Udon Thani


 

Počet obyvatel

1 526 000

Rozloha

11 730 km 2

Hlavní město provincie

Udon Thani (160 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

562 km

Sousední provincie

Nong Bua Lamphu, Loei, Nong Khai, Sakhon Nakhon, Kalasin, Khon Kaen

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Udon Thani, Kut Chap, Nong Wua So, Kumphawapi, Non Sa-at, Nong Han, Thung Fon, Chaiwan, Si That, Wang Sam Mo, Ban Dung, Ban Phu, Nam Som, Phen, Sang Khom, Nong Saeng, Na Yung, Phibun Rak Minor-district, Ku Kaeo Minor-district, Udon Thani Provincial Municipality


ÚVOD


Provincie je známá archeologickými nalezišti, nejdůležitější mezi nimi je vesnice Ban Chiang, kde před více než 5 000 lety byla první světová civilizace Doby bronzové.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Ban Na Kha a Ban Men


jsou vesnice přibližně 16 kilometrů od města. Jsou to tradiční centra výroby hedvábí a hedvábných a bavlněných látek a oděvů z nich.


Nádrž Huai Luang


najdete ho u silnice Udon Thani-Loei. Tato velká nádrž nabízí řadu nevšedních přírodních scenérií.


Socha prince Prachak Silpakhon


Památník v srdci města na počest vojenského guvernéra, který r. 1894 založil Udon Thani jako součást "Severovýchodní provincie".


Svatyně Pu Ya


Svatyně čínského boha a bohyně Soucitu, kteří jsou uctíváni chudými lidmi a těmi, kteří mají neřešitelné osobní problémy. Najdete ji nedaleko trhu Nong Bua.


Udon Saeng Tawan


Orchidejová zahrada je umístěná v Soi Kamol Watthana na silnici Udon Thani-Nong Samrong (hlavní silnice č. 204). Zahrada produkuje na prodej nový druh thajské vonící orchideje nazvaný 'Udonské slunce'. Je to hybrid vonící pouze od rána přibližně do dvou hodin odpoledne. Používá se pro výrobu parfémů.


Wat Pa Ban Tad


někdy také psáno Wat Ban Tat. Tento chrám ukrytý v pralese leží 16 km jižně od hlavního města provincie. Dovede vás k němu dálnice č.2 na Khon Kaen. Po 7 km na křižovatce Ban Dong Khen odbočíte doprava a dále ještě 9 km. Komplex leží v hustě zalesněné kopcovité krajině obklopené rýžovými poli. Klášter je ohraničen betonovou zdí, která zabraňuje vstupu divoké zvěře do areálu. Je to ideální místo pro meditace a odpočinek.


Wat Matchimawat


Tento chrám byl renovovaný za krále Ramy V. a uvidíte tu zajímavého Buddhu z bílého kamene.


OKRES BAN PHU


Phra Buddha Bat Bua Ban


Tato Stupa, ústřední bod historického parku, byla postavena během 20.let minulého století a ukrývá Buddhovu stopu (Phra Buddha Bat). Nedaleko je mnoho zajímavých jeskyní a skalních formací. Jeskyně byly před 3 000 lety domovem lidí doby kamenné, kteří zde na skalách zanechali malby lidí, zvířat a různých geometrických tvarů.


Historický park Phu Phra Bat


Leží 68 km severozápadně od hlavního města provincie, v okrese Amphoe Ban Phu, po dálnici 20201 a 2348. Tato rozsáhlá oblast jeskyní, skalních formací a kamenných teras leží v pohoří Phu-Pan a na návštěvníka dýchne atmosféra dávných civilizací.

 


OKRES NAM SOM


Vodopád Yung Thong


se nachází asi 103 kilometry od Udon Thani v Národním parku Na Yung Nam Som. Je to tří stupňový vodopád obklopený množstvím stromů protékající několika kaňony.


OKRES NONG HAN


Národní muzeum Ban Chiang


56 km východně od hlavního města provincie, po dálnici 22 (do 50.km a dále po dálnici 2225). Pro veřejnost je muzeum otevřeno denně. Starobylé předměty, jako nářadí, nástroje, keramika a šperky staré 4 000 - 7 000 let byly vykopány v okolí muzea. Typická keramika s ozdobnými dekoracemi je jedna z nejstarších na světě. Pohřebiště v bezprostřední blízkosti chrámu Wat Po Si Nai ukazují, jak posvátné bylo pohřbívání mrtvých. Byly zde rovněž nalezeny pozůstatky primitivně opracovaného bronzového nářadí. Roku 1992 byla celá oblast Ban Chiang vyhlášena Světovým Dědictvím UNESCO.


Ban Kham Or


Cestou do Ban Chiang se můžete zastavit v několika vesnicích s rukodělnou výrobou. Ban Kham Or u silnice Udon Thani-Sakon Nakon je centrem hrnčířské výroby podle vzoru Ban Chiang, zatímco Ban Pu Lu je centrem malované keramiky.


OKRES NONG SAENG


Vodopád Than Ngam


najdete ho přibližně na 45. kilometru silnice č.2 (Udon Thani-Nong Bau Lamphu-Nong Saeng). Je to středně velký vodopád lemovaný lesem.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Mimo tradičních rukodělných výrobků jako je textilní zboží a keramika, je Udon Thani pulsujícím obchodním střediskem. K tradici patří dva velký noční trhy. Jeden je u nádraží a říká se "Center point". Druhý je blízko u Radjaphat univerzity a říká se mu "Hightech". Je to také místo mnoha módních barů, discoték, restaurací a kaváren.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bhu Prabaht Bua Bok FP - info o Národním parku (A)

Nayoong-Namsom NP - info o Národním parku (A)

Wang Sam Mor FP - info o Národním parku (A)

Tan Ngam Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám