Thajsko - mešity


Přestože podle statistik žije v Thajsku asi jen 4% muslimů, najdeme tu kolem tisíce mešit. Nejvíce jej jich samozřejmě v jižním Thajsku, kde převažuje muslimské obyvatelstvo, ale setkáte se s nimi v podstatě v každém velkém městě. Jen v Bangkoku je jich kolem 200. Následue několik tipů na architektonicky nejzajímavější místa:


Wadi Al-Hussein


nebo také Masajid Talomanoh je 300 let stará mešita v okrese Bacho. Má jedinečnou dřevěnou strukturu a byla pravděpodobně vybudovaná v roce 1769. Mísí se zde thajské, malajské a čínské umělecké styly a budeme obdivovat rozmanitost dřevořezbářských prací.

Lokace: provincie Narathiwat


Mešita Krue Se (svatyně Chao Mae Kim Kor Niew)


v Tambon Krue Se, Amphoe Muang, na silnici č.42 (Pattani-Narathiwat). Cihlová mešita je postavena ve stylu Středního východu a je proslavená svojí nedokončenou střechou. Legenda praví že nemohla být nikdy dokončena kvůli sporu na islám obráceného Číňana, který mešitu stavěl se svojí sestrou, která ho chtěla navrátit zpět do Číny. Mešita byla postavena za vlády krále Naresuana velkého (1578-1599). V sousedství stojí čínská svatyně Chao Mae.

Lokace: provincie Pattani


Pattani - centrální mešita


byla vybudovaná za vlády polního maršála Sarit Dhanaratha a otevřena byla 3.května 1963. Je krásnou ukázkou islámského stavitelského stylu a je místem náboženských obřadů během hlavních islámských dnů. Návštěva v centrální mešitě je "prostě povinná" pro každého kdo neměl zatím možnost seznámit se s ničím podobným.

Lokace: provincie Pattani


Masjid Mambang (Ústřední mešita)


Na ulici Satun Thani Rd., u magistrátu Satunu. Jedinečná tříposchoďová stavba je zkonstruována do tvaru pyramidy a její střechy pokrývají celou budovu. Podlaží jsou pokryta hnědými dlaždicemi. Stavba je podepřena čtyřmi dřevěnými sloupy. Stav mešity se zhoršuje kvůli dřevu, z něhož je vyrobena a také její velikost není dostatečná, aby se sem vešli všichni věřící. Byla proto rozebrána a znovu sestavena na jiném místě. Nová budova v moderním islámském stylu byla dokončena v květnu 1979.

Lokace: provincie Satun


Centrální mešita Yala


je hlavní mešita provincie a byla dokončena v roce 1984 v zajímavé kombinaci západního stylu s unikátním rámcem mešity. Průčelí má 30 širokých schodů, střecha je čtverecová s dómem uprostřed.

Lokace: provincie Yala


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY