl. Vrchol je pokrytý čistým zlatem (600-1000kg). Uvnitř chrámu se nachází řada významých budov, zvláště královský pavilon, který má krásnou architekturu z Ayutthaya období a Sam Chom s Buddhovou sochou oděnou do královského šatu (Phra Si Thamma Sokarat). Další zajímavosti jsou Phra Maha Phinetkrom (jezdecká socha), Thap Kaset, Khian a Pho Lanka (shromažďují artefakty darované chrámu buddhisty).

Lokace: provincie Nakhon Si Thammarat


Wat Khao Khun Phanom


je v Mu 3, Tambon Ban Ko na silnici č. 4016 km. Je to chrám historického a archeologického významu. Najdeme tu jeskyni s 30 bronzovými Buddhy a bronzovou Buddhovou stopou. Několik menších spojovacích chodeb odbočuje z hlavní jeskyně a vytváří tak pevnostní labyrint. Věří se, že tu pobýval král Taksin. Bývalo to také oblíbené místo odpočinku princezny Kesini, dcery Chao Nara Suriyawong, pána Nakhon Si Thammarat během let 1769-1776. Na cestě na horu Khao Khun Phanom je Khao Khun Phanom vědecké studijní středisko, které poskytuje veřejnosti znalosti a poznatky z vědy, technologií, životního prostředí a ekoturistiky.

Lokace: provincie Nakhon Si Thammarat


Wat Phra That Chae Haeng


2 km z města po silnici č.1168 je starověké náboženské místo provincie. Kdysi stával ve středu starého města, ale asi v roce 1368 byl přestěhován do jeho současného umístění. Vyznačuje se 55 m vysokou zlatou chedi obsahující svaté artefakty ze Sukhothai. Shodiště lemují obří hadi Naga, viditelní z velké vzdálenosti.

Lokace: provincie Nan


Wat Chonthara Sing He


tento starověký chrám (19. stol.) v Amphoe Tak Bai obsahuje několik pozoruhodných staveb v kombinovaném čínském stylu, včetně botu a vihánu s nástěnnými malbami, sochami a dalšími náboženskými uměleckými předměty v jihothajském stylu. Byl postaven jako symbol suverenity Thajska v době, kdy si na tato území činili nárok Britové a hodlali ho připojit k Malajsii. Dnes je to ostrůvek buddhismu v muslimské provincii a mimo jiné je tu k vidění muzeum dokumentující odstupování thajských území koloniálním mocnostem.

Lokace: provincie Narathiwat


Wat Pho Chai a Luang Pho Phra Sai


tento uctívaný zlatý Buddha pochází ze starověké laoské říše Lan Chang. Traduje se, že je jednou ze 3 soch objednaných 3 dcerami krále Lan Chang. V roce 1778 ji ve Vientiane uloupil budoucí král Rama I., ale při transportu spadla do řeky a jakoby zázrakem se opět vynořila. Dnes je umístěná v chrámu Wat Pho Chai a každý červenec se tu koná velká slavnost.

Lokace: provincie Nong Khai


Wat Nam Mong a Luang Pho Phra Cho Ong Tue


je největší zlatá socha Buddhy v provincii Nong Khai a najdeme ji v chrámu Wat Nam Mong. Podle legendy pochází z roku 1562 kdy ji pro krále Chai Chettha vyrábělo 500 dělníků ze směsi zlata, mosazi a stříbra. Legenda dále praví, že bůh Indra a 108 andělů muselo nakonec dokončit práci a trvalo jim to 7 let a 7 měsíců. Říká se, že při pohledu na sochu se okamžitě rozplynou všechny smutky. Do chrámu se dostaneme po silnici č.211.

Lokace: provincie Nong Khai


Wat Chaloem Phra Kiat


je královský chrám umístěný na západ od řeky Chao Phraya. Byl postaven z iniciativy krále Ramy III. a byl věnován jeho matce a prarodičům, kteří pocházeli z této oblasti. Dokončen byl za Ramy IV. Stavba je kombinací thajského a čínského stylu. Jeidnečný ubosot má mozaikovou střechu z hliněných tašek a spoustu barevné čínské mozaiky v průčelí.

Lokace: provincie Nonthaburi


Wat Poramai Yikawat


nebo také Wat Pak Ao má mnoho zajímavostí. U přístaviště stojí malý malý chrám s pětivrstvou střechou a v něm rakev s bývalým Monským opatem. Král Rama V. přikázal, aby v tomto chrámu byly obřady konány v Monském jazyce a je zde také umístěna jediná bible v tomto jazyce. Hlavní Buddhova socha je tak dokonalá, že její tvář vypadá údajně jako živá. Další Monskou charakteristikou je vysoce uctívaná pagoda, která je replikou Phra That Chedi Mutao v Hongsawadi. Před ubosotem je mramorový Buddha "Sang Sew Sun". Místní muzeum vystavuje artefakty, které zahrnují hliněné Buddhovy obrazy, sklo, porcelán, a zvláštní bohatě zdobenou rakev zvanou 'Lem' v Monském stylu. V ní můžete skrz okénko vidět mumii mnicha.

Lokace: provincie Nonthaburi


Wat Chang Hai Rasburanaram


těsně vedle tratě v Amphoe Khok Pho, z Pattani po silnici č.409 (30 km). Více než tři sta let starý chrám byl působištěm velmi ctěného mnicha Luang Poh Tuad, jehož ostatky jsou tu uloženy ve stúpě. Jeho obřady "lití křišťálové vody" sem přitahují velké množství návštěvníků.

Lokace: provincie Pattani


Wat Yansangwararam


Jen 12 km jižně od Pattayi narazíte na skvost thajské chrámové architektury - rozsáhlý chrámový komplex (60ha) Wat Yansangwararam, vybudovaný v rámci královského projektu pro provincii Chonburi. Stavěl se od roku 1975 do roku 1996 a bylo zde proinvestováno přes 27 miliard THB (600 miliónů USD) a výsledek tomu skutečně odpovídá. Wat Yan (jak se také zkráceně nazývá) byl zasvěcen Somdej Phra Yanasangworn, nejvyššímu patriarchovi neboli hlavě thajských buddhistů. Komplex je protkán divukrásnými parky a uprostřed se nachází velké jezero s vodotrysky, které si v ničem nezadají s Curychem ve Švýcarsku. Najdeme zde řadu chrámů v různých architektonických stylech. Mezi nimi zejména: Khmerský mondop s replikou Buddhovy stopy; thajský chrám - bílou, 40 metrů vysokou chedi na kopci nad komplexem, který obsahuje památky na Buddhu a jeho učedníky; švýcarský chrám; a svatyně v indickém, singaporském a japonském stylu. Stojí zde také památníky se sochami Krále Ramy VII. a jeho manželky, socha milované Královny Matky a voskové sochy 20 uctívaných mnichů.

Lokace: provincie Chonburi


Svatyně pravdy (Sanctuary of Truth)


Roste pomalu na nejzápadnějším výběžku pláže Na Klua (Mys Rachvate). Jedná se o gigantickou dřevěnou konstrukci, která pokrývá území více než 3 000 m2. Bude vysoká skoro 105 metrů. Dostanete se tam odbočením z Na Klua Rd. do Soi 12. Vstupné je 500,- THB a jeho součástí je i delfíní představení. Staví se již od roku 1996 a dokončena by měla být v roce 2005. Denně tu pracuje 250 lidí, většinou řezbářů a na celé stavbě není použit jediný železný hřebík. Svatyně je odrazem starověkých thajských vzorů a každý čtverečný palec stavby je pokrytý dřevěnými reliéfy a sochami. Účelem této výzdoby je použít umění a kulturu jako odraz starověké představy země, starověkých znalostí a východní filozofie. Návštěvníci tohoto komplexu se tu budou snažit porozumět odvěkému životu, lidské zodpovědnosti, podstatě myšlení, koloběhu života, životnímu vztahu s vesmírem a společným cílům života ve vztahu k utopii.

Více informací (A) ...

Lokace: provincie Chonburi, Pattaya


Svatyně Chao Pho Khao Yai


je to víceméně čínský chrám zasazený do skály na severním kopci ostrova. Z jeho otevřeného ochozu se naskýtá fantastický výhled na moře s flotilou transoceánských nákladních lodí, které jste předtím měli možnost vidět zespodu při cestě na ostrov. Chrám volně přechází do několika jeskynních svatyní s démonickou atmosférou. Chrám je celoročně vyhledáván čínskými turisty a v období čínského Nového roku (únor) tu neí k hnutí.

Lokace: provincie Chonburi, Ko Si Chang


Phra Nakhon Khiri (Khao Wang)


Kopec vysoký 92 metrů byl pojmenován po královském poručíku, Phra Nakhon Khiri. Přesto obyvatelé Phetchaburi toto místo stále nazývají Khao Wang (Palácový Kopec). V Phra Nakhon Khiri lze navštívit královské síně, paláce, chrámy a mnoho dalších budov. Komplex je postaven v západním novoklasickém a čínském stylu na 3 návrších. Nahoru se nechá vystoupit po schodech a bojovat se stády dotěrných opic nebo z druhé strany pohodlnou lanovkou jako na Petřín.

Lokace: provincie Phetchaburi


Wat Sri Khom Kham


tento chrám umístěný na břehu jezera Phayao nazývají místní obyvatelé "Phra Chao Ton Luang". Uvidíme tu největšího Buddhu v severním Thajsku - má klín šíře 14 m a výšku 16 m. V květnu se tu koná velká chrámová slavnost. V jeho zahradě si můžete prohlédnout lehce naivní, ale velice výstižné skupiny soch představující výjevy z pekla.

Lokace: provincie Phayao


Wat Traiphum


chrám na Phetcharat Rd. skrývá Buddhovu sochu pojmenovanou Phra Buddha Maha Thammaracha, který pochází z období vzniku Petchabunu. Je vytvořen v ozdobném Lopburi stylu a podle legendy byl nalezen v řece Pa Sak před chrámem Wat Triphum a byl v tomto chrámu instalován. Později záhadně zmizel a byl znovu nalezen na dně řeky. Z toho důvodu se každoročně slaví svátek s průvodem městem a Phra Buddha Maha Thammaracha je guvernérem Phetchabunu nesen do řeky, což by mělo přinést zdar městu a jeho obyvatelům.

Lokace: provincie Phetchabun


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zajímavé chrámy 1 - první část

Zajímavé chrámy 3 - třetí část