Khon Kaen


 

Počet obyvatel

1 760 000

Rozloha

10 886 km2

Hlavní město provincie

Khon Kaen (90 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

444 km

Sousední provincie

Chaiyaphun, Phetchabun, Loei, Nong Bua Lamphu, Udon Thani, Kalasin, Maha Sarakham, Buriram, Nakhon Ratchasima

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Phon, Waeng Yai, Waeng Noi, Nong Song Hong, Phu Wiang, Mancha Khiri, Chonnabot, Khao Suan Kwang, Phu Pha Man, Cham Sung Minor-district, Khok Pho Chai Minor-district, Nong Na Kham Minor-district, Ban Haet Minor-district, Non Sila Minor-district, Chum Phae Sub-district Municipality, Ban Phai Sub-district Municipality, Muang Muang Pon Municipality, Khon Kaen Provincial Municipality


ÚVOD


Khon Kaen leží v geografickém srdci thajské severovýchodní roviny mezi Thajci známé jako Isan. Město bylo založeno r. 1783 a je centrem průmyslu a vzdělání regionu. Značnou část provincie zabírají národní a lesní parky.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Národní muzeum Khon Kaen


V muzeu je obsáhlá sbírka historických předmětů, hlavně ze severovýchodu, včetně těch z hlavních archeologických nalezišť jako Ban Chiang, kde byla první civilizace Doby bronzové před 5 000 lety.


Phra That Kham Kaen


Chedi vysoké 19 metrů ve Wat Jediyaphum, asi 30 km severovýchodně od města Khonkaen. Podle legendy strávili dva mniši na cestě do Nakhon Phanom noc na místě dnešního kláštera a všimli si mrtvého tamarundového stromu. Řekli vesničanům, aby na "Khon Kaen" (kláda z tvrdého dřeva) postavili Chedi. Provinice pak dostala své jméo podle tohoto Chedi.


Wat Udom Khongkha Kiri Khet


Vznešený chrám na vrcholu hory v okrese Macha Khiri. Je známpro zlatou střechu a krásně zdobené dveře.


Národní park Phu Kao - Phu Phan Kham


Oblast o rozloze 320 km2 zasahuje do okresu Ubonrat a sousední provincie Udon Thani. Opadavý a stálezelený prales nabízí skvělou příležitost pro pěší túry.


Park Phu Wieng


Oblast vzdálená 60 km severozápadně od hlavního města provincie, po silnici 2038, má mnoho důležitých archeologickýxh míst datovaných do dob prvních usedlíků, jak lze vyčíst ze starodávných maleb. Fosilní pozůstatky býložravých a masožravých dinosaurů jsou k vidění v kanceláři parku, u jezera Hua Phu Chon.


Pattaya II


Nádrž o rozloze 20 rai se nachází u Ban Nong Kung Soen, 78 kilometrů od Khon Kaen. Jezero je rámováno pohořím Phu Phan, vyznačuje se pozvolnou písčitou pláží a je oblíbeným rekreačním místem  obyvatel oblasti. K dispozici je řada vodních atrakcí a okolo pláže řada malých restaurací s výbornými rybími jídly. Jak se sem dostanete: z Khon Kaen po silnici č.12, potom doprava na silnici č.2038, pokračovat asi 12 kilometrů, potom doprava na Kiatsuranond silnici dalších 12 kilometrů, potom zahnout vlevo k Ban Kho, minout Wat Sopha Rattana Phatthanaram a zabočit doprava. Cesta je poměrně dobře značená ukazateli v angličtině. Večer tu ovšem na rozdíl od slavnější jmenovkyně v Chonburi život naprosto utichá.


Pralesní park Tham Pha Puang


120 km od hlavního města provincie, po dálnici Khonkaen - Chumpae, leží zajímavá jeskyně na kopci porostlém pralesem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ba Luang Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Nam Pong NP - info o Národním parku (A)

Phu Kao - Phu Pan Kam NP - info o Národním parku (A)

Phu Pha Marn NP - info o Národním parku (A)

Phu Wiang NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám