Nong Bua Lamphu


 

Počet obyvatel

500 000

Rozloha

3 860 km2

Hlavní město provincie

Nong Bua Lamphu (34 500 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

610 km

Sousední provincie

Udon Thani, Khon Kaen, Loei, Laos

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nong Bua Lam Phu, Na Klang, Non Sang, Si Bun Ruang, Suwan Khuha, Na Wang Minor-district, Muang Nong Bua Lam Phu Municipality


ÚVOD


Nong Bua Lamphu se stal 76. provincií Thajska v roce 1993. Nachází se na severovýchodní plošině. Na severovýchodě provincie se táhne rozsáhlý pás hor svažující se na západ a jihozápad do okresů Naklang a Sriboonreung, které jsou vhodné pro pěstování rýže. Část provincie pokrývají i lesy a pralesy.


Historie


město Nong Bua Lamphu má dlouhou a zajímavou historii začínající před více než 900 lety. Oblast byla dříve známá jako Nong Bua Lamphu Kabkaewbuaban a byla protektorát území Krungsrisatana (dnešní Laos). V roce 1574 thajský král Maha Dharmaracha a jeho syn (později se stal králem Naresuan) vedli vojenskou výpravu do Lan Chang (dnešní Laos) a oblast Nong Bua Lamphu si vybrali jako základnu pro tuto výpravu. Naresuan zde onemocněl neštovicemi a musel se vrátit do Ayutthayi. Památník na jeho počet u přehrady Nongbua připomíná tento útok, který historicky proslavil oblast. V roce 1767 uprchli z Vien Tiane v Laosu dva bratři Phra Woa a Phra Ta, spolu se svými stoupenci založili v Nong Bua Lamphu pevnost, která se jmenovala "Phra Woa-Phra Ta Camp". Brzy potom vojáci z Vien Tiane pevnost přepadli a Nong Bua Lamphu zůstal po několik let neobydlený. Zbytky kamenných zdí pevnosti jsou viditelné ještě dnes. V roce 1895 za vlády krále Ramy III., guvernér provincie Nong Khai znovu obnovil a osídlil město a změnil jméno na "Munag Kamutsaiburiram". V roce 1906 král Rama V. jmenoval nového guvernéra a změnil jméno města na "Muang Nong Bua Lamphu". V roce 1907 se Nong Bua Lamphu stal oblastí provincie Udon Thani. Udon Thani byla velká provincie s více než milionem obyvatel. V rámci decentralizace politiky a snaze zlepšit veřejné služby byla provincie Udon Thani rozdělena do dvou provincií. Okresy Sriboonreung a Suwan Khuha byly sloučeny a vytvořily 1.prosince 1993 novou provincii Nong Bua Lamphu.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Archeologická naleziště vesnice Kudkormuey a Kudkwansoi


jsou obě v amphoe Nonsang na silnici č.2146. Vykopávky v těchto místech odkryly starověké náčiní, kuchyňské a hrnčířské potřeby podobné jako tyto ve světově proslulém Ban Chiang v Udon Thani.


Památník Krále Naresuana


je historické místo umístěný u přehrady Nongbua. Svatyně byla postavena na památku krále Naresuana a každým rokem 25.ledna se tu shromažďují lidé aby uctili tohoto thajského hrdinu a usmířili jeho ducha obětí.


Wat Tham Klong Pane


je nejslavnější lesní chrám v Nong Bua Lamphu. Skrývá se v krásném a mírumilovném lese s vznešenými skálami a útesy. V lese je také velká jeskyně kde byl nalezen velký falešný buben (Klong Pane). Tento chrám byl působištěm proslulého mnicha Luang Pu Kraw Analayo, který tu vedl až do roku 1983 své slavné meditace. Muzeum připomínající slavného mnicha ukazuje jeho voskovou figuru v životní velikosti a ukázky jeho osobních věcí. Chrám je situován vedle silnice č.210 mezi Nong Bua Lamphu a Udon Thani.


PŘÍRODNÍ KRÁSY


150 milionů let staré zkameněliny


můžeme vidět v patnáctimetrovém útesu přibližně 10 km z Nong Bua Lamphu u silnice č.210. Zkamenělá ústřice jsou staré 140-150 milionů let a obsahují i krokodýlí fosílie.


Jeskyně Erawan


je úchvatná geologická formace 45 km z Nong Bua Lamphu na silnici č.210. Jeskyně je blízko vrcholu hory (600 m výstup), odkud se nabízí podivuhodný pohled na okolní krajinu. Na boku jeskyně mohou návštěvníci vidět působivý zdroj místní legendy nazvaný "Dívka s voňavými vlasy". V přední části jeskyně u vstupu je velký Buddha, snadno viditelný z daleka.


Národní park Phu Kao-Phupankam


je podivuhodná oblast chráněné přírody 54 km z Nong Bua Lamphu po silnici č.2146. V oblasti převládá horské pásmo táhnoucí se od severu na jih, které odděluje provincie Nong Bua Lamphu a Khon Kaen. Hora Phupankam na východě je dobře známá pro svoji krásu s podivuhodnými výhledy na jezero nad hrází Ubolratana. Park má obrovské plochy lesa a hojnost divoké zvěře. Přírodní krásy v Phu Kao zahrnují vodopády, jeskyně a různé jedinečně profilované skalní formace.


Vodopád a park Thao Pro


je na silnici č.210 přibližně 3 km z Nong Bua Lamphu. Park je stinná a pokojná rekreační oblast zajímavá mnoha různorodými druhy stromů a podivuhodnými skalními formacemi. Sousedí s hojně navštěvovanou a uctívanou svatyní Pu Loop.

 


FESTIVALY


Svátek Naresuana velkého


leden - únor, Památník krále Naresuana


Svátek výstupu na horu a Buddhy z jeskyně Erawan


duben, jeskyně Erawan


Bang Fai (raketový) festival


červen

Památník krále Naresuana


Festival lidového umění, hudby a her


prosinec

Památník krále Naresuana


MÍSTNÍ PRODUKTY


Vesnice Khongsawan


lokalizovaná 17 km z Nong Bua Lamphu po silnici č.210 je proslulá svojí hrnčířskou výrobou. Místní obyvatelé jsou známí výrobou ozdobného kuchyňského náčiní za použití letitých tradičních metod.


Doporučené zájezdy do této destinace:


0090 - Thajsko, Udon Thani, Nong Khai - Bang Fai Phaya Nak - 3D/2N

0091 - Thajsko, Udon Thani, Nong Khai - Bang Fai Phaya Nak - 5D/3N


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bhu Pha Daeng FP

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám