Phetchaburi


 

Počet obyvatel

460 000

Rozloha

6 225 km2

Hlavní město provincie

Phetcha Buri (34 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

135 km

Sousední provincie

Ratcha Buri, Samut Songkhram, Prachuap Khirikhan, Barma

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Phetchaburi, Khao Yoi, Nong Ya Plong, Cha-am, Tha Yang, Ban Lat, Ban Laem, Kaeng Krachan, Cha-am Sub-district Municipality, Muang Phetchaburi Municipality


ÚVOD


Toto prastaré město bylo dříve často využívané královskou rodinou. Mělo mnoho názvů, jako např. Phripphri, Phripphli nebo Phetchaphli. Historikové se domnívají, že jméno Phetchaburi (čti "phetčaburi") by mohlo být jméno prapůvodní, protože bylo nalezeno na nejstarším kamenném nápisu ve městě. Jedna z teorií hledá původ jména v Indii, protože je zde patrný silný indický vliv, podobně jako v jiných městech v Thajsku, např. Ayutthaya, Kanchanaburi nebo Suwannaphum. Je možné, že název Phetchaburi vznikl podle nejdůležitější řeky provincie Phetch. Thajci používají s oblibou zkratku Phetburi. Zdejší obyvatelé se živí hlavně zemědělstvím, pěstováním rýže, ovoce, výrobou palmového cukru a rybolovem.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


HISTORICKÝ PARK PHRA NAKHON KHIRI (KHAO WANG)


Kopec vysoký 92 metrů byl pojmenován po královském poručíku, Phra Nakhon Khiri. Přesto obyvatelé Phetchaburi toto místo stále nazývají Khao Wang (Palácový Kopec). V Phra Nakhon Khiri lze navštívit královské síně, paláce, chrámy a mnoho dalších budov. Komplex je postaven v západním novoklasickém a čínském stylu na 3 návrších. Nahoru se nechá vystoupit po schodech a bojovat se stády dotěrných opic nebo z druhé strany pohodlnou lanovkou jako na Petřín.


Wat Maha Samanaram


chrám se nachází na východním kopci. Pochází z období Ayutthaya a je proslaven zejména nástěnnými malbami od Khrua In Khong zobrazující thajskou historii.


Wat Phra Kaew


leží rovněž na východním hopci a je královským chrámem Phra Nakhon Khiri. Je to napodobenina Wat Phra Si Rattana Maha Satsadaram (Chrám Smaragdového Buddhy), který stojí v komplexu Velkého Paláce v Bangkoku.


Phra That Chom Phet


se nachází na prostředním kopci a je to 40 metrů vysoké chedi , kde jsou ukryty pozůstatky Buddhy. Dovnitř čedi se nechá vstoupi úzkými chodbičkami a vystoupit na vyhlídku okolo celé stavby. Výhled odtud je opravdu úchvatný.


Západní kopec


je místem komplexu královských budov je. Je zde také mnoho dalších budov typických pro palácové komplexy jako stáje, Sala Mahat Lek (královská knihovna), Sala Lukkum (úřední síň), Thim Dap (pokoje pro tělesnou stráž) a kuchyně. Ve čtyřech rozích stojí 4 pevnůstky, které byly pojmenované podle thajských básní: na východě Thatarot Pongpok, Wirunhok Borirak na jihu, Wirupak Pongkan na západě a Wetsuwan Raksa na severu.


Khao Bandai It


Malý kopec vysoký 121 metrů leží 2 km od Khao Wang. Na vrcholu je velmi starý klášter Wat Khao Bandai It, postavený v období Ayutthaye. Je to věhlasná škola na procvičování meditace, kde se u velkého učitele Abbot Saenga učil král Sua. Pod kopcem je několik rozlehlých jeskyní. (Tham Prathun, Tham Phra Chao Sua, Tham Phraphuttha Saiyat a jeskyně Odpočívajícího Buddhy).


Tham Khao Luang


Khao Luang je malý kopec s výškou 92 metrů. Jeskyně Khao Luang je považována za největší a nejvýznamnější jeskyni v provincii Phetchaburi, neboť je zde uložena důležitá, složitě zdobená socha Buddhy postavená králem Ramou V. a věnovaná králům Ramovi III. a IV. Jeskyně je místem královských pikniků od dob vlády krále Ramy IV. Leží asi 5 km od Khao Wang. Od úpatí hory ke vchodu do jeskyně vedou betonové schody.


Cha-Am


Nejkrásnější pláž v provincii Phetchaburi se nachází v letovisku Cha-Am, které se stává stále populárnější mezi turisty. Najdeme tu řadu kvalitních hotelů, dobré turistické služby a zejména klid. Další velice populární je dlouhá pláž Hat Puk Tian asi 7 km od města. Návštěvníci jsou tu fascinováni démonickými skulpturami vystupujícími z moře.


Wat Mahathat Worawihan


Starobylý chrám rozdělený na dvě části: Phetchaburi, neboli chrámová část a Sanghawat, což je část, kde žijí mniši. Nejzajímavější částí je Prang s pěti věžemi, který byl postaven podle vzoru Mahayana na počest pěti Buddhů Thayani. Každý má své vyobrazení v jedné z věží.


Phraram Ratchaniwet


Tento palác, původně nazývaný Ban Pued, stojí v Tambon Ban Mo, okres Amphoe Muang Changwat Phetchaburi. Na vlastní náklady ho nechal vystavět král Chulachomklao - Rama V. a využíval palác v období dešťů. Návrhy provedl německý architekt Karl Deurring a proto jsou na paláci patrné evropské vlivy. Stavba započala roku 1909 a dokončena byla roku 1916 za dohledu admirála, Jeho Veličenstva prince Boriphat z Nakhonsawan a Jeho Veličenstva prince Damrony. Za vlády krále Ramy VI. se palác jmenoval Son Phetch Prasat. Roku 1918 byl přejmenován na Phraram Ratchaniwet a je využíván k uvítání a ubytování státních i soukromých návštěv. Je pod správou armády a je také veřejně přístupný jako muzeum.


Palác Ma Ruk Ha Thai Ya Wan


materiál na stavbu byl dovezen ze zničeného paláce Hat Chao Samran na příkaz krále Vaijravudha roku 1923. Je nápadný především polohou tří dvouposchoďových dřevěných pavilonů, které směřují k otevřenému moři. Dnes palác slouží jako královské přímořské letovisko a získal pověst jako palác lásky a naděje.


Hup Kraphong


Okres ("amphoe") Cha-Am byla dříve vyschlá a neúrodná oblast. Roku 1962 Jeho Veličenstvo král realizoval Projekt Rozvoje Venkova Hup Kraphong, který vznikl na jeho popud. Započalo se roku 1964 za podpory Izraele a jméno projektu je "Thajsko-Izraelský Projekt". Provedlo se mnoho komoditních studií podle poptávky trhu. Farmářům byly poskytnuty rady v pěstování plodin a doporučeny nejlepší technologie. Turisté si mohou koupit plodiny z farmy na tržišti vedle ukázkového centra nebo tradiční výrobky na podporu projektu lidového umění a řemesel.


Nádrž Kaeng Krachan a Národní park Kaeng Krachan


Stavba přehrady (46,5 km2) s první sypanou hrází v Thajsku (58 X 760 metrů) byla dokončena roku 1966. Řeší problém s nedostatkem vody v okrese Han Hin. Národní park s rozlohou 2 915 km2 je největší v Thajsku. Oblast byla prohlášena národním parkem 12.6.1981 a je charakteristická stále zeleným pralesem a množstvím vodních toků.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Cha-Am NP

Kaeng Krachan NP

Kao Nangpantturat NP

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám