Phitsanulok


 

Počet obyvatel

870 000

Rozloha

10 816 km2

Hlavní město provincie

Phitsanulok (90 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

377 km

Sousední provincie

Uttaradit, Phichit, Loei, Phetchabun, Kamphaeng Phet, Sukhothai

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Phitsanulok District, Nakhon Thai, Chat Trakan, Bang Rakam, Bang Krathum, Phrom Phiram, Wat Bot, Wang Thong, Noen Maprang, Muang Phitsanulok Municipality


ÚVOD


Provincie Phitsanulok leží na spojnici centrální a severní oblasti. V Phitsanuloku se narodil Ayuthayský král Naresuan Velký (vládl 1590 - 1605) a jeho bratr princ Ekathosarot. Bylo to důležité historické a strategické město zejména v dobách kdy Ayuthaya vedla války s Barmou. Byl také 25 let hlavním městem Thajska (1448-1488) za vlády Ayuthayského krále Boromtrailokanata.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO


Wat Phra Si Rattana Mahathat


nebo také "Wat Yai" je nejdůležitější chrám v Phitsanuloku s proslulým Phra Buddha Chinnarat. Najdeme ho na okraji města u mostu Naresuan. Byl vybudován za vlády Phra Maha Thamma Racha I. (Phraya Lithai) v roce 1357.


Phra Buddha Chinnarat


Největší atrakcí tohoto chrámu je bronzový zlacený Phra Buddha Chinnarat, považovaný za nejkrásnější Buddhovu sochu v Thajsku a druhou nejvzácnější a nejuctívanější (po smaragdovém Buddhovi v Bangkoku). Chrám má řadu dalších zajímavých míst: zvláště skvělé perletí vykládané dřevěné dveře viharu (byly vyrobené za krále Boromkota v roce 1756), 36 m vysoký velký prang se schodištěm k výklenku obsahujícímu Buddhovy ostatky atd.


Wat Ratchaburana a Wat Nang Phya


na východním břehu řeky Nan, blízko Wat Phra Si Rattana Mahathat směrem na jih. Tyto dva chrámy byly postaveny králem Boromtrailokanatem. Wat Nang Phya má bot známý svými votivními tabulkami s tříhlavými hady Naga.


Wat Chulamani


má prang v tradičním tvaru vřetena kukuřičného klasu známý a studovaný archeology a historiky, protože to je nejstarší historické místo v Phitsanuloku. Může se pochlubit extrémně zdobeným a vypracovaným designem, který není k vidění nikde jinde v Thajsku.


Svatyně Krále Naresuana Velikého


je umístěná v objektu Phittayakom školy a zobrazuje sedícího krále obřadně deklarujícího nezávislost Ayuthayi na Barmě. Svatyně byla vybudovaná na místě paláce Channdra kde se král Naresuan v roce 1555 narodil.


Folklorní muzeum Dr. Thawi


naproti slévárně Buddhů Buranathai na Wisutkasat silnici, Amphoe Muang. Toto muzeum je dobré navštívit kvůli jeho sbírkám lidových umění, živností, košíkářství, hrnčířství a starověkého kuchyňského náčiní, potřeb pro zemědělství a domácnost.


MIMO MĚSTO


Sakunothaya arboretum


Tento park je situován 33 km z města. Jméno parku dal H.M. král během jeho turné po severu v roce 1958. V parku se nachází vodopád Wang Nok Aen, 10 m vysoký s hromadami skal navrstvených erozí, vytvářejících krásné pohledy.


Vodopád Kaeng Song


Tento vodopád je situován na 45. km silnice č.12 a je z ní dobře viditelný.


Vodopád Poi


61 km z města, je charakteristický bohatým tokem, hojnými skalami a mnoha druhy kvetoucích stromů.


Vodopád Kaeng Sopha


najdeme v zalesněném Národním parku Thung Salaeng Luang. Vodopád je v provincii největší.


Národní park Thung Salaeng Luang


Zalesněný park pokrývá území více než 300 000 akrů na hranici provincií Phitsanulok a Phetchabun.

 


Národní park Phu Hin Rong Kla


Tento nádherný park se rozprostírá na části území tří provincií: Phitsanulok, Phetchabun a Loei. Hlavní zajímavostí je Lan Hin Taek.


Národní park Chat Trakan


Tento park o rozloze více než 60 000 akrů leží 135 km z Phitsanuloku. Sedmistupňový vodopád v parku je pramenem řeky Kwae Noi, která vtéká u Phitsanuloku do řeky Nan.

 


FESTIVALY


Svátek Phra Buddha Chinnarat


únor - Šestidenní festival se koná ve třetím lunárním měsíci, obvykle koncem února ve Wat Phra Si Rattana Mahathat. Doprovází ho mnoho náboženských obřadů, lidová zábava a kulturní výkony.


Veslařské závody


září - Závody dlouhých člunů na řece Nan před chrámem Wat Phra Sri Rattana Mahathat Maha Worawihan. Obvykle se koná během prvního víkendu října.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chattrakarn Waterfall NP - info o Národním parku (A)

Kaeng Jed-kwae NP - info o Národním parku (A)

Khao Panom Thong FP - info o Národním parku (A)

Thung Salaeng Luang NP - info o Národním parku (A)

Phu Hin Rong Kla NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám