Nonthaburi (2)


OKRES BANG KRUAI


Plovoucí trh Bang Khu Wiang


v ústí kanálu Bang Khu Wiang je otevřený od 06.00 do 08.00. Vesničané zde prodávají ovoce, zeleninu, jídlo a jiné zboží. Místní mniši přijímají almužnu od věřících rovněž v lodích. Tento tradiční způsob života je již k vidění v Thajsku jen velmi zřídka. Nabízí se srovnání s kašírovanou atrakcí Potěmkinovy vesnice plovoucího trhu Damnoen Saduak úpícího pod náporem stovek autobusů s turisty ověšenými kamerami.


Wat Pho Bang O


je okouzlující starý chrám z Ayutthaya období, asi 200 metrů od chrámového mola. Momentálně je sice dost rozpadlý, ale je renovován oddělením výtvarných umění. Ubosot je postaven v podobném stylu jako Chrám Smaragdového Buddhy v Bnagkoku a je zdoben dřevořezbami v čínském stylu. Hraniční sema kameny jsou obklopeny pagodami a rámy dveří jsou ozdobeny krásnými cementovými plastikami.


OKRES BANG YAI


Wat Amphawan


z pozdního Ayutthaya období byl dříve nazývaný Wat Bung Muang. Nejzajímavějším místem je dřevěná knihovna uprostřed jezírka. Je to krásný příklad tradiční thajské architektury. Má dvě místnosti, dvouvrstvou střechu pokrytou hliněnými taškami a bohaté dřevořezby. Vstupní dveře jsou zdobené zlatem a bohatými vzory květin a ptáků po obou stranách. Nad nimi uvidíte ještě zářící slunce a měsíc a uvnitř několik dřevěných Buddhů.


OKRES PAK KRET


Khlong Khanom Wan


tento a další místní kanály jsou sídlem řady domů, kde se vyrábí tradiční thajské sladkosti a moučníky. Můžete si je tu koupit nebo jen sledovat jejich výrobu.


OSTROV KO KRET


tento ostrov v řece Chao Phraya vznikl po vykopání kanálu 'Khlong Lat Kret Noi' v roce 1722 za Ayutthayského krále Thaisa. Proud později z kanálu vytvořil hlavní tok řeky. Ostrov v období Ayutthaya evidentně prosperoval, o čemž svědčí řada chrámů z té doby, ale po dobytí Ayutthayi Barmánci byl opuštěn. Kkrál Taksin  sem poté přesídlil Monské obyvatelstvo, které zde našlo útočiště pro své náboženství a tradiční hrnčířskou výrobu. Pro prozkoumávání ostrova je ideálním dopravním prostředkem kolo.


Wat Poramai Yikawat


nebo také Wat Pak Ao má mnoho zajímavostí. U přístaviště stojí malý malý chrám s pětivrstvou střechou a v něm rakev s bývalým Monským opatem. Král Rama V. přikázal, aby v tomto chrámu byly obřady konány v Monském jazyce a je zde také umístěna jediná bible v tomto jazyce. Hlavní Buddhova socha je tak dokonalá, že její tvář vypadá údajně jako živá. Další Monskou charakteristikou je vysoce uctívaná pagoda, která je replikou Phra That Chedi Mutao v Hongsawadi. Před ubosotem je mramorový Buddha "Sang Sew Sun". Místní muzeum vystavuje artefakty, které zahrnují hliněné Buddhovy obrazy, sklo, porcelán, a zvláštní bohatě zdobenou rakev zvanou 'Lem' v Monském stylu. V ní můžete skrz okénko vidět mumii mnicha.


Kwan A Man


je Monské kulturní centrum předvádějící tradiční Mon hrnčířství - to se datuje od Thon Buri období a je považováno za nejstarší druh ruční výroby v Nonthaburi. Místní výrobky jsou krásné a zcela charakteristické. Můžete navštívit řadu dílen a obdivovat se spoustě různého zboží určeného jak pro dekoraci, tak pro dení použití v domácnosti.


Park Phra Sri Nakharin


je park o rozloze 40.8 acru umístěný v Nong Pru, Tambon Ban Mai. Velké jezírko uprostřed různých druhů stromů vytváří příjemné prostředí pro všechny návštěvníky. Roztomilý park má malou zahradu, sluneční hodiny a vodotrysk. Vstup je zdarma, otevřeno denně.


Wat Chonprathan Rangsarit


je klidný chrám umístěný v Tambon Bang Talat, Amphoe Pak Kret na Nonthaburi-Ha Yaek Pak Kret Road. Jeho stinné bambusové přístřešky jsou oblíbené u buddhistů přicházejících sem naslouchat kázání opata Phra Thep Wisutthi Methi (Panya Nandha Bhikku).


Wat Ku


je chrám na břehu řeky Chao Phraya v Tambon Bang Phut, 4 km od Amphoe Pak Kret. Byl postaven Mon lidmi během panování krále Taksina. Jedna místní stavba připomíná královnu Sunantha -  manželku krále Ramy V., která se utopil v lodi. Stavba je podobná pavilónu v paláci Bang Pa-In.


Wat Sao Thong Thong


byl dříve nazývaný Wat Suan Mak. Chrám byl první základní školou v Pak Kret. Najdeme tu nejvyšší pagoda v Paku Kret. Ta je obklopená dvěma menšími pagodami. Kaple má krásné zlaté barevné stropní nástěnné malby.


Wat Tamnak Tai


je starý chrám umístěný na Sanambin Nam Road, Mu 4, Tambon Tha Sai. Byl častou zastávkou králů Thonburi. Vvihan byl postaven v roce 1824 během panování krále Ramy III. Buddhova socha v Man Wichai pozici pochází z období Sukhothai.


FESTIVALY


Nonthaburi ovocný trh


je každoroční trh držený během dubna až června. Propaguje místní plody jako durian, mangosteen, mango, a star fruit. Koná se vedle přehrady před starou městskou radnicí v Muang okresu. K vidění je také spousta květin.


Mon taneční festival


předvádí jedno z nejstarších Mon divadelních umění, které udržuje dovednosti předkůj. Koná se v Pak Kret, Phra Pradaeng a Pathum Thani.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Tržiště s rostlinami


Nonthaburi je hlavním thajským dodavatelem květin a ovocných stromů. Při cestě po silnici Taling Chan Suphan Buri, přes okresy Bang Kruai a Bang Yai, je pro pěstitele připraven široký výběr rostlin, květin a ovocných stromů.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Nonthaburi 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám