Pattani


 

Počet obyvatel

618 000

Rozloha

1 940 km2

Hlavní město provincie

Pattani (44 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

950 km

Sousední provincie

Songkhla, Yala, Narathiwat

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Pattani, Khok Pho, Nong Chik, Panare, Mayo, Thung Yang Daeng, Sai Buri, Mai Kaen, Yaring, Yarang, Kapho, Mae Lan, Talupan Sub-district Municipality, Muang Pattani Municipality


ÚVOD


Pattani je lokalizováno v jihovýchodním cípu Malajského poloostrova. Je to malá provincie mezi pěti provinciemi tzv. jižní hranice. Bylo založeno na počátku 15. století a v minulosti bylo zčásti samosprávným malajským sultanátem. Dnes je srdcem muslimského jižního Thajska (75% obyvatel provincie vyznává islám). Žije zde také poměrně početná čínská obec a kulturní směsice těchto dvou komunit představuje spolu s krásou přírody, 170 km zlatých pláží, řek a vodopádů nejzajímavější rysy Pattani.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO


Svatyně Leng Chu Kiang


příznivci bohyně Lim Koh Niew ji vytvořili ze dřeva stromu kešú (na kterém se údajně oběsila) a její soška ve svatyni je široce uctívaná. V únoru-březnu se tu koná honosná ceremonie s průvodem k jejímu uctění.


Mešita Krue Se (svatyně Chao Mae Kim Kor Niew)


v Tambon Krue Se, Amphoe Muang, na silnici č.42 (Pattani-Narathiwat). Cihlová mešita je postavena ve stylu Středního východu a je proslavená svojí nedokončenou střechou. Legenda praví že nemohla být nikdy dokončena kvůli sporu na islám obráceného Číňana, který mešitu stavěl se svojí sestrou, která ho chtěla navrátit zpět do Číny. Mešita byla postavena za vlády krále Naresuana velkého (1578-1599). V sousedství stojí čínská svatyně Chao Mae.


Pattani - centrální mešita


byla vybudovaná za vlády polního maršála Sarit Dhanaratha a otevřena byla 3.května 1963. Je krásnou ukázkou islámského stavitelského stylu a je místem náboženských obřadů během hlavních islámských dnů. Návštěva v centrální mešitě je "prostě povinná" pro každého kdo neměl zatím možnost seznámit se s ničím podobným.


OKRES YARANG


Yarang staré město


v Tambon Wat, Amphoe Yarang, 15 km z Pattani po silnici č.410 a 4061. Je to nejdůležitější archeologické místo na jihu a byly zde objeveny dvě starověká společenství: Ban Wat (starověké město oválného půdorysu o délce 3 km z 6. - 11.stol.) a Ban Prawae (město s čtvercovým půdorysem o straně 500 m ze 17. stol.). Bylo zde nalezeno mnoho starožitností a pozůstatky různých historických ér.


OKRES YARING


Pláž Talohkapor


v Tambon Talokapor, Amphoe Yaring, z Pattani po silnici č.42. Je to nádherná pláž ve stínu borovic vhodná pro odpočinek a zábavu. Uvidíme tu flotilu místních Korlae pomalovaných lodí.


Laem Tachee


mys Tachee je také umístěný v Tambon Talohkapor. Můžeme se sem dostat po souši z Pattani (30 km) nebo po moři (jen 5 km). Scenérie je docela překvapující, se sluncem ráno rostoucím z moře a zapadajícím večer vzadu za městem Pattani.

 


OKRES KHOK PHO


Wat Chang Hai Rasburanaram


těsně vedle tratě v Amphoe Khok Pho, z Pattani po silnici č.409 (30 km). Více než tři sta let starý chrám byl působištěm velmi ctěného mnicha Luang Poh Tuad, jehož ostatky jsou tu uloženy ve stúpě. Jeho obřady "lití křišťálové vody" sem přitahují velké množství návštěvníků.


Národní park Nam Tok Saikhao


v Tambon Khok Pho, asi 30 km z Pattani po silnici č.409. Národní park je součástí horského pásma Sankalakhiri a je domovem nespočetného druhu rostlin. Uvidíme tu také tři pěkné vodopády: Saikhao který je nejkrásnější, Phong Phong a Aranvarin.


Wat Chang Hai odborné a školící středisko


autorem myšlenky zřídit toto středisko byl bývalý guvernér Pattani (Mr.Parakorn Suwannarath) a otevřeno bylo za přítomnosti královny 28.října 1995. Středisko vyučuje široké spektrum tradičních umění, řemesel a kulturních dovedností jihu. Výrobky žáků jsou tu také na prodej.


OKRES PANAREH


Pláž Kaekae


v Tambon Ban Nam Bor, asi 30 km z města. Je umístěná podél malého zálivu Ta Phra. Je to pláž ze žlutého jemného písku, se zajímavými skalními formacemi. Je hojně navštěvovaná pro svoji přirozenou krásu.


Pláž Panareh-Chalai


v Tambon Panareh po silnici č.42 a 4075. Jsou to dvě široké písečné spojené pláže Panareh a Chalalai v celkové délce asi 6 km. Z pobřeží lemovaného linkou borovic poskytujících chladný stín pro odpočinek a relaxaci můžeme pozorovat domorodé rybáře.


OKRES NONGJIK


Wat Mujalinthavapi Viharn


chrám dříve nazývaný Wat Tuyong, je asi 10 km z Pattani po silnici č.42. Král Chulalongkorn se během návštěvy Malajského poloostrova v roce 1890, zastavil v Muang Nongjik a navštívil Wat Tuyong. Daroval peníze na stavbu ubosotu, na jehož štítě je jeho monogram. Poté byl chrám přejmenován na Wat Mujalinthavapi Viharn.


OKRES SAIBURI


Pláž Wasukri (Patatimoh)


v Tambon Taluban, asi 80 km z Pattani na silnici č.42, je dlouhá bílá čistá pláž zastíněná řadou borovic, pozoruhodně vhodná pro relaxaci a plavání.


Vesnice Paseyawor


v Tambon Paseyawor, asi 50 k z Pattani a 2 km z Saiburi. Vyrábí se zde domorodé Korlae lodi - typ pobřežních rybářských lodí komplikovaně kouzelně barevně ozdobených. Každoročně se tu také koná závod těchto lodí. Vesnice také vyrábí Budu omáčku, velmi populární mezi obyvateli jihu.


FESTIVALY


Chao Mae Lim Kor Niew


únor, březen (čínský Nový rok)

oslava s průvodem vyřezané dřevěné sochy čínské bohyně Chao Mae Lim Kor Niew a deseti dalších božstev procházejícím přes řeku. Přes hořící hranici a v chuchvalcích dýmu se pak vrací zpět do svatyně. V noci se koná řada dalších atrakcí, jako představení čínské opery, promítání filmů, stánkový prodej atd.


Mezinárodní soutěž v rybolovu


cca 9.-10. května, Saiburi, pláž Wasukri

Rybolov je velice populární sport právě tak jako důležitý ekonomický podnik. Moře podél místní pláže je bohaté na mnoho sportovních ryb jako Kratongtang a Ito Mon atd. Součástí řada dalších aktivit jako zápasy beranů a veletrhu rybářských doplňků.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Budu omáčka


je druh charakteristicky slané omáčky vyráběný ze speciálního druhu malé ryby. Jí se s rýží na mnoho způsobů (Khao Yam) a je to populární místní přísada do jídla.

 


Sušené rybí maso


vyrábí se z čerstvých ryb. Je dobré a lahodné a pochází hlavně z oblasti Panarae. Návštěvníci ho mohou zakoupit jako suvenýr v obchodech celé provincie Pattani.


Sušené ryby


jsou také známý místní produkt zvláště v oblasti Saiburi. Chuť je stejně lahodná jako u sušeného rybího masa.


Kaeng Kari


lehce vonící indickým typem kari, připravuje se s bramborami a kuřetem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Nam Tok Sai-Khao NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám