Thajsko - khmérské chrámy (2)


Historický park Si Thep


město Si Thep je situováno 107 km z Phetchabunu na silnici Phu Khae-Lomsak. Nachází se tu řada archeologických rozvalin a objektů z Khmerského období. Park je otevřený denně 8.30-16.30.

Lokace: provincie Phetchabun


Ku Ka Sing


je velice dobře zachovalá ruina velkého Khmerského chrámu. Uvidíme tu zbytky tří prangů a několika viharnů ("Bannalai") obklopených zdmi se čtyřmi branami a příkopem. Stavba z pískovce je kombinována s cihlami a omítkou. Obsahuje řadu hinduistických symbolů - např. phallus, symbol boha Šivy v hlavní svatyni, tříhlavé slony Erawan vyřezané na překladech a mytické zvíře Nakan s tváří lva. Chrám byl postaven v Khmerském stylu nazývaném "Bapuan styl" v letech 1017-1087. Účelem stavby bylo uctívání Šivy, nejvyššího boha v bráhmanismu.

Lokace: provincie Roi Et


Ku Phra Kona


je umístěný v Ban Ku, Mu 2, Tambon Sa Khu, Amphoe Suwannaphum, asi 60 km z Roi Et. Chrám byl postaven v Khmerském stylu mezi roky 1017-1087. Najdeme tu tři cihlové prangy obklopené svatyněmi a pískovcovými zdmi. Prostřední prang byl v roce 1928 rekonstruován a najdeme tu Buddhovu sochu a stopu. Celý areál je nádherně vyzdoben tradičními hinduistickými symboly.

Lokace: provincie Roi Et


Prasat Sa Dok Kok Thom


Toto starověké místo je umístěné v Moo 3 Ban Nong Samet,Tambon Kok Soong, King Amphoe Kok Soong. (silnice č.348 z Aranyaprathet do Ta Phraya a pak č.3381) . Skládá se z 3 prasatů, vodních nádrží a pískovcových obvodových zdí. Archeologové předpokládají, že byl postaven v 10. století a byl užívaný pro hinduistické náboženské ceremonie. Chrám je částečně zarostlý pralesem a probíhají tu archeologické práce. Protože se jedná o hraniční území je třeba se informovat o podmínkách vstupu. Více informací (A) ...

Lokace: provincie Sa Kaeo


Prasat Khao Noi


je umístěný ve Wat Khao Noi See Chompoo, Tambon Khlong Namsai. Přibližně 12 km jižně z Aranyaprathet. Toto starověké místo se nachází na vrchu malé hory vysoké asi 80 m.

Lokace: provincie Sa Kaeo


Phra That Dum


je v Tambon Ngew Don, 3 km z města na cestě ke škole Phatthana Suksa. Původně tu byly 3 cihlové Khmerské pagody na stejném lateritovém základu, ale dnes stojí jediný. Pagody byly postavené v 11. století.

Lokace: provincie Sakon Nakhon


Phra That Narai Cheng Weng


je 5 km z města na silnici do Udon Thani. Pískovcová pagoda stojí na lateritovém základu. Má krásně zdobené překlady, vchody a okna. Traduje se, že ji vybudovaly ženy, které soutěžily s muži, kteří postavili Phra That Phu Phek. Pochází z 10.-11. století.

Lokace: provincie Sakon Nakhon


Pha That Phu Phek


je na hoře v Tambon Na Hua Bo, po silnici Sakon Nakhon-Udon Thani ( 22 km) a pak 14 km nalevo, pak po 491 schodech. Lateritová pagoda čtvercové základny je zdánlivě nehotová protože nemá žádnou střechu ani vrchol. Pochází zřejmě z 11.-12 století.

Lokace: provincie Sakon Nakhon


Wat Na Phrathat


chrám původně nazývaný "Wat Hua Muang" je umístěný západně od Chaksi ležícího Buddhy v Tambon Chaksi, Amphoe Muang. Uvidíme tu prastarý prang který pochází z Khmerského období.

Lokace: provincie Sing Buri


Prasat Ban Prasat


toto důležité historické místo je v Tambon Muang Chan. Je to svatyně v Khmerském stylu, která byla později upravena podobně jako Prasat Si Khoraphum v provincii Surin. Svatyně zahrnuje 3 cihlové pagody na stejném lateritovém základě obklopené zdí a ozdobené lateritové vchody.

Lokace: provincie Si Sa Ket


Prasat Khao Phra Vihan


(někdy psáno Khao Preah Vihean apod.) je skvělá khmerská ruina ale již za hranicí v Kambodži. Stojí na 600 m vysokém kolmém útesu a byl postaven za khmerských králů z 10.-12. století. Konstruovaný je v Bapuan a ranném Angkor stylu. Khao Phra Vihan původně sloužil jako hinduistický chrám. Chrám je po rozhodnutí mezinárodního soudu v roce 2013 přístupný pouze z Kambodži. Více informací ...

Lokace: provincie Si Sa Ket


Prasat Tamnak Sai


v Ban Tamnak Sai, Tambon Mat Dong, Amphoe Khun Han. Je to jediná cihlová struktura na pískovcovém základě v upraveném okolí. Svatyně má rozměry 4 x 4 m s jediným vchodem na východně, další 3 vchody jsou falešné. Rámy dveří jsou zhotovené z pískovce.

Lokace: provincie Si Sa Ket


Prasat Prang Ku


je 1000 let stará khmérská svatyně v Ban Ku, Amphoe Prang Ku, 10 km z okresního města. Pagoda je zhotovena z velkých cihel stejně jako Prasat Si Khoraphum v Surinu. Před svatyní uvidíme velký rybník, 1 km dlouhý, který je oblíbeným místem pro zvěř a velké hejna ptáků.

Lokace: provincie Si Sa Ket


Prasat Ban Samoh


v Tambon Samoh, Amphoe Prang Ku. Pagoda je postavena z lateritu a je čtvercového tvaru se zdobenými překlady nad falešnými vchody. Kaple se nachází v jihovýchodní části a má chod ze západu. Lateritové zdi mají vchody ve tvaru "X".

Lokace: provincie Si Sa Ket


Prasat Wat Sa Kamphaeng Noi


v Papuan stylu byl postaven v 10 století a sloužil pro náboženské účely. Přestavěn byla ve 12. století během vlády krále Chai Woraman VII., což je patrné ze stop Bayon architektury. Svatyně byla nazývána také "Arokayasan" (nemocnice nebo společné místo). Uvidíme tu lateritový prang (pagodu) s kaplí a velkou nádrž v popředí, vše za lateritovou zdí. Za zmínku stojí ještě překlad na jedním vchodem s vyobrazením Phra Warun (bůh deště) a uvnitř bůh nesený 3 labutěmi.

Lokace: provincie Si Sa Ket


Prasat Wat Sa Kamphaeng Yai


je v Si Sa Ket největší Khmerskou stavbou. Uvidíte tu 3 pagody (prangy) na stejném základě. Prostřední hlavní pagoda je zhotovená z pískovce a cihel, další 2 pagody jsou zhotovené z cihel s pískovcovými ozdobami překladů a vchodů. Za jižní pagodou stojí další cihlová pagoda a před ní jsou 2 cihlové kaple s krytým vchodem z lateritu a pískovce. Hlavní pagoda je na překladech zdobena obrazy boha Indry a boha Naria ležícího na podstavci hada Naga. Pagoda jihu má další překlady se sedícími bohy Shiva a Uma.

Lokace: provincie Si Sa Ket


Prasat Muang Thi


je umístěný 16 km na východě v Amphoe Muang, Tambon Muang Thi, po silnici Surin-Sikhoraphum. Svatyně se skládala z 5 cihlových prangů na společném základě. Dodnes se ale zachovaly jen 3 prangy.

Lokace: provincie Surin


Prasat Chom Phra


je umístěný ve Wat Prasat Chom Phra, Tambon Chom Phra, 26 km ze Surinu. Ruiny zahrnují lateritový prang, viharn, zdi a obrovského novověkého Buddhu v přední části viharnu.

Lokace: provincie Surin


Prasat Phum Pon


je starověká Khmerská svatyně Prei Kameng asi z 8. století - nejstarší rozvalina v Surinu. Prasat Phum Pon zahrnovat cihlový prang na lateritovém základě s pískovcovými rámy dveří, sloupy a překlady. Směrem na západ najdeme zbytky základů ještě další stavby. Prasat Phum Pon je v Ban Phum Pon, Tambon Dom, 10 km z Amphoe Sangkha po cestě Sangkha-Buachet.

Lokace: provincie Surin


Prasat Yai Ngao


je rozvalina khmerské cihlové čtvercové svatyně 4 km jihovýchodně z Amphoe Sangkha v Ban Sangkha, Tambon Sangkha.

Lokace: provincie Surin


Prasat Ban Phlai


je Khmerská svatyně zasvěcená brahmánskému bohu Shivovi. Jsou to 3 cihlové prangy na lateritovém základě. Artefakty překladů se nachází v Phimai národním muzeu a signalizují že Prasat Ban Phlai byl vybudovaný v 11. století. Svatyně leží 10 km severovýchodně od Ban Prasat, Tambon Chua Phloeng,

Lokace: provincie Surin


Prasat Ban Prasat


je v Ban Prasat, Tambon Phlai, Amphoe Prasat, 5 km z Amphoe Prasat. Svatyně leží v nevhodných podmínkách a najdeme tu jen zbytky lateritových zdí a velkého rybníka, 2 m za východní zdí.

Lokace: provincie Surin


Prasat Hin Ban Phluang


je Hinduistická svatyně Baphuon z 11.-12. stol. mezi panováním starověkých Khmerských králů Jayavarman I. a Jayavarman VI. Uvidíme tu malý prang na lateritovém základě a jemně zdobené překlady zobrazující hinduistického boha Krishnu, vtělení boha Vishnu a boha Indru na slonu. Před vchodem se nachází nádrž. Prasat Hin Ban Phluang je situován v Ban Phluang, Tambon Kang Aen, Amphoe Prasat, 4 km po silnici Surin - Prasat Chong Chom.

Lokace: provincie Surin


Prasat Tamuan Thom


na břehu potoka, 200 m směrem na jih od Prasat Tamuan Tot. Svatyně zahrnuje 3 prangy ozdobené basreliéfy květin, složité 'gopury' (střechy nad vstupem), 2 lateritové stavby, pískovcové galerie a lateritovou nádrž.

Lokace: provincie Surin


Prasat Tamuan Tot


je umístěný 12 km z Ban To Miang, Tambon Bak Dai, Amphoe Kap Choeng na thajsko-kambodžské hranici. Kamenná svatyně postavená na pískovcovém základě je podobná jako v Prasat Ban Phluang.

Lokace: provincie Surin


Prasat Ban Chang Pi


je lateritová svatyně v Mu 1, Tambon Chang Pi, 12 km jihozápadně od Amphoe Sikhoraphum na silnici Surin - Sikhoraphum.

Lokace: provincie Surin


Prasat Sikhoraphum


zahrnuje 5 cihlových prangů na společném lateritovém základě z poloviny 12. století. Hlavní prang ve středu je 32 m vysoký a ozdobený složitě vyřezanými pískovcovými překlady a čtverhrannými pilíři. Prasat Si Khoraphum je umístěný v Ban Prasat, Tambon Ra Ngaeng, Amphoe Sikhoraphum, 34 km z okresu po silnici Surin - Sikhoraphum.

Lokace: provincie Surin


Prasat Ban Ben


je umístěný v Ban Nong Om, Tambon Nong Om, přibližně 63 kilometrů od Ubonu. Je to malá Khmerská svatyně, složená ze tří oddělených cihlových stůp na lateritové základně. Během vykopávek zde byly objeveny dva kamenné překlady s devíti vyobrazeními boha Indry na jeho tříhlavém slonu Eravanovi. Předpokládá se, že svatyně pochází přibližně z 10.století.

Lokace: provincie Ubon Ratchathani


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Khmérské chrámy 1 - předchozí část