Sa Kaeo


 

Počet obyvatel

535 000

Rozloha

7 195 km2

Hlavní město provincie

Sakaeo (17 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

220 km

Sousední provincie

Chanta Buri, Chachoengsao, Prachinburi, Nakhon Ratchasima, Buriram, Kambodža

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Sa Kaeo, Khlong Hat, Ta Phraya, Wang Nam Yen, Watthana Nakhon, Aranyaprathet, Khao Chakan, Khok Sung Minor-district, Aranyaprathet Sub-district Municipality, Muang Sa Kaeo Municipality

ÚVOD


Sa Kaeo byla nově ustanovená provincií v roce 1993 z bývalého Amphoe Sakaeo na východě provincie Prachinburi.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Národní park Pang Sida


Park má rozlohu 844 km2 a byl vyhlášen v roce 1982. Návštěvníky sem láká především hojnost lesů a divoké a vzácné zvěře. Nevšední krásou oplývá především mnoho meandrů a zátok řeky Bang Pakong a řada vodopádů:


Vodopád Pang Sida


je umístěný asi 800 m od kanceláře parku. Padá z výšky 10 metrů do mělkého jezera, které přechází do řady dalších malých jezírek mezi skupinami skalních formací. Oblast je obklopena různorodými stromy, které dodávají tmuto místu stinnou a klidnou atmosféru. Je proto velmi populární pro pknik. Zejména v období dešťů má hodně vody.


Vodopád Pha Takien


v nejbližším okolí vodopádu Pang Sida, od kterého sem vede hezká stinná stezka (asi 2.5 km).


Vodopády Kwae Maka


přibližně 46 km od kanceláře parku. Voda teče dolů z výšky 70 metrů. Vede odtud stezka k dalším 4 vodopádům - Rak Sainoi, Lan Hin Yai, Suan Mun Suan Tong a Marntara.


Centrum chovu divoké zvěře Chong Klambon


v Tambon Nong Mahkfai, Amphoe Wattana Nakhon, po silnici kolem nádrže Pass Ta Krabak, po 500 m zahnout vlevo a pak ještě 3 km.


Prasat Sa Dok Kok Thom


Toto starověké místo je umístěné v Moo 3 Ban Nong Samet,Tambon Kok Soong, King Amphoe Kok Soong. (silnice č.348 z Aranyaprathet do Ta Phraya a pak č.3381) . Skládá se z 3 prasatů, vodních nádrží a pískovcových obvodových zdí. Archeologové předpokládají, že byl postaven v 10. století a byl užívaný pro hinduistické náboženské ceremonie. Chrám je částečně zarostlý pralesem a probíhají tu archeologické práce. Protože se jedná o hraniční území je třeba se informovat o podmínkách vstupu.

Více informací (A) ...


Prasat Khao Noi


je umístěný ve Wat Khao Noi See Chompoo, Tambon Khlong Namsai. Přibližně 12 km jižně z Aranyaprathet. Toto starověké místo se nachází na vrchu malé hory vysoké asi 80 m.


Ban Khlong Leuk, thajsko-kambodžský příhraniční trh


6 km na východ z Aranyaprathet k hranici. Je to důležité obchodní místo mezi 2 zeměmi. Většina zboží sem přichází z Kambodži, například, zlato, kuchyňské nádobí, šaty a sušené jídlo. Nedaleko od trhu je skutečný hraniční přechod


OKRES WATTANA NAKHON


Centrum divoké zvěře Chong Klambon


Podle přání jejího veličenstva královny, je to místo pro bádání, studium a chov divoké zvěře. Jsou tu k vidění různé druhy například: zoborožec, špaček, kachna, jelen, opice, medvědi atd. K dispozici je také informační centrum s ukázkami divoké zvěře a různých rarit.


FESTIVALY


Melounový festival


Duben / květen - koná se v době sklizně melounů. Součástí jsou průvody, soutěže melounů a dalších různých zemědělských produktů a kulturní vystoupení.


Sakaeo východní kulturní festival


Prosinec - koná se na začátku prosince. V tomto festivalu uvidíte slavnostní průvod, soutěže zemědělských výrobků a thajských sladkostí, sportovní soutěže a další různé aktivity.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Dřevěné výrobky vyráběné z různých typů dřeva můžete vidět a koupit na trhu při silnici v Amphoe Wang Nam Yen.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Pangsida NP - info o Národním parku (A)

Tapraya NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám