Loei


 

Počet obyvatel

630 000

Rozloha

11 425 km2

Hlavní město provincie

Loei (24 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

520 km

Sousední provincie

Phitsanulok, Laos, Nong Khai, Udon Thani, Nong Bua Lamphu, Khon Kaen, Phetchabun

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Loei, Na Duang, Chiang Khan, Pak Chom, Dan Sai, Na Haeo, Phu Rua, Tha Li, Wang Saphung, Phu Kradung, Phu Luang, Pha Khao, Erawan Minor-district, Muang Loei Municipality


ÚVOD


Přestože Loei leží geograficky na severovýchodě, má více společného se severním regionem - vysoké kopce a hory, větrné a mlhavé klima. Je to jediná provincie Thajska, kde klesají teploty až k bodu mrazu.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Park Chaloem Phra Kiat


je veřejný park, který najdete vedle řeky Loei před magistrátem. Má rozlohu 28 akrů a je to oblíbené místo odpočinku místních obyvatel.


Svatyně Chao Pho Kut Pong


se nachází na začátku Parku Chaloem a je to nejuctívanější svatyně ve městě.


OKRES CHIANG KHAM


Kaeng Khut Khu


je ostrůvek uprostřed Mekongu, 3 kilometry od města. Tento slavný cíl nabízí fantastické pohledy, zejména v období sucha (únor-květen). Pro turisty jsou k dispozici nábřežní restaurace s výběrem tradičních severovýchodních jídel.


Wat Si Khun Mueang


je na Chai Khong silnice severně od Chiang Khan trhu. Tento unikátní chrám má ubosot podobný severothajským chrámům. Uvnitř stojí za pozornost zejména nástěnné malby s buddhistickými příběhy.


Wat Tha Khaek


je starověký chrám na břehu řeky Mekong, 2 kilometry ode Chiang Khan. Za pozornost stojí 3 žulové Buddhovy sochy.


OKRES DAN SAI


Vodopád Kaeng Song Khon


je u Ban Hua Na Yung na silnici Dan Sai-Nakhon Thai (č.2013). 400 metrů za Phra That Si Song Rak odbočte doprava a pak ještě další 2 kilometry. Vodopád padá přes několik skal do velkého bazénu dole.

 


Wat Phra That Si Song Rak


je na břehu řeky Man, 83 kilometrů od Loei a jsou tu uchovávány svaté Buddhovy relikvie. Jeho laoský design je podobný Phra That Phanom. Vybudovaný byl v Ayutthaya období v roce 1560 jako symbol přátelství mezi Ayutthaya a Si Sattana Khanahut (Vientiane). Doporučuji ho navštívit zejména během svátku Phi Ta Khon (květen nebo červen).


Národní park Phu Kradung


Leží na náhorní plošině, 70 km od Loei, na dálnici Loei - Khon Kaen. Bujný a plodný prales skýtá domov mnoha druhům živočichů. S průměrnou nadmořskou výškou 1 325 metrů je park ideální pro rostliny a stromy chladnějšího klimatu. V parku jsou Pha Nok Aen - útes, odkud je krásný výhled na východ slunce; Pha Lom Sak - pískovcový výběžek sloužící jako vyhlídka na okolní kopce a údolí a Pha Yiap Mek - místo mračen a stínů.


Přírodní rezervace Phu Luang


Na náhorní plošině s nadmořskou výškou 1 550 metrů. Park se rozkládá v okresech Amphoe Wang Saphung, Phu Rua, Dan Sai a Phu Luang. Prales je zde směsicí rostlin tropického a mírného pásma, s hojností divokých zvížat. Zajímavá je procházka pralesem podél borovicových hájů, luk, orchidejí a útesů.


Národní park Phu Rua


Majestátní hora s výškou 1 375 m n m., na jejímž vrcholu je borovicemi porostlá náhorní plošina. Blízko hory je útes ve tvaru přídě čínské lodi. Dalšími zajímavými místy jsou Pha Sub Thong, Namtok Huai Phai a Phu Rua, odkud je výhled na řeky Huang a Khong.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bhu Pha Lom FP - info o Národním parku (A)

Harirak FP - info o Národním parku (A)

Huay Lao Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Na Haew NP - info o Národním parku (A)

Phu Bor Pid FP - info o Národním parku (A)

Phu Kradung NP - info o Národním parku (A)

Phu Reua NP - info o Národním parku (A)

Tham Saeng Tham Phrom Mawas FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám