Uttaradit


 

Počet obyvatel

485 000

Rozloha

7 839 km2

Hlavní město provincie

Uttradit (41 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

457 km

Sousední provincie

Sukhothai, Phrae, Nan, Phitsanulok, Laos

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Uttaradit, Tron, Tha Pla, Nam Pat, Fak Tha, Ban Khok, Phichai, Laplae, Thong Saen Khan, Siphanom Mat Sub-district Municipality, Muang Uttaradit Municipality


ÚVOD


Uttradit je provincie ve spodní části severní oblasti ve východním Lanna území. Původně se město ležící na pravém břehu řeky Nan jmenovalo Bang Pho Tha It  a bylo hlavně přístavním městem a centrem obchodu. Král Rama V. ho přejmenoval na současný název, což v překladu znamená "přístav severu".


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Památník Phraya Phichai Dabhak


je na kopci v popředí města, na památku Phraya Phichai, odvážného a hrdinného vůdce města v Thonburi údobí, kdy barmská vojska zaútočila na Muang Phichai a on je s jeho lidmi zadržel a porazil. V tomto boji přitom zlomil jeden ze svých mečů a od té doby dostal jméno "Phraya Pichai Dabhak".


Wat Klang


je přibližně tři kilometry města v Tambon Ban Kae. Je to starý chrám s krásnou štukovou výzdobou v ubosotu. Uvnitř jsou unikátní nástěnné malba z časného Rattanakosin období zobrazující výjevy z Jataky.


Wat Tha Thanon (Luang Pho Phet)


největší atrakcí chrámu je Buddha v lotosové pozici Mara Vichai ze slitiny mosazi a cínu. Chrám najdete na břehu řeky Nan blízko nádraží.


Wat Thamma Thipathai


najdete u křižovatky Chai Mi. Obdivovat tu můžete zejména dveře z chrámu Wat Phra Fang, o rozměrech 2,2 m x 5,3 m. Dřevořezby pochází z pozdně Ayutthaya období. Jsou považované za druhé nejkrásnější takového typu hned po dveřích chrámu Wat Suthat v Bangkoku.


Wat Pha Fang


v Tambon Pha Chuk, Amphoe Muang, 20 km z města. V minulosti stál tento chrám na území Sawangkhaburi (Fang), starého města v Sukhothai období. Mezi zbytky chrámu uvidíte pagodu Phra Mahathat Muang Fang, velký starý pravoúhlý viharn jehož krásně vyřezávané dřevěné dveře jsou v současnosti v chrámu Thamma Thippatai v Uttaradit.


Wat Yai Tha Sao


je asi tři kilometry východně z města na Samranrun silnici. Za pozornost stojí starý vihan s krásně zdobenými dveřmi.


Vodopády Maechoey a Chamyang


15 km z města, Tambon Namrit na silnici Phitsanulok-Denchai. Vodopády jsou obklopeny různými druhy stromů a voda padá ze skalnatého kolmého útesu do široké a velké vodní nádrže dole.


OKRES LAPLAE


Vodopády Mae Phun


jsou v Ban Ton Klua, 20 km z města. Kaskádové vodopády mají krásné stinné přírodní okolí vhodné pro posezení a pozorování vodopádu.


Přehrada Sirikit


je thajská největší sypaná přehrada (dlouhá 800 m), 60 km z města, na řece Nan v Tambon Phaluad, Amphoe Tha Pla. Přehrada nabízí velmi krásné místa k pozorování, zvláště v zimě za jasného počasí nad hrází uprostřed kvetoucích květin s mírným "zimním" vánkem.


Wat Chedi Kiriviharn


v Tambon Failuang, Amphoe Lablae. Chedi v Ceylonském stylu stojí na místě staré chedi. Uvnitř ubosotu je krásný Buddha v Sukhothai stylu.


Wat Don Sak


v Tambon Failuang, Amphoe Lablae, 9 km z města. Tento chrám byl postaven koncem Ayutthaya období v Chiangsaen a Sukhothai stylu. Dřevěné dveře viharnu jsou ozdobené řezbářskými pracemi s náboženskou tématikou, ale často v choulostivých pozicích.


Wat Phra Borom That Thung Yang


je chrám v Muang Thung Yang s chedi v Ceylonském stylu. Nástěnné malby ve viharnu pochází z Ayutthaya období. Každým rokem na Visakha Bucha den se tu konná festival připomínající Buddhovu smrt.


Wat Phra Thaen Sila At


v Tambon Thoonyang, Amphoe Lab Lae, 14 km z města. Phrataen je pravoúhlý lateritový kámen o šířce 8 stop a výšce 3 palců o kterém se traduje, že to je Buddhův trůn. Předpokládá se že pochází ze Sukhothai období. O březnovém úplňku se tu konná vyhlášený festival.


Wat Phra Yun Phutthabat Yukhon


asi 200 m od z Wat Phra Thaen Sila At, který pochází ze stejné doby a stojí na stejném kopci. Legenda praví, že se tu zastavil při své pouti Buddha, stál na vrchu tohoto kopce, pohlížel na různé strany v sousedství a zanechal tu svoji stopu v lateritovém základě. Tu dnes kryje mondop a po jeho straně uvidíme lateritové základy staré pagody "Phum Khao Binh" ze Sukhothai období. V chrámu dále najdeme Buddhovu sochu "Luang Pho Buddharangsri".


Wat Phranon Buddhasaiyash


na svahu kopce, proti chrámu Wat Phra Yun Buddhabaht Yukon. Uvnitř chrámu je místo údajného Buddhova kázání.


Památník Phra Si Phanommat


připomíná zásluhy této postavy o rozvoj oblasti. Původem Číňam byl výběrčím daně z alkoholu a za své zásluhy mu král Rama V. udělil titul Phra Si Phanommat.


OKRES NAM PAT


Lesní park Sak Yai, největší týk na světě


je v Baan Pang Klia, Tambon Nam Krai, Amphoe Nam Pat, 92 km z města. Uvidíte tu největší týkový strom na světě. Je 47 m vysoký, obvod 10 m a starý asi 1 500 let.


OKRES THONG SAEN KHAN


Bo Lek Nam Phi


je místo, kde se těžila ruda pro kvalitní ocel, která byla v minulosti používaná k výrobě mečů a zbraní. Dnes jsou tu stále ještě dvě šachty. Ruda z těchto míst se tradičně používala pouze pro výrobů mečů pro krále. Na toto starověké místo se dostanete po 42 kilometrech do Thong Saen Khan a pak pokračujte dalších 14 kilometrů po hlavní silnici 1245.


FESTIVALY


Festival Phraya Phichai Daabhak


je každoroční zimní festival připomínající odvážné akce Phraya Phichai Daabhak. Koná se v lednu.


Festival Wat Phra Boromthattoonyang, Wat Phrataen Silaasna a Wat Phra Yuen Buddhabahtyukol


úplněk třetího lunárního měsíce (Makha Bucha) je tradiční den uctívání Phrataen Siraasna. Schází se velké množství jak domácích tak přespolních obyvatel.


Festival langsaad


Langsaad je proslulé ovoce provincie Uttaradit, které dozrává během září a října. V této době se koná slavný festival jehož cílem je zvýšit odbyt pro farmáře a propagovat toto ovoce.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Nam Phi ocel, největší meč na světě


je ocel nejlepší kvality a vlastností v Thajsku. Vyrábí se z ní meče nebo různé tradiční zbraně a věří se, ža sama osobě dává vlastníkovi zbraně sílu. V provincii byl také vyroben největší meč na světě. Je dlouhý 9,24 metru a váží 450 kg.


Pha Sinteenchok


je je proslulá bavlna a hedvábí provincie Uttaradit.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Klong Tron NP - info o Národním parku (A)

Phu Soi-Dao NP - info o Národním parku (A)

Ton Sak Yai FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám