Královna Sirikit


Životopis


Jeho Majestát Královna Sirikit je dcerou Prince Chandaburi Suranath (Mom Chao Nakkhatra Mangkala Kitiyakara) a Mom Luang Bua Kitiyakara (rodné jméno Mom Luang Bua Snidwongse). Narodila se 12.srpna 1932. Navštěvovala Rajini School a následně klášterní školu St. Francis Xavier v Samsen v Bangkoku. Její otec se později stal thajským velvyslancem ve Francii, pak v Dánsku a nakonec velvyslancem u královského dvora v St. James v Anglii. Její Majestát ho při tom doprovázel a pokračoval ve svém obecném vzdělání v těchto třech zemích a posléze ve Švýcarsku.


Setkání s králem


V době kdy její otec pobýval v Paříži se poprvé setkala s Jeho Majestátem Králem Bhumibol Adulyadej, který v té době studoval ve Švýcarsku, ale pobýval v Paříži. Toto nahodilé setkání v Paříži postupně zrálo do přátelství a porozumění. Když Král Bhumibol po velmi vážné autohavárií v Ženevě ležel v nemocnici v Lausanne, byl Její Majestát častým návštěvníkem. Když se uzdravil a opustil nemocnici, zařídit pro Její Majestát pokračování jejího studia v Riante Rive, internátní škole v Lausanne. 19. července 1949 se v tichosti zasnoubili v Lausanne. 24. března 1950 po dlouhé nepřítomnosti Jejich Majestáty přistály lodí v Bangkoku. 28. dubna téhož roku se konala královská svatba v Pathumwan Paláci v Bangkoku.


Návštěva královny v ČR


Na své soukromé cestě po Evropě se v neděli zastavila v Praze thajská královna Mom Radžavong Sirikit Kitijakara. Na Pražském hradě ji přivítala manželka prezidenta republiky Dagmar Havlová. Při krátkém soukromém setkání se thajská královna zajímala o zdravotní stav prezidenta Václava Havla, který si už několik dní léčí zánět horních cest dýchacích. Dagmar Havlová představila thajské panovnici aktivity Nadace Vize 97. Královna, která letos oslavila sedmdesáté narozeniny, se na Hradě zapsala do čestné knihy hostů. Kromě hradu si thajská panovnice prohlédla i Karlův most a Staroměstské náměstí.

Radio Praha 27.10.2002


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Královská rodina

Dynastie Chakri

Chakri Dynasty - Wikipedia