Thajsko, Chonburi - Pattaya


Obecná charakteristika


Pattaya leží 147 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku v Thajském zálivu. Je velmi snadno a pohodlně dostupná po nové dálnici. Z letiště je to přibližně 1,5 hodiny. Je to jedno z nejnavštěvovanějších plážových středisek Asie a synonymum pro relaxaci a nezapomenutelné prázdniny. Zábavní parky, muzea, svěží botanické zahrady a nesčetné turistické atrakce nabízí mnoho druhů zábavy a kulturního vyžití bez rozdílu věku.

 

Po setmění je Pattaya přeplněná pokušením a kouzlem nočního života s neuvěřitelným množstvím restaurací, nočních klubů, barů, diskoték, go-go barů a kabaretů. Pattaya může být ztřeštěná, drzá, krásná, hrubě lascivní, něžná nebo vyzývavá, jak kdo chcete. Každopádně nabízí vše, co lze očekávat od mezinárodního plážového letoviska.


Historie


Před padesáti lety byla Pattaya klidná malá rybářská vesnice, marně soupeřící se svými rivaly - Na Klua na severu a Rayong na jihu. Jediný záznam v historii říká, že se tu se svými vojsky zastavil k odpočinku král Narai při útoku na Barmu v 17. století. Odtud také zřejmě pochází kořeny jména Pattaya (vyslov: "pathajá"): v thajštině "thap phaya" znamená něco jako "královská armáda". Jiná teorie mluví o tom, že je odvozeno od výrazu "phat thaya", což znamená "jihovýchodní vítr". Novodobá historie města začíná 29.června 1959, kdy sem přijelo několik nákladních automobilů s vojáky z americké základny v Nakhon Ratchasima. Pronajali si dům patřící Phraya Sunthorn, který stával na jižním konci Pattaya Beach, v místě kterému se dnes říká "Strip". Strávili zde přibližně týden a nadšeni krásou místní křišťálové vody se vrátili na základnu, kde se zpráva o tomto kouzelném místě rychle rozšířila, takže sem začali přijíždět další příslušníci námořní pěchoty. Jejich proud sílil za Vietnamské války, protože Thajsko v obavě před infekcí komunismu poskytlo štědře své území jako základnu Spojeným státům. Rozhodujícím momentem se zřejmě stala stavba letiště U Tapao jižně Pattaya, odkud byl bombardovám Vietnam a kde byla velká americká základna.


Hektická současnost


Poté co skončila vietnamská válka začal sílil i proud turistů z celého světa a nekontrolovaný rozmach všemožných služeb s tím souvisejících. Tento boom je jen těžko srovnatelný s čímkoliv jiným na světě. Administrativní vznik města se datuje do roku 1978, kdy došlo ke spojení s Na Klua a začalo se se snahou o regulaci dosud naprosto živelného rozvoje aglomerace. Negativní dopad (zejména silné znečištění životního prostředí) se podařilo zastavit až na konci 20. století a díky striktním opatřením magistrátu začala Pattaya znovu volně dýchat a je díky soustavným investicím a neutuchajícímu přilivu peněz z turistického ruchu neustále zkrášlovaná. Městu se sice na hony vyhýbají baťůžkáři, ale přesto sem přijede třetina všech turistů, kteří navštíví Thajsko (5 z 15 milionů!). Nevadí jim ani to že město připomíná novodobý Babylon, ani pověst synonyma prodejného sexu. Láká je celoročně velice stálé počasí, kvalita a dostupnost ubytovacích služeb, množství atrakcí a atmosféra Las Vegas Asie.


Ráj golfistů


V okolí města a v sousední provincii Rayong je k dispozici nejméně 15 golfových hřišť povětšinou na vysoké mezinárodní úrovni. Vynikající služby a atraktivní tropické prostředí sem každoročně přivábí neutuchající zástupy milovníků tohoto sportu z celého světa.


PLÁŽE


Pryč jsou doby, kdy byli před padesáti lety první američtí vojáci okouzleni křišťálovou vodou Pattayského zálivu. Stav moře je poplatný gigantickému množství turistů valících se sem z celého světa. Na konci minulého století dořešil magistrát kompletní odkanalizaci města a stav pláží se nesmírně zlepšil. Bohužel moře je nadále ovlivňováno průmyslovou aglomerací Si Racha na severu a tak se musíte smířit s takovým jakým je. Největší vliv na jeho momentální kvalitu má počasí (vítr a mořské proudy) a střídají se dny, kdy je azurové a nezapomenutelné, a dny kdy je kalné a vstoupí do něho jen největší otrlci. Nejmarkantnější je to v centrálním zálivu (pláž Pattaya), pláže v obou dalších zálivech bývají stabilně příjemnější.

Město je lemováno třemi skalními mysy oddělenými plážemi, z nichž každá má trochu odlišný charakter a atmosféru. Mimo komfortních plážových služeb nabízí především vynikající příležitost k rozmanitým vodním sportům.


Pattaya beach


tato 4 kilometry dlouhá pláž je srdcem Pattaya. Táhne se od severu k jihu, na severu oddělena skalnatým mysem s hotelem Dusit a na jihu zakončena dlouhým molem přístavu a za ním dalším mysem s komplexem hotelu Royal Clif. V zátoce kotví celá flotila rychlých člunů, které zajišťují výpravy k některým z okolních ostrovů. Pláž je dnes po celé délce lemována novou pěší zónou a znovu vysázenými alejemi palem. Hned za nimi vede silnice s nekonečným proudem pickapů (thajsky "songtheo"), které tu fungují jako veřejná doprava. Za silnicí se již v pestrém pásu střídají hotely, hotýlky, hospůdky, obchody, bary a noční kluby. Nejklidněji je na severu a směrem na jih se koncentrace zvyšuje a je zakončena pěší zónou (jen večer a v noci) jménem Walking Street. Tady se na pitoreskním korzu každý večer setkává celý svět.


Jomtien beach


Tato 6 kilometrů dlouhá pláž prodělala v posledních letech velkou změnu. Bývala to velice klidná, čistá a příjemná pláž, která byla o víkendech s oblibou vyhledávána Thajci. Magistrát tu provedl rozsáhlé investice, v celé délce vybudoval pěší zónu a znovu vysázel aleje palem.

 

V krátké době sem také vtrhnul turistický průmysl a vyrostly hotely a v podstatě totožná infrastruktura jako v centrální Pattaya. Pláž začíná pod Pattayskou věží s Aquaparkem a táhne se na jih, kde je nejklidněji a Thajci zde s velkou oblibou navštěvují řadu vyhlášených mořských restaurací.

Celá pláž je oblíbeným místem surfařů a milovníků vodních sportů - samozřejmostí jsou vodní skůtry, lety na padácích atd.


Naklua beach (Wong Amat beach)


tato asi 1 km dlouhá pláž se nachází na severní straně Pattayského zálivu. Jako jediná si zachovala svůj původní klid a nekomerční podobu. Při jejím hledání vás povede nejznámější orientační bod ve městě - kruhový objezd se sochou tančících delfínů (thajsky "plá lomá"). Od něj kousek na sever a hned jednou z řady odboček do leva.

 

Pláž je dnes zřejmě stabilně nejčistější a od hektiky města oddělena širokým pásmem dobrých hotelů. Pokud se vydáte po pláži pěšky na sever, dojdete až ke skalnatému mysu, na němž stojí démonická Svatyně pravdy (dovnitř ale musíte oklikou po silnici) a za ní rybářský přístav Na Klua, který si navzdory všemu zachovává stále původní podobu a tradici. Zřejmě ale ne nadlouho, protože i v jeho blízkosti vyrůstají nové hotely.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Pattaya - turistické zajímavosti

Pattaya - ostrovy

Hotely Pattaya - přehled doporučených hotelů

Chonburi - informace o provincii

Ko Sichang

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám