Wiman Mek


Při prohlídce paláce Wimanmek, největšího paláce ze zlaceného týkového dřeva na světě, získáme představu o tom, jak si žili příslušníci thajské královské rodiny. Za odpoledního žáru se vyplatí navštívit i nádherně upravené a stinné zahrady.


Palác v oblacích


Třípatrový zámek byl v roce 1868 původně postaven jako letní sídlo na ostrově Ko Si Chang, ale v roce 1901 byl rozebrán a přenesen do nově budovaného královského sídla ve čtvrti Dusit. Ta se tehdy nacházela v podstatě ve venkovském prostředí a nebyla daleko od královského paláce. Záhy se pak stal oblíbeným sídlem Ramy V. V letech 1902 - 1906 dokonce sloužil jako královská rezidence. Po smrti krále Chulalongkorna byl krátce používán ještě Ramou VI. a Ramou VII. a v roce 1935 byl uzavřen a teprve v roce 1982 se jej královna Sirikit rozhodla v rámci oslav dvoustého výročí založení Bangkoku zrekonstruovat a znovu otevřít jako museum. I když je palác výrazně poznamenán evropským vlivem, byl postaven v tradičním thajském slohu ze zlaceného týkového dřeva a bez jediného hřebíku. Palác má tři patra a 81 místností mimo chodeb a předpokojů. Tvrdé týkové dřevo obsahuje speciální silici, která jej činí odolným proti teplu a vodě a zároveň působí odpudivě proti hmyzu. Zmajetku Ramy V. zde mimo jiné uvidíme první interiérovou koupelnu v Thajsku, nejstarší psací stroj s thajskými znaky, thajskou keramiku, evropský nábytek, krásný čínský porcelán a nádherné portréty.


Další pavilony


The Royal Carriage Museum zde vystavuje královské kočáry dovezené převážně z Evropy, které byly za časů Ramy V. velmi populární. V malém zámku Suan Farang Kunsai uvidíme olejomalby a portréty Ramy V. a jeho rodiny. V trúnním sále Abhisek Dusit, postaveném rovněž v harmonickém thajsko-evropském stylu, uvidíme výrobky thajských uměleckých řemesel - včetně mutmee hedvábí, černého zlatnického smaltu nebo košíkářského zboží - které jsou zhotovovány za podpory nadace SUPPORT Foundation založené královnou Sirikit.


Voda a zahrady


Palác Wimanmek je na všech stranách obklopený vodou : Klong Rong Mai Hom (Voňavý lesní kanál) na východě, Klong Khab Phaen Krachok (Kanál skleněného listu) na severu, Klong Si Ngoen (Stříbrný kanál) na západě a na jihu jezírkem Ang Yok (Jadelitová mísa ), pojmenovaném podle své přirozeně zelené vody. Přes Anga Yok vede most k dřevěným thajským domům nazvaným Ruan Tuna, postaveným na královo přání a používaným pro nekrálovské návštěvy prostých občanů se kterými se král seznamoval při svých četných ikognito cestách po Thajsku.


Pozor na oblečení


Pro vstup do paláce platí stejně přísná pravidla jako do Grand palace. Nesmí se vstupovat v šortkách, tričkách bez rukávů a v sandálech nekryjících patu.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Rajavithi Road, Dusit, Bangkok 10300
Telefon 0 2628 6300
Otevřeno 9.30 - 15.15
Vstupné 250,- THB
Spojení

BTS: na stanici N3 Victory Monument Station (Sukhumvit Line). Exit 3 a pak taxi z Ratchawithi Rd.

BUS: 18 , 510 , 515


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus