Sanam Luang


Někdy je také podle mě nepochopitelného překladu nazýván Pláň Pramane nebo jen anglicky Royal Field. Nachází se severně od komplexu Grand Palace a je využíváná k pohřbu žehem členů královské rodiny, jinak slouží převážně jako rekreační areál. Uvidíme tu svatyni Lak Muang, stánky s občerstvením a také mnoho stromů poskytujících vítaný stín.


Royal cremation grounds


Jak tento název napovídá, byla tato rozlehlá pláň nedaleko Grand Palace původně určena jako místo pro pohřby žehem členů královské dynastie Chakri. jedna z největších kremací se tu konala v březnu roku 1996 a zpopelnění matky současného krále Bhumibola se zúčastnilo 4000 smutečních hostů.


Slavnosti a demnostrace


Sanam Luang je rovněž dějištěm každoroční Slavnosti první orby (Ploughing Ceremony), při které král symbolicky zahajuje vegetační období rýže a vyoře zlatým pluhem taženém bílou krávou první brázdu. Je také místem pro oslavu jeho narozenin (5. prosince) a oslavy thajského Nového roku. Bohužel bývala také tradičním místem pro ještě v nedávné době časté demnostrace. Naposledy v květnu 1992 tady a u nedalekého Památníku demokracie thajská armáda krvavě zmasakrovala protivládní (protiarmádní) demonstraci, při které zahynulo více než 50 lidí (podle některých pramenů až několik set). Před jeho přestěhováním na Suan Chatuchak se tu konaly tradiční bangkokské víkendové trhy.


Mae Thorani


Sochu bohyně země Mae Thorani v pavilonu na severní straně pláně dal kdysi postavit král Chulalongkorn jako ozdobu veřejné kašny.


Pouštění draků


Tato rozlehlá pláň bývá převážně využívána k oddechu a rekreaci. Lidé sem přicházejí na rodinné pikniky, za odpočinkem, zahrát si různé míčové hry nebo pouštět draky. Od února do května se tu konají tradičně soutěže v pouštění draků.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Thanon Ratchadamnoen Nai
Telefon  
Otevřeno denně, stále
Vstupné  
Spojení BUS: 1, 3, 15, 25, 32, 39, 47, 53, 80, 82, 91, 203, 501, 503, 508, 512

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus