Nan


 

Počet obyvatel

490 000

Rozloha

11 472 km2

Hlavní město provincie

Nan (25 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

668 km

Sousední provincie

Uttardit, Phrae, Phayao, Laos

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nan, Mae Charim, Ban Luang, Na Noi, Pua, Tha Wang Pha, Wiang Sa, Thung Chang, Chiang Klang, Na Mun, Suntisuk, Bo Klua, Song Khwae Minor-District, Chalermphrakiat, Muang Nan Municipality


ÚVOD


Tichá a klidná provincie Nan se rozkládá v zeleném údolí severního Thajska. Historie provincie Nan je hluboce provázána s jejími sousedy, zvláště Sukhothai hrála důležitou roli ve vývoji politických a náboženských podmínek. Dnes je Nan ještě domovem početných Thai Lue a řady dalších horských kmenů, které si stále udržují vysoce zajímavé zvyky a tradice.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Wat Phra That Chae Haeng


2 km z města po silnici č.1168 je starověké náboženské místo provincie. Kdysi stával ve středu starého města, ale asi v roce 1368 byl přestěhován do jeho současného umístění. Vyznačuje se 55 m vysokou zlatou chedi obsahující svaté artefakty ze Sukhothai. Shodiště lemují obří hadi Naga, viditelní z velké vzdálenosti.


Národní muzeum


stavba Nanského národního muzea byla vybudovaná v roce 1903 jako palác jednoho z místních vládců. Vystavuje památky z historie města, vývoje umění v různých obdobích, početné starověké předměty, včetně zajímavého černého sloního klu. Poskytuje také antropologické informace o místních obyvatelích a etnických menšinách obývajících provincii. Muzeum je otevřené st-ne, 9-16. hod, kromě národních svátků. Tel:(054) 710561


Wat Phumin


jedinečně navržený a nejzajímavější chrám v Nan. Má křížový půdorys a zajímavou kombinaci botu a viharnu. Uvidíme tu zády k sobě postavené čtyři Buddhy, jemně vyřezávané dveře v Lannském stylu, hady Naga a zejména skvělé nástěnné malby. Wat Phumin podstoupil hlavní rekonstrukci v roce 1867 a postaven byl asi o 270 let dříve.


Wat Suan Tan


tento chrám je umístěný v Tambon Nai Wiang, Amphoe Muang. Má krásnou 40 m vysokou pagodu s khmerským prangem, v severním Thajsku velice vzácným a velkého bronzového Buddhu (4,11 m vysoký), pojmenovaného "Phra Chao Thong Thit". Během Songkranu se tu celý den a celou noc koná veliká oslava s ohňostroji.


Wat Chang Kham Wora Wihan


naproti Nanskému národnímu muzeu. Jeho čedi spočívá na vyřezávaných sloních hlavách. Byly zde nalezeny kameny se starověkými thajský zápisy týkající se spojení mezi králi Nan a Sukhothai kdy Nan byl ještě nezávislý stát. Ve viharnu je umístěný starověký zlatý Buddha.


Wat Phrathat Khao Noi


tato pagoda je situována na hoře Khao Noi, Tambon Chai Sathan, 2 km západně od města. Kopec je 800 stop vysoký a poskytuje dobrý výhled na Phra That Chae Haneg.


Noční trh Kat Laeng


je umístěný na břehu řeky Nan ve městě. Na prodej jsou řemeslné výrobky, suvenýry a další různé druhy produktů.


Národní park Pha Tup Cave


toto arboretum je umístěný 12 km z města po silnici č.1080. Najdeme tam několik jeskyní a je to vděčné místo pro milovníky přírody.


OKRES MAE CHARIM


Rafting na řece Wa


řeka Wa se prodírá hustým lesem Národního parku Mae Charim. Rafting trvá asi 2-5 hodiny, z Ban Nam Pu v Amphoe Mae Charim do Ban Hat Rai v Amphoe Wiang Sa. Nejlepší roční období pro rafting zde je říjen - únor.


OKRES NA NOI


Sao Din nebo Hom Chom


je přirozený erozí vytvořený geologický útvar 10 km z Na Noi na silnici č.1026. Jsou to velké hliněné sloupy často velice exotických tvarů, tajemné a záhadné.


Pha Chu nebo Pha Cherdchu


je útes v Národním parku Si Nan, který pokrývá rozsáhlé zalesněné a hornaté oblasti. Dostaneme se sem po silnici Nan-Wiang Sa-Na Noi (135 km), pak dalších 22 km po silnici č.1083. Útes nabízí nádherné výhledy na okolní hory. Od státní vlajky na vrcholu až dolů k úpatí vede lanovka, nejdelší v zemi. V parku je možnost táboření.


OKRES NA MUEN


Ban Pak Nai


je rybářská vesnice na břehu sladkovodního jezera nad přehradou Sirikit v provincii Uttradit. Návštěvníkům hledajícím uvolnění a odpočinek nabízí speciality z ryb z jezera v řadě restaurací.


OKRES PUA


Vodopád Sila Phet


je pokládán za nejkrásnější vodopád v okolí, umístěný v Tambon Silech Phet, Amphoe Pua.


Národní park Doi Phu Kha


leží na sever od Nan po silnici č.1080. Terén tvoří zalesněné vápencové horské pásmo (1900 m nad m) - pramen několika potoků které vtékají do řeky Nan. Bylo zde nalezeno několik vzácných a téměř vyhynulých druhů květin, zvláště Chomphu Phukha (bretschneidera ninensis hems1.), jejíž růžové květy jsou v plném květu během února. Ráno je v údolích spousta mlhy a je tu také několik krásných vodopádů. K dispozici je ubytování.


Vesnice horských kmenů Pa Klang


lokalizovaná v Tambon Silalaeng, je vesnice kmenů Meo, Yao, a Thin. Poté co pominuly problémy s jejich přesídlováním po příjezdu komunistických vzbouřenců do Nan v roce 1968, se příslušníci horských kmenů vrátili ke svému bývalému životnímu stylu a produkují krásné řemeslné předměty, které jsou na prodej návštěvníkům.


OKRES THA WANG PHA


Vesnice horských kmenů Thai Lu


je umístěná v Ban Nong Bua. Vyrábí se zde proslulá Nam Lai - ručně tkaná látka. Téměř každý dům v této vesnici vlastní tkalcovský stav. Mezi nejznámější produkty vesnice patří: ručně tkané látky, sukně, halenky atd. Vše je na prodej prostřednictvím skupiny rolníků a žen v domácnosti.


Wat Nong Bua


chrám ve vesnici Nong Bua byl postaven v roce 1862 za krále Ramy IV. v době migrace Thai Lu z provincie Sib Song Pan Na v jižní Číně. Bot Wat Nong Bua je v tradičním stylu Lanna. Zdobí ho nástěnné malby, avšak prostší než ve Wat Phumin.


OKRES THUNG CHANG


Památník hrdinům Thung Chang


je památník oddaným státním úředníkům, policistům a vojákům kteří zemřeli při obraně vlasti před komunistickými vzbouřenci v Nan. Stavěl se 3 roky a najdeme ho v Amphoe Thung Chang vedle silnice Nan-Thung Chang na nízkém kopci mezi dvěma údolí. Okolí s jezírkem tropickými květinami slouží jako veřejný park.


OKRES BAN LUANG


Doi Pha Chi


je zalesněná hora s nedotčenou přírodou v Národním parku Nunthaburi, ke které se dostaneme po silnici č.1091 (Nan-Phayao). Oblast byla jednou ze základen komunistických odpůrců. V sousedství je vesnice horských kmenů Hmong a Yao.

 


FESTIVALY


Svátek zlatého pomeranče


se koná se každoročně uprostřed prosince. Zlatý pomeranč se zlatou slupkou a sladkou chutí je proslulý produkt provincie Nan. Oranžově zlatá barva vyplývá z rozdílu mezi denní a noční teplotou. Konají se soutěže krásy, přehlídka zlatých pomerančů, výstava s expozicemi státních a soukromých organizací a různá zábava.


Veslařské závody


se konají v říjnu nebo listopadu kdy má řeka Nan nejvíce vody. Jsou spojeny s oslavou černého sloního klu a místním Tod Kathin. Lodi vyrobené z velkých kmenů jsou skvěle ozdobené a dobře trénovaní veslaři přivádí při závodě do varu diváky na obou březích řeky.

 


MÍSTNÍ PRODUKTY


Tkané materiály


se metodou výroby a vzorováním výrazně odlišují od jiných oblastí. Nejslavnější vzor je Lai Nam Lai, který se podobá vlnám nebo schodům. Materiály jsou užívané pro výrobu oděvů a Tung - vlajky používané při náboženských obřadech nebo na barevné brašny. Tyto produkty jsou široce dostupné ve městě nebo ve výrobních centrech na vesnicích, zvláště v Ban Nong Bua v oblasti Tha Wang Pha.


Hudební nástroje


Nan je také známý výrobou nástroje podobného houslím jménem saloh a sung podobného kytaře. Často je uslyšíme v restauraci z pásky s domorodou hudbou.

Mezi další produkty populární mezi turisty patří stříbrné a řezbářské zboží a řemeslné výrobky horských kmenů. Mezi zemědělskými produkty vede Som Si Thong (zlatý pomeranč), který je příbuzný Som Kwiew Wan z centrální roviny. Kvůli podnebným rozdílům má místní verze zlatou slupku a více voní. Sklízí se v prosinci.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Doi Phuka NP - info o Národním parku (A)

Khun Nan NP - info o Národním parku (A)

Mae Charim NP - info o Národním parku (A)

Nunthaburi NP - info o Národním parku (A)

Pha Tub Cave FP - info o Národním parku (A)

Srinan NP - info o Národním parku (A)

Tham Sa-Kern NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám